Dva brutalna ubistva u porodicama

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Dva brutalna ubistva u porodicama
[/h] Izvor: B92


Beograd -- U proteklih 24 sata u Vojvodini su se desila dva vrlo brutalna ubistva u porodicama, u kojima su stradale žene.

6567961614f27222dc5c5c383420846_200x141.jpg
U Futogu je muž posle posle porodične svađe sekirom svojoj ženi odsekao glavu, a u drugom delu pokrajine, u Paragama kod Bačke Palanke muž je pred detetom ubio svoju nevenčanu suprugu.
Ovo su samo neki u nizu slučajeva nasilja u porodici. Prvi put u Srbiji ovaj problem država će pokušati da reši i uz pomoć psihosocijalne terapije, što je inače praksa u evropskim zemljama.

To znači da će nasilnici po nalogu Tužilaštva biti upućivani na terapiju ukoliko je to neophodno. Ali, rešavanje problema kada do nasilja dolazi usled alkoholizma ili poremećaja ponašanja, moglo bi da počne upravo u Institutu za mentalno zdravlje.

Protiv nasilnika osuđenih za lakša krivična dela sa zaprećenom kaznom zatvora do tri godine, tužilaštvo će odustati od krivičnog gonjenja, ali će on zato morati da se podvrgne lečenju.

"Protokol obavezuje stručnjake Instituta za mentalno zdravlje da šest meseci sprovode meru psihosocijalne terapije po osnovu Instituta odloženog krivičnog gonjenja i da redovno o tome izveštava Tužilaštvo. Nakon tih šest meseci po proceni lekara, a apsolutno i pacijenta, on može kao svaki građanin da nastavi da bude pacijent naše institucije", objašnjava Sanja Nikolić, psihijatar i porodični terapeut u Institutu za mentalno zdravlje.

Psihosocijalna terapija već je deo prakse u evropskim zemljama, i služi i u preventivne svrhe.

"Te mere su zapravo usmerene na dodatnu prevenciju budućih takvih dela i procenu šta zapravo treba napraviti da bi se počinitelju pomoglo da se takva dela više ne ponavljaju. To su ti razni psihosocijalni programi i oni imaju relativno nisku uspešnost, ali od njih ne treba odustati, zato jer mlada populacija je ona koju treba učiti kako nenasilno rešavati probleme", kaže Dubravka Šimonović iz UN Komiteta za eliminaciju diskriminacije žena.

U Srbiji se radi na usklađivanju zakonodavstva u ovoj oblasti kako bi se ono približilo evropskim standardima. Savet Evrope još u aprilu prošle godine usvojio je konvenciju o suzbijanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, a naša zemlja još nije potpisnica ove Konvencije.

 
Natrag
Top