Duvanske kompanije traže od vlade da odustane od povećanja akciza

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vlada "u ratu" sa duvanskim lobijem

5. decembar 2010. | 00:02 | Izvor: Blic

Beograd -- Odluka Vlade Srbije da poveća akcize na cigarete od sledeće godine više nego što je to bilo planirano, izazvala je veoma oštre reakcije duvanske industrije.

282nk1e.jpg


Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže da je ovakva odluka Vlade "na mestu tim pre što su akcize u Srbiji već dugo najniže u regionu".

"To je debelo išlo naruku vlasnicima ovdašnjih fabrika cigareta i omogućilo im da ostvaruju ekstrazaradu", objašnjava Savić.

"Sasvim je legitimno pravo Vlade da u vreme teške ekonomske krize poveća akcize na cigarete, alkohol i druge luksuzne i po zdravlje stanovništva štetne proizvode. Pa neće valjda da poveća cene mleka, hleba i drugih osnovnih namirnica", kaže on i podseća da su u momentu privatizacije duvanske industrije akcize na uvozne marke cigareta bile i do pet puta veće od akciza na iste marke koje se proizvode u fabrikama u Nišu i Vranju.

Još tada ekonomisti su upozoravali da je novim vlasnicima ostavljen neumereno dugi rok od čitave jedne decenije (do 2012) tokom koje će uticati na akciznu politiku, a zbog čega će država ostati bez desetina miliona evra prihoda. I to se i dogodilo. Iako preciznih podataka nema, profesor Savić procenjuje da je dugogodišnja neadekvatna akcizna politika “Filipu Morisu” i BAT-u pomogla da zarade više stotina miliona evra.

No, uprkos tome, svaki put kad se menjaju akcize između Vlade i duvandžija sevaju varnice. A prostora za dogovor je bilo. Prema saznanjima Blica, predstavnici duvanskih kompanija koje posluju u Srbiji, “Filip Moris”, “Britiš-ameriken tobako” i “Japan tobako internešenel”, početkom prošle nedelje sastali su se sa predstavnicima Ministarstva finansija i predložili im alternativna rešenja koja od 1. januara 2011. godine počinje da primenjuje i Evropska unija.

Reč je o sistemu prosečne ponderisane cene cigareta, po kojem bi umesto cene najpopularnijih ubuduće u obzir bile uzete cene svih cigareta na tržištu, što bi dovelo do toga da osnovica za akcizu bude veća. Takođe, Vladi je predloženo da se u akcize uključi i takozvani zdravstveni duvanski dinar.

"Na taj način država bi prikupila nedostajuće tri milijarde dinara u budžetu, a poskupljenje cigareta, u zavisnosti od vrste, iznosilo bi od 10 do najviše 15 dinara po paklici. Država na ovo rešenje nije pristala. Umesto toga, odlučili su se za povećanje akciza koje će im, prema nekim proračunima, u budžet doneti 2,5 milijardi dinara", kaže izvor Blica.

2mevhhc.jpg


Skip Bornhiter, generalni direktor “Filipa Morisa” za jugoistočnu Evropu, kaže da je "uprkos ekonomskoj krizi, primenom postojećih akciznih stopa iz Zakona o akcizama, već osiguran stabilan rast budžetskih prihoda".

"Uz primenu akciznih stopa propisanih postojećim zakonom za 2011. godinu očekuje se da će prihodi budžeta od cigareta biti uvećani za 17 odsto, odnosno da će iznositi oko 69 milijardi dinara ili 88 milijardi uključujući PDV. Pored prihoda na osnovu akcize i PDV-a država ubira dodatnih 1,5 miljardi dinara kroz budžetski fond ustanovljen Zakonom o duvanu", dodaje on.

Prosečna cena kutije cigareta u Evropi je 2,5 evra ili tri i po puta više nego u Srbiji. EU je prošle godine povećala minimalnu obaveznu akcizu sa 64 evra na 1.000 cigareta na 90 evra (1,8 evra po paklici, što se već primenjuje u Sloveniji), dok je trenutno opterećenje u Srbiji svega 22 evra na 1.000 cigareta.

Da je minimalna akciza od 90 evra na 1.000 cigareta konačni cilj koji i Srbija treba da dostigne jednog dana slažu se i predstavnici duvanske industrije uz uslov da povećanje akciznog opterećenja bude postepeno, kako je to i predviđeno zakonom iz 2003. Zašto je onda Vlada požurila?

I zašto je Bogdan Lisovolik u petak čak iz Vašingtona morao da demantuje glasine da je povećanje akciza direktiva MMF-a? Zašto je odjednom, bez uobičajene birokratske mejl procedure, odgovarao na novinarske pozive i brže-bolje pisao pismo “izvinjenje” Savetu stranih investitora?

Odgovor na ova pitanja je kompleksan. Ali jedno je sigurno. Vlada Srbije je slaba, a duvanski lobi je toliko jak da se pred njim klanja i MMF.

B92
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Duvanske kompanije traže od vlade da odustane od povećanja akciza





Tanjug | 17. 12. 2010. - 17:27h
cat_icn_more.png
19:57h | Foto: Reuters-Ilustracija

Duvanska kompanija "Filip Moris" pozvala je danas na preispitivanje vladinog predloga o povećanju akciza za cigarete, ističući da bi, ukoliko Skupština usvoji taj predlog, "mogao biti ugrožen značajan napredak postignut u prethodnih sedam godina".
66705_114-reuter-denis-balibouse_f.jpg


Dosadašnjom efikasnom akciznom politikom vlade, državni prihodi od cigareta od 2003. godine su se gotovo učetvorostučili - sa 20 milijardi dinara, na 76 milijardi u 2010. godini, ističe se u saopštenju.

Kako je ukazano, učešće poreskih prihoda od cigareta u republičkom budžetu je povećano sa sedam odsto u 2003. godini, na 12 odsto u 2010, a uz primenu akciznih stopa propisanih postojećim Zakonom o akcizama, očekivani prihodi u budžet za 2011. godinu bili bi povećani za oko 19 odsto, na oko 70 milijardi dinara, odnosno 90 milijardi dinara uključujući porez na dodatu vrednost.


"Tržište cigareta je od privatizacije stabilno, bez vidnog povećanja crnog tržišta, a duvanski proizvodno-prometni lanac obezbeđuje zaposlenje i prihode za više od 10.000 porodica", kaže se u saopštenju.


Kako se ocenuje, inicijativom za dodatnim povećanjem akciza, Ministarstvo finansija želi da postigne dodatne prihode u budžetu za 2011. godinu, ali se njime ne osigurava postizanje ostalih važnih ciljeva, koji se odnose na sprečavanje poremećaja na tržištu i postepeno prilagođavanje poreskim kriterijumima Evropske unije.


I JTI traži od vlade da odustane od poskupljenja cigareta

I duvanska kompanija "Džepen Tobako Internešnel" zatražila je od Vlade
Srbije da odustane od povećanja akciza na cigarete i da tako sačuva
poverenje investitora za ulaganja u Srbiju.

U Ministarstvu finansija je potvrđeno da će se "specifične" akcize na cigarete povećati na oko 26 dinara, sa porezima. Do 31. decembra ove godine ta akciza iznosi 17 dinara po paklici.
Rast akciza na cigarete, pre izmena zakona, bio je definisan tako da od 1. januara naredne godine vrednost akciza poraste na 21 dinar nominalno, s tim što bi se taj iznos dodatno uvećao za stopu inflacije u poslednjih 18 meseci na efektivno 23,04 dinara po paklici.
 
Natrag
Top