Dusa- da li postoji ?

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Imam par pitanja za ljude koji veruju da dusa postoji.
Sta se desava sa dusom kada se osteti mozak, posto vidimo da ljudi kod ostecenja mozga gube fizicke i psihicke funkcije, neki ostanu na nivou dvogodinjeg deteta, imao sam komsiju koji je pao na glavu i ostao na nivou deteta od 12 godina ceo zivot. Sta tu dusa radi, kada vidimo da je celo bice osteceno, znaci ne moze da se kaze da je on unutra citav samo ne moze to da pokaze, vidi se da sa ostecenjem mozga cela licnost se osteti. Primer je i sa starim osobama, kako su stariji i vise mozdanih celija umire, sve manje vide cuju i razumeju, vidi se da se osoba gasi polako, zato sto se mozak gasi, moja baba na primer ne cuje 80% stvari a i sta cuje ne racume :)
Da li vernici stvarno misle da nakon njene smrti ona ce odjednom odlebdeti kao nova ?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Imam par pitanja za ljude koji veruju da dusa postoji.
Sta se desava sa dusom kada se osteti mozak, posto vidimo da ljudi kod ostecenja mozga gube fizicke i psihicke funkcije, neki ostanu na nivou dvogodinjeg deteta, imao sam komsiju koji je pao na glavu i ostao na nivou deteta od 12 godina ceo zivot. Sta tu dusa radi, kada vidimo da je celo bice osteceno, znaci ne moze da se kaze da je on unutra citav samo ne moze to da pokaze, vidi se da sa ostecenjem mozga cela licnost se osteti. Primer je i sa starim osobama, kako su stariji i vise mozdanih celija umire, sve manje vide cuju i razumeju, vidi se da se osoba gasi polako, zato sto se mozak gasi, moja baba na primer ne cuje 80% stvari a i sta cuje ne racume :)
Da li vernici stvarno misle da nakon njene smrti ona ce odjednom odlebdeti kao nova ?

Da se nadovezem sa elokventnoscu Sema Herisa:

Sam Harris on the science behind brain and soul.flv - YouTube
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
savrseno je rekao, ja svaki put kad vidim neku ostecenu osobu ili totalno izlapelu pomislim kako je to najveci dokaz da dusa ne postoji, najveci dokaz da mi i jesmo nas mozak, kad se on sjebe, odosmo i mi.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
savrseno je rekao, ja svaki put kad vidim neku ostecenu osobu ili totalno izlapelu pomislim kako je to najveci dokaz da dusa ne postoji, najveci dokaz da mi i jesmo nas mozak, kad se on sjebe, odosmo i mi.

Ne, ne, gresis. Da parafraziram Hicensa, zurka tek pocinje a sef insistira da ostanes.:D
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Dusa ne postoji u smislu necega sto prebiva u coveku, i sto ce nakon smrti tela izaci i egzistirati nezavisno u odnosu na telo kao neka bestelesno bice.

Po bibliji izraz DUSA ZIVA ( Jevrejski NEFESH ) oznacava celog coveka koji je proizvod elemenata praha zemaljskog i Duha zivotnog koji je Bog udahnuo u nos Adama, a koji jednostavno predstavlja bezlicnu silu koja cini neki entitet zivim, a koja prozima svu fizicku realnost.

Djura Danicic je ovaj izraz NEFESH preveo kao DUSA ZIVA, dok u svim ostalim prevodima biblije stoji ZIVO BICE.

prevod Djura Danicic:

"А створи Господ Бог човјека од праха земаљскога, и дуну му у нос дух животни; и поста човјек душа жива"


Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak:

"Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće"
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746

Dusa ne postoji u smislu necega sto prebiva u coveku, i sto ce nakon smrti tela izaci i egzistirati nezavisno u odnosu na telo kao neka bestelesno bice.

Po bibliji izraz DUSA ZIVA ( Jevrejski NEFESH ) oznacava celog coveka koji je proizvod elemenata praha zemaljskog i Duha zivotnog koji je Bog udahnuo u nos Adama, a koji jednostavno predstavlja bezlicnu silu koja cini neki entitet zivim, a koja prozima svu fizicku realnost.

Djura Danicic je ovaj izraz NEFESH preveo kao DUSA ZIVA, dok u svim ostalim prevodima biblije stoji ZIVO BICE.

prevod Djura Danicic:

"А створи Господ Бог човјека од праха земаљскога, и дуну му у нос дух животни; и поста човјек душа жива"


Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak:

"Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće"

Uz svo duzno postovanje, te teoloske detalje je najbolje da raspravis sa vernicima, meni je i tvoje objasnjenje jednako apsurdno kao i opste prihvaceni koncept duse.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Onaj koji neveruje da dusa postoji nek stane pred ogledalo pa ako na ogledalu nevidi nista onda ne postoji,ako li vidi svoj lik znaci postoji.

Vrlo jednostavno!!!

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Pismo kaže da je čovjek :duh,duša i tijelo.Materijalno tijelo kad prestane funkcionirati oslobađa duh ili duhovno tijelo.Kod kliničke smrti iskustva govore da ljudi vide svoje mrtvo tijelo,a i susreću druge duhovne entitete koji imaju oblik tijela.
Nadalje tu je i duša,kao naša svijest.Smrću ne prestajemo se sjećati,dapače sve izlazi iz zaborava,izvrti se cijeli život pred očima ljudi.Naša duša ili ono što smo isitnski mi koristi u ovom svijetu materijalno tijelo,da bi komuniciralo sa drugim bićima,ako je tijelo oštećeno dolazi do nemogućnosti komunikacije.Čovjek koji je u komi često je svjestan okoline i čuju što im se govori,ali ne može odgovoriti.Isto tako kad materijalno tijelo umre duhovno tijelo preuzima ulogu nositelja naše svijesti ili duše.
Samo duhovno tijelo ne djeluje u materijalnom svijetu,nego u novom duhovnom okruženju.Zato mi koji smo živi u materiji i vremenu,ne možemo komunicirati sa našim umrlima,jer oni su u duhovnoj,vanvremenskoj stvarnosti.

Interesantno je i svjedočanstvo Isusova izgleda nakon uskrsnuća.Tu se dogodilo nešto novo.Naime,ako nama do smrti materijalno tijelo čuva u nama tijelo duhovno,nakon uskrsnuća kod Isusa kao da dolazi do zamjene.Kao da je ispred materijalnog tijela izbilo duhovno tijelo_Odjednom je duh nositelj materijalnog tijela.Vidimo rane,ali one ne smetaju,Isus staje nasred sobe,ali onda je morao proći kroz zid ili zatvorena vrata,a ipak ga se može dotaknuti.Ljudi ga ne mogu prepoznati iako naslućuju tko je On,a isto tako im nestane ispred očiju...
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Opet ponavljam klinicka smrt nije smrt, glupo je i spominjati to.

faky jel si ozbiljan :D Ja vidim svoje fizicko telo ispred ogledala, kakav je to dokaz za nesto duhovno ?
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Opet ponavljam klinicka smrt nije smrt, glupo je i spominjati to.

faky jel si ozbiljan :D Ja vidim svoje fizicko telo ispred ogledala, kakav je to dokaz za nesto duhovno ?
Klinička smrt jest smrt,jer su sve funkcije prestale.
Uostalom imaš svjedočanstvo kliničke smrti slijepe osobe od rođenja,koja je sve opisala što se događalo oko njenog mrtvog tijela.
Kako je mogla znati,ako nikad prije nije vidjela?A ni poslije kad je oživljena nije vidjela.

Tvoje misli su dokaz i tvoja svijest o imaginaciji i trancendenciji.
 
Natrag
Top