Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Beograd -- Ministarstvo životne sredine je sa firmom Logik internet iz Niša za izradu veb portala akcije „Očistimo Srbiju“ sklopilo ugovor vredan 25.000 evra.
To tvrdi nevladina organizacija Koalicija za nadzor javnih finansija, a prema faksimilu ugovora overenog 22. aprila prošle godine, dostavljenog Politici, ministarstvo se obavezalo da za ovu uslugu isplati 2.561.013 dinara, što je po tadašnjem kursu, navodi koalicija, iznosilo 25.000 evra.
Koalicija u saopštenju poziva ministra Olivera Dulića da objasni zašto je za uslugu čija je tržišna vrednost, prema njihovim navodima, 1.000 evra, odobrio plaćanje 25 puta većeg iznosa.
U faksimilu ugovora, koji su potpisali Bojan Đurić, državni sekretar u pomenutom ministarstvu, i Nikola Savić, direktor Logik interneta, navodi se da je ponuda te firme izabrana kao najpovoljnija u postupku javne nabavke male vrednosti. Ponuda je upućena 30. marta a prihvaćena je 6. aprila. Naručilac, to jest ministarstvo, obavezalo se da deset dana po zaključenju ugovora kao avans isplati trećinu ugovorene sume, odnosno 768.340 dinara, a ostatak u roku od deset dana po ispostavljenoj fakturi i kvalitetno izvršenoj usluzi. Portal je podignut na adresi website i naoko deluje skromno. Kako je za objasnilo nekoliko programera, dizajn i postavljanje portala može da košta po nekoliko hiljada evra, ali nisu mogli da se sete kada su poslednji put čuli za skuplji od 5.000 evra, bar u Srbiji. Cena od 25.000 evra im je svima zvučala krajnje nerealno.
Bojan Đurić kaže da je procedura poštovana i da su ostale ponude koje su dobili bile mnogo nepovoljnije a jedna je premašila i 40.000 evra. Prema njegovom objašnjenju, portal još nije dovršen, zbog čega se trenutno možda čini kao da nije vredan tolikog novca, a za nekoliko dana bi trebalo da bude potpuno opremljen.
U njemu će se nalaziti dve baze podataka, jedna o svim deponijama u Srbiji, i legalnim i divljim, druga sa podacima javnih komunalnih preduzeća i privatnih firmi koje su dobile koncesije za upravljanje otpadom. Portal će biti interaktivan tako da će ta preduzeća moći da ga sama neprekidno dopunjuju svežim podacima.
“Portal je rađen u programu CMS, što je malo ozbiljniji kompjuterski jezik od onog koji se primenjuje za obične sajtove. Na njemu će građani moći da nađu mape i podatke o lokacijama deponija, dok će opštine imati dostupne informacije o kapacitetima ostalih lokalnih samouprava”, objašnjava Đurić.
Kako dodaje, to je važno zato što one imaju obavezu da se udruže i formiraju regionalne deponije i sisteme za upravljanje otpadom.
“Da bi znali s kim da se udruže od graničnih opština, moraju znati ko ima koliko smeća, koliko kamiona i kakvu opremu na njima, koliko zaposlenih i koja je njihova struktura, broj i vrste sudova i kontejnera za razne vrste smeća. Takve podatke oni do sada nisu uspevali da prikupe zbog loše uzajamne komunikacije”, kaže pomoćnik ministra.
“Kada portal bude završen nijedna od njih neće moći da kaže kako nije imala dovoljno podataka da bi mogla da zatvori sistem upravljanja otpadom. A to je nužno i zbog naših građana i zbog obaveza prema Evropskoj uniji. Zato je ovaj portal važan i vredi tih para”, navodi Đurić, koji dodaje da, koliko se on seća, dogovorena cena je bila 21.500 evra.
Đurić nije mogao da nam odgovori da li je celokupna svota isplaćena niškoj firmi.
Beograd -- Koalicija za nadzor javnih finansija pozvala tužilaštvo da pokrene krivični postupak protiv ministra Olivera Dulića zbog finansiranja sajta „Očistimo Srbiju“.
Ta nevladina organizacija smatra da je za sajt kakav je naprevljen dato previše novca, jer je mogao da ga napravi "svaki obdaren srednjoškolac".
Koalicija navodi da je ministar životne sredine i prostornog planiranja sa saradnicima obmanuo javnost netačnim informacijama o troškovima za izradu sajta, za koju je zaključen ugovor vredan 2,5 miliona dinara.
Ta koalicija negirala je tvrdnje saradnika ministra Dulića da je za izradu sajta bilo ponuda koje su premašile 40.000 evra, navodeći da je reč o javnoj nabavci male vrednosti čiji maksimalan iznos može biti 2,9 miliona dinara, bez poreza na dodatu vrednost.
Navodeći da sajt od 10. juna 2010. godine nije ažuriran, ta koalicija navela je da je 2,5 miliona dinara "plaćen posao koji je mogao da obavi svaki informatički nadaren srednjoškolac".
Dodaje se da je Dulić poziv za podnošenje ponuda za izradu tog veb-portala uputio firmama "Nacionalna klasa" iz Beograda, "Manufaktura" iz Subotice i "Logik Internet" iz Niša, i postavlja pitanje šta je ta preduzeća medju stotinama drugih u toj delatnosti
preporučilo za obavljanje posla.
Nevladina organizacija Koalicija za nadzor javnih finansija ranije je saopštila da je ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja sa firmom "Logik Internet" iz Niša sklopilo ugovor po tadašnjem kursu vredan 25.000 evra za izradu sajta "Očistimo Srbiju".
Portal je postavljen na adresi website a iz ministartsva su kazali da još nije završen. Koalicija za nadzor javnih finansija navela je da je sajt, po ugovoru zaključenom 22. aprila, trebalo da bude završen za mesec dana.
Beograd -- Ministarstvo životne sredine demantuje da je izdvojilo previše novca za sajt “Očistimo Srbiju”, navodeći da je reč o visoko sofisticiranom portalu.
Kako je rečeno u Ministarstvu, portal akcije "Očistimo Srbiju", koji je još na doradi, ima dve baze podataka. Jedna u realnom vremenu treba da prikaže sve deponije na teritoriji Srbije, zvanične i divlje, dok je druga namenjena lokalnim samoupravama koje, putem sajta, mogu dobiti podatke o kapacitetima i infrastrukturi komunalnih preduzeća. Bojan Đurić, državni sekretar u tom ministarstvu, tvrdi da ubrzano šminkanje portala, za koji i sam priznaje da trenutno izgleda kao da ne vredi više od 300 evra, nije reakcija na javne prozivke i pretnje tužbama, već da je on trebalo, sa dodatnim izmenama, da bude završen do 31. decembra.
On ostaje pri tvrdnji da izrada portala, sa svim interaktivnim bazama podataka i mapama koje će se neprekidno moći dopunjavati, nije mogla da bude jeftinija. Pre raspisivanja javne nabavke Ministarstvo se, kaže on, raspitivalo koliko takva usluga može da košta. Svi su im, ubeđuje Đurić, navodili cene od 20.000 do 50.000 evra.
Umesto da raspiše tender na koji bi moglo više firmi da se javi sa ponudama, Ministarstvo je pozvalo tri javnosti nepoznate firme da dostave ponude na javnu nabavku male vrednosti, koja prema zakonu ne može da premaši 2,9 miliona dinara bez PDV-a. Upitan zašto baš oni, Đurić kaže da je Ministarstvo kontaktiralo i sa poznatijim imenima, ali da su se cene ova tri preduzeća uklapale u budžet koji je država mogla da odvoji.
Sa druge strane, Dragan Dobrašinović iz Koalicije za nadzor javnih finansija, kaže da su "male nabavke idealne da naručilac posla pozove one firme koje mu odgovaraju. Da bi izbegle otvoren postupak, državne institucije često javnu nabavku razbijaju na više malih".
U Manufakturi iz Subotice, koja je za ovaj posao tražila 3.363.000 dinara, tvrde da cena uopšte nije preterana i da se za manje od toga nije mogao uraditi portal kakav je Ministarstvo tražilo.
"U devet godina koliko postojimo radili smo u Mađarskoj, Francuskoj, Danskoj... Zahvaljujući tim referencama dobili smo poziv za ovu javnu nabavku. Nismo imali šta da prigovorimo ishodu konkursa. Što se nas tiče, sve je u redu, i ponuđene cene i izbor firme", kaže Igor Marinović, suvlasnik Manufakture.
Informacija da postavljanje sajta košta 25.000 evra čisto je vređanje ljudske inteligencije, kaže Verica Barać iz Saveta za borbu protiv korupcije. Ona dodaje da je "to korupcija 'čista kao suza' i klasičan primer izvlačenja para iz budžeta. Potrebno je videti šta je Ministarstvo naručilo i šta je zaista dobilo. Ali pošto ono nikome ne podnosi izveštaj i niko ga ne kontroliše, u troškove može da se ubaci i neka stavka koja uopšte nije potrebna".
"Pokrenuti postupak protiv Dulića"
Koalicija za nadzor javnih finansija pozvala je nadležno tužilaštvo da pokrene krivični postupak protiv ministra životne sredine i prostornog planiranja Olivera Dulića i njegovih saradnika.
Oni su naveli da je ugovor o izradi veb portala "Očistimo Srbiju" zaključen u aprilu prošle godine i da je trebalo da bude završen za mesec dana.
"Od tada je prošlo više od osam meseci, a od 10. juna 2010. godine sajt nije ažuriran, pa je jasno da je sajt, čija je izrada koštala 2,5 miliona dinara, mogao da napravi svaki malo informatički nadareniji srednjoškolac", poručili su iz Koalicije.
U Koaliciji su negirali da su "za izradu sajta mogle da stignu ponude od 40.000 evra, što je nedavno izjavio jedan od Dulićevih saradnika", jer je reč o javnoj nabavci male vrednosti čiji maksimalan iznos može biti 2,9 miliona dinara, bez PDV-a.
Dodaje se da je ministar Dulić poziv za podnošenje ponuda za izradu tog veb-portala uputio firmama "Nacionalna klasa" iz Beograda, "Manufaktura" iz Subotice i "Logik Internet" iz Niša i postavlja pitanje šta je ta preduzeća među stotinama drugih u toj delatnosti preporučilo za obavljanje posla. Komtrejd: Naš sajt vredi milion evra
Direktor Komtrejda Veselin Jevrosimović rekao je da sajt te kompanije vredi milion evra, jer je interaktivan, a iza onoga što se vidi, iza "front pejdža", stoji ozbiljan sistem.
Prema njegovim recima, bez sajta nije moguće zamisliti poslovanje, s obzirom na to da su sve poslovnice i službe umrežene, a omogućena je i komunikacija s potencijalnim kupcima.
"Na primer, distributeri imaju svoje šifre, uloguju se na sajt i pogledaju da li na lageru ima proizvoda koji im je potreban", kazao je Jevrosimović i dodao da je ulaganje u sajtove potpuno opravdano, jer se danas sva komunikacija obavlja putem Interneta.
On kaže da, po svemu što je on čuo, portal jeste vredeo 25.000 evra. Za konačan sud, ipak, morao bi da vidi specifikaciju projekta, to jest šta je tačno zahtevano od ponuđača.
"Sajt koji je obična slikovnica jeste mnogo jeftiniji ali onaj koji treba da obezbedi interaktivnost, odnosno da kasnije bude dopunjavan novim podacima i mapama, ne može da staje manje od toga", kaže Jevrosimović.
Direktor kompanije Saga, jednog od vodećih domaćih preduzeća na polju projektovanja i realizacije informatičkih sistema, Goran Đaković kaže da cena izrade sajta zavisi od njegovih karakteristika, sadržaja, specifičnosti, složenosti i da je ulaganje u izradu sajtova potpuno opravdano - kako za kompanije, tako i za državne organe.
On je rekao da, ukoliko sajt izrađuje ozbiljna kompanija, 2,5 miliona dinara nije previše i da treba imati u vidu i da sajt "Očistimo Srbiju" ima elemente portala, kao i to da je jedinstven, odnosno da se ne može prodati više nikome u zemlji.
Đaković je naglasio da je izrada sajta danas obaveza, što nalaže i savremen način komunikacije - putem Interneta i u prilog tome naveo da je i država pokrenula projekat E-uprava, imajući u vidu svetsku tendenciju da se što više stvari obavi "na mreži".
Hehehe ovo su tako sitne stvari s obzirom šta se radi...bolje da su se pozabavali Dulićevim sukobom interesa i firmama u kojima ima vlasništvo a koje neposredno sarađuju sa državom yes3
Beograd -- Ne samo da je Ministarstvo životne sredine za sajt platilo 25.000 evra već je i za promociju akcije “Očistimo Srbiju” na Srbija openu platilo pola miliona evra.
Promocija čišćenja Srbije na teniskom turniru Srbija open u 2009. i 2010. godini, koštala je poreske obveznike tačno 47.081.610 dinara, što je u trenutku isplate iznosilo oko 475.798 evra. Taj iznos je plaćen preduzeću „Njus vol” za izradu i postavljanje platna sa sloganom akcije. Ono je bilo izloženo u vreme trajanja turnira od 2. do 10. maja 2009. godine i potom od 1. do 9. maja 2010. godine.
Ovaj biznismen je vlasnik preduzeća „Areks”, koje se bavi proizvodnjom marcipana, a ima i fabriku aditiva za pekarsku industriju. Koalicija za nadzor javnih finansija ukazuje da je sporni ugovor sklopljen posle pregovaračkog postupka, bez objavljivanja javnog poziva.
U zapisniku o pregovaranju od 29. aprila 2010. godine navodi se da je ponuda dostavljena tog istog dana, kada je sproveden i pregovarački postupak. Preduzeće „Njus vol” predstavljala je Tamara Drecun, a Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja Komisija za javne nabavke koju čine državni sekretar Nemanja Komazec, Sonja Vukadinović i Ljubodrag Milovanović.
Cena ponude iznosila je 23.481.610 sa PDV-om. Ministarstvo je prihvatilo tu cenu i pristalo da uslugu plati 10 dana po izvršenoj usluzi. Ponuđač je dobio sedam dana da završi posao – jedan dan da uradi idejno rešenje, za montažnu konstrukciju dva dana, za produkciju platna dva dana i za montažu platna dva dana.
Iz dokumentacije se vidi da je i prva ponuda ovog preduzeća za isti posao takođe izabrana na isti način. Podneta je 30. aprila 2009. godine, dva dana uoči turnira. Ukupna vrednost je bila 20 miliona dinara bez PDV-a.
Srđan Đoković, direktor „Femili sporta”, u pisanoj izjavi koju je poslao Politici na predlog ministarstva, kaže da je Novak Đoković sa velikim zadovoljstvom prihvatio da učestvuje u akciji „Očistimo Srbiju”, svestan činjenice koliko je važno podići svest o zdravoj i čistoj životnoj sredini kao i o promenama koje su neophodne u navikama svih nas.
Đoković: Ponosno u kampanji
“Za uplaćena sredstva je upravo zbog toga, Ministarstvo životno sredine i prostornog planiranja dobilo višestruko veći oglasni prostor u odnosu na druge sponzore, tokom i posle održavanja ATP turnira „Srbija open”. Novakovo ime, i njegovo učešće u čišćenju Srbije, koje se meri ugovorima u milionskim dolarskim iznosima, došlo je kao njegov poklon i porodice Đoković. Kampanja je daleko prevazišla prostor i vreme održavanja turnira „Srbija open” i proširila se, sa Novakovim likom, na teritoriju cele zemlje. Novak Đoković je ponosan na svoje učešće u kampanji i sa zadovoljstvom će se odazvati svakom pozivu za promociju ove akcije i u budućnosti”, navodi njegov otac.
Dulić: Promocija je stavka u budžetu
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić kaže da u budžetu Ministarstva postoji novac koji služi za promotivne kampanje i novac namenjen promociji akcije "Očistimo Srbiju" nije mogao biti potrošen za plate, penzije ili socijalna davanja.
On je naglasio da ta sredstva nisu mogla biti utrošena nizašta drugo i da mu je "žao što neko sad demagoški počinje da raspravlja o tome da li je novac mogao da se potroši za plate, penzije i socijalna davanja" i dodao da "ne zna bolju osobu" za promotivne aktivnosti zaštite životne sredine od tenisera Novaka Đokovića.
"Molim pogotovo one koji pokušavaju da napadnu sve ono što mi radimo -nemojte da dirate akciju Očistimo Srbiju, jer je vrlo značajna i ove godine će biti nastavljena istim intenzitetom", rekao je Dulić navodeći da je "svaki dinar potrošen u skladu sa Zakonom" i da su dobrodošli svi koji to žele da provere.
Potreba ili rasipanje
Koalicija za nadzor javnih finansija smatra da je u pitanju neodgovorno rasipanje novca poreskih obveznika i poziva tužilaštvo i Agenciju za borbu protiv korupcije da ispitaju ovaj slučaj.
Na pitanje šta opravdava izdatak od 475.798 evra i koja je društvena potreba ovom promocijom zadovoljena, Milan Kinđić, direktor akcije „Očistimo Srbiju” u pisanom odgovoru Politici navodi da je Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja prepoznalo interes da kroz reklamne panoe sa likom najuspešnijeg srpskog sportiste Novaka Đokovića bude prisutno na ATP teniskom turniru „Srbija open”.
Podseća takođe da je turnir „Srbija open”, kao sportski događaj od prvorazrednog značaja za zemlju, organizovan uz pomoć vlade i grada Beograda (Skupština grada i Ministarstvo sporta svake godine turnir podržavaju sa po 15 do 20 miliona dinara) i da je na isti način akcija „Očistimo Srbiju” bila prisutna i na ostalim velikim javnim manifestacijama u Srbiji (poput Egzita i Sabora u Guči).
Kao direktan rezultat svega, Kinđić navodi činjenicu da je po istraživanjima javnog mnjenja stepen zainteresovanosti građana Srbije za pitanja zaštite životne sredine višestruko povećan. On tvrdi da su budžetska sredstva trošena za ovu svrhu predviđena u prethodnim godinama i da su mogla da budu iskorišćena isključivo za tu vrstu usluga.
“Javna nabavka usluge promocije akcije „Očistimo Srbiju” u vreme održavanja ATP turnira „Srbija open” sprovedena je u pregovaračkom postupku, a u skladu sa članom 24. stav 1. tačka 3. Zakona o javnim nabavkama koji naručiocu javne nabavke pruža mogućnost da primeni predmetni postupak, ukoliko zbog tehničkih, odnosno umetničkih razloga predmeta javne nabavke ili iz razloga povezanih sa zaštitom isključivih prava, nabavku može ispuniti samo određeni ponuđač”, navodi se u odgovoru.
Osnov za primenu pregovaračkog postupka, kako objašnjava Kinđić, bio je taj što preduzeće „Nju vol” ima isključivo pravo zakupa oglasnog prostora neophodnog za realizaciju ove usluge i ekskluzivno pravo prodaje oglasnog prostora u vreme održavanja ATP turnira. Ovo pravo navedeno preduzeće steklo je zaključivanjem ugovora sa preduzećem „Family sport” koje je i organizator turnira.
“Napominjem da je u postupku poštovano načelo otvorenosti javne nabavke, što predviđa zakon, te da su obaveštenja o izboru ponude i zaključenom ugovoru objavljeni u „Službenom glasniku” Republike Srbije i na portalu javnih nabavki i da postupak nije osporen podnošenjem zahteva za zaštitu prava, a koji je protiv odluke ministarstva mogla da podnese svaka osoba koja je imala interes, kao i državni organ ili organizacija koja je ovlašćena da vrši nadzor nad poslovanjem naručioca”, ističe Kinđić.
Ugovor o pružanju usluga promocije potpisan je 27. maja 2010. godine nakon sprovedenog postupka, kako tvrdi, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Nakon potpisivanja istog i dostavljanja odgovarajuće dokumentacije, izvršeno je plaćanje u skladu sa odredbama ugovora. On navodi da je postupak izbora pružaoca usluge započet pre održavanja turnira, a odluka o izboru ponude doneta je 29. aprila 2010. godine, takođe, pre održavanja turnira.
“S obzirom na činjenicu da je turnir održan početkom maja 2010. godine, odnosno pre potpisivanja ugovora, usluga promocije akcije „Očistimo Srbiju” pružena je isključivo na osnovu volje pružaoca usluge i bez naknade u tom trenutku. U tom momentu preduzeće koje je pružilo uslugu nije bilo u obavezi da to učini, ali je to učinilo zbog toga što se termin turnira ne može pomeriti”, tvrdi direktor akcije „Očistimo Srbiju” i dodaje da je na istovetan način postupak sproveden i 2009. godine.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja je pozvalo članice Koalicije za nadzor javnih finansija da učestvuju u svim procesima javnih nabavki koje vrši ministarstvo tako što će prisustvovati radu komisija. „U suprotnom smatraćemo da su napadi kojima smo danima unazad izloženi isključivo političke ili neke druge prirode”.
Ko su članice Koalicije?
Koaliciju za nadzor javnih finansija čine Centar za razvoj neprofitnog sektora iz Beograda, Toplički centar za demokratiju i ljudska prava iz Prokuplja, pirotska Građanska čitaonica „Pirgos”, Užički centar za ljudska prava i demokratiju, beogradski Centar za civilno-vojne odnose, Resurs centar iz Majdanpeka, Fond za otvoreno društvo, Timočki klub iz Knjaževca, lozničko Udruženje građana „Svetionik”, Forum juris iz Novog Sada i Beogradski centar za ljudska prava.
Beograd -- Ministar životne sredine Oliver Dulić ocenio je da se ulaganje od dva miliona dinara u osnivanje sajta koji prati kampanju "Očistimo Srbiju" potpuno isplatilo.
"Ušteđeno je vreme i novac državne uprave, inspekcije i komunalnih preduzeća, koji zbog informacija na tom portalu lakše, brže i jednostavnije obavljaju svoj posao i imaju bolji pregled stanja u oblasti sakupljanja otpada", rekao je Dulić. On je saopštio i da je u akciji "Veliko spremanje Srbije", koja je organizovana prošlog vikenda učestvovalo 289.534 građana koji su sa 5.311 lokacija uklonili više od 150.000 kubnih metara otpada, što je više nego prošle godine.
"Akcija je uspela i izuzetno smo zadovoljni njenim rezultatima. Zahvaljujem se građanima koji su i pored svojih obaveza tog dana odlučili da životnoj sredini i njenom uređenju poklone nekoliko sati vrednog rada", kazao je Dulić.
On je ukazao i da je neohodno raditi na podizanju svesti građana ističući da su teme koje se odnose na zaštitu životne sredine sada često zastupljene u medijima, ali i da građani sve više razmišljaju i govore o tome.
Ministar Dulić se osvrnuo i na upravljanje otpadom, ističući da je to bio jedan od najvećih problema na početku mandata, navodeći da je tada samo 60 odsto teritorije bilo pokriveno sistemom organizovanog odnošenja komunalnog otpada.
Ministar Dulić je podsetio da je cilj predviđen Nacionalnom strategijom za upravljanje otpadom da se do kraja 2014. godine prikuplja 75 odsto otpada, ali da je u protekle dve godine urađeno vise nego u proteklih 20 godina i da taj procenat već sada iznosi 71 odsto.
Prema njegovim rečima, resorno ministarstvo je do sada lokalnim samopravama tranferisalo sredstva u iznosu od 800 miliona dinara za nabavku komunalne opreme za projekte uklanjanja divljih deponija, nabavku autosmećara, kontejnera i druge opreme.
Takođe je naveo da će ove godine biti izdvojeno 650 miliona dinara za izgradnju 30 reciklažnih dvorišta i centara gde će se otpad separatisati i slati reciklažnoj industriji.
"U 2008. godini reciklaža kućnog otpada gotovo da nije postojala, a zahvaljujući akciji 'Očistimo Srbiju' do danas smo u ovoj grani industrije uposlili 7.000 ljudi na poslovima prikupljanja, transporta i reciklaže različitih tokova otoada", kazao je Dulić.
Dulić: Rome ćemo zapošljavati na čišćenju deponija
On je naveo da romska populacija čini veliki potencijal za rad na reciklaži, navodeći da je plan da se romsko stanovništvo integriše u sistem reciklažne industrije, koji sada funkcioniše na nekoliko velikih deponija.
Dulić je kazao da će romskom stanovništvu biti omogućeno stalno zaposlenje, a njihovoj deci školovanje ukoliko prihvate da rade za preduzeća koja su dobila dozvolu da obavljaju separaciju otpada na samim deponijama.
"Mislim da će u budućnosti među 10.000 ljudi koje planiramo da zaposlimo u zelenoj ekonomiji i oblasti reciklaže biti i značajan broj romske populacije", kazao je Dulić.
Direktor akcije "Očistimo Srbiju" Milan Kinđić naveo je da je u akciji Velikog spermanja Srbije učestvovalo 3,86 odsto građana (prema popisu stanovništva iz 2002. godine).
Prema njegovim rečima u ovogodišnjoj akciji učestvovalo 170 lokalnih samouprava, a prošle godine učestvovalo je 208.000 volontera koji su prikupili 100.000 kubnih metara otpada.