Dug raste, menjamo definiciju duga

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Dug raste, menjamo definiciju duga[/h]
IZVOR: BETA, TANJUG

Beograd -- Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je da javni dug neće preći 45 odsto bruto društvenog proizvoda do sredine 2012. godine.



13896819234eeb037e026e5551657838_orig.jpg
To je, inače, dozvoljena granica propisana Zakonom o budžetskom sistemu."Tad ćemo se suočiti sa problemom da će ta granica biti nadmašena. Dotle ja očekujem da se možda i promeni ta definicija ili da sednemo i napravimo plan kako ćemo u narednih nekoliko godina to da saniramo", kazao je Cvetković.Cvetković je izrazio očekivanje da će dotle biti izmenjena definicija javnog duga ili da će biti napravljen plan kako da u "naredne dve, tri godine to bude sanirano".

Premijer je kazao da će javni dug rasti zbog deficita u budžetu, koji neće moći da se pokrije privatizacinim prihodima ili nekim drugim internim izvorima.

On je objasnio da je definicija javnog duga, koja je u zakonu definicija koju bi imalo smisla promeniti ili popraviti, ali da je to ostavljeno sledećoj vladi.

Prema Cvetkoviću, definiciju treba izmeniti između ostalog jer ne sadrži samo efektivno zaduženje države, već i garancije koje je država izdala za razna javna preduzeća.

Te garancije u jednom delu država plaća, dodao je premijer, navodeći primer železnice, ali u značajnom delu ih ne plaća, kao što je slučaj sa EPS ili nekim drugim kompanijama kojima su date državne garancije kako bi mogli da podižu povoljnije kredite.

"U tom kontekstu, deo garancija koji se servisira aposlutno nema razloga da bude deo javnog duga", objasnio je Cvetković.

Cvetković je rekao i da je njegovo mišljenje da će u narednoj godini biti ostvarena stopa rasta od 1,5 odsto, čime se, kako je naveo, Vlada Srbije i vodila prilikom utvrđivanja prihoda u budžetu. "Suviše je rano govoriti o tome da li će to biti ostvareno, ali ja mislim da ćemo to ipak ostvariti", rekao je Cvetković, koji je i ministar finansija.
 
Natrag
Top