Dubia - tropski žohar (Blaptica dubia)

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Dubia - tropski žohar (Blaptica dubia)

r3.jpg


:info:

Porodica : Blattodea

Rod : Blaptica

Poreklo : Brazil i Južna Amerika


Terarijum : Možete ih držati bukvalno u bilo cemu. Ja koristim plasticne kutije, velicine 40x30x30 cm okvirno i tu po nekim procenama može da stane 1000 odraslih. Treba postaviti neke kartone od jaja, kako bi im se povecao prostor i kako bi imali gde da se sakriju.

Podloga : Ako se odlucite za korišcenje podloge možete koristiti piljevinu ili bilo koju vrstu zemljane podloge, recimo treset, humus, neku mešavinu kupljenu u cvecari ili kokosov treset(koji bih vam ja preporucio, jer ima najbolju sposobnost upijanja i zadržavanja vode, a ujedno je veoma rastresit i nece praviti barice i prašinu kao mnogi drugi kupovni treseti). Mislim da bi trebalo koristiti podlogu, jer mlade jedinke vole da se sakrivaju, a i otkada sam ubacio piljevinu, cini mi se da ima više malih...

Temperatura : Treba da bude 30 C - 35 C kako bi se razmnožavale maksimalno brzo. Ako ipak ne želite da ih razmnožavate ili želite da zaustavite razmnožavanje, samo snizite temperaturu na nekih 25 stepeni. Svetlost im naravno smeta i ne vole je kao i svi drugi žohari.

Vlažnost vazduha : Vlažnost im je bitna i zbog toga ne treba praviti veliki ventilacioni otvor, ali se mora voditi racuna da se voda ne kondenzuje na ivicama, jer može lako doci do budi. Treba im davati razno voce i povrce koje ce povisiti vlagu i održati je na potrebnom nivou

Voda : Svu potrebnu vodu dobijaju iz hrane(voca i povrca) kojom ih hranite svakih nekoliko dana ili cešce.

Ishrana : Jedu sve i svašta. Ja koristim dehidriranu hranu za pse i voce i povrce im ubacujem svaki ili svaki drugi dan. Ubacite bolje manje nego više hrane da se ne ubuda, posle nekoliko hranjenja cete znati koliko mogu da pojedu za jedan dan i toliko ih hranite.

Velicina : 4-5cm, mlade kada se rode su velike oko 3mm


Razmnožavanje : Od rodenja pa do polne zrelosti ovoj vrsti žohara treba nekih 3.5-4 meseca pri temperaturi od 30-35 stepeni Celziusa. Nakon parenja ženka nosi u sebi ooteku, nekih 14-21 dan, u kojoj se nalazi 20-30 malih, koji se radaju živi i sposobni za samostalan život. Zato su žohari i cenjeni i cesto držani zbog hrane, jer nisu kanibali i ne treba ih odvajati po velicini niti im je potrebna inkubacija, a usput su, što je najvažnije, veoma hranljivi. Ova vrsta žohara spada u grupu koja se relativno brzo razmnožava kada se dostigne odredena velicina kolonije.
 
Natrag
Top