Država protiv loših gazda

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Država protiv loših gazda




Država će uskoro naći rešenje kojim će stati iza interesa radnika - izjavio je u subotu za „Novosti“ premijer Mirko Cvetković. Najavio je i da će Vlada Srbije odlučno krenuti u borbu protiv zloupotreba u privredi:

- Kod loših privatizacija, u kojima vlasnici firmi nisu isplaćivali plate radnicima, uočene su dve situacije. Prva je ona u kojoj su preduzeća kupovali oni koji nisu znali da posluju, pa su firme uništili i uterali u stečaj. Druga je mnogo češća i opasnija. To je ona u kojoj su novi vlasnici znali šta rade, svesno izvlačili supstancu, odnosno imovinu firme, a radnike ostavljali bez zarada i uplaćenih doprinosa.

Vlada Srbije ovih dana intenzivno priprema mehanizme kako bi se vlasnici firmi u Srbiji koji su „zaboravili“ na radnike, od plata do doprinosa, konačno našli na udaru zakona. Inicijativu za ovakvu akciju pokrenuo je lično premijer Cvetković.

- Samo u ovoj godini raskinuto je 78 kupoprodajnih ugovora sa nesavesnim kupcima društvenog kapitala - ističe izvor „Novosti“ u Vladi Srbije. - Najčešći razlozi za raskid bili su, osim neplaćanja kupoprodajne cene, raspolaganje imovinom preduzeća suprotno odredbama ugovora, kao i neodržavanje kontinuiteta poslovanja i nepoštovanje socijalnog programa.

Zato će se, saznaju „Novosti“, uskoro ići na izmenu regulative, što bi omogućilo da država mnogo efikasnije i brže reaguje u slučajevima očigledne zloupotrebe kupoprodajnog ugovora od strane kupca.

- Značajno će biti pooštrene mere kako pravnih lica, tako i odgovornih pojedinaca koji ne ispunjavaju ugovorne obaveze - tvrdi izvor „Novosti“. - Priprema se i program za povećanje efikasnosti rada svih postojećih inspekcijskih službi.

Kako „Novosti“ saznaju, sastavljaju se spiskovi privatizovanih firmi za čije vlasnike se sumnja da se ponašaju suprotno zakonu. Za njih će, naravno, biti zaduženo Ministarstvo za unutrašnje poslove. Očekuje se i da nadležni u tužilaštvima i sudstvu brže reaguju.

Prema nezvaničnim računicama, zbog nepoštovanja kolektivnih i kupoprodajnih ugovora, ove godine je štrajkovalo više od 50.000 ljudi u gotovo 100 firmi u Srbiji.

- Recept svih nesavesnih kupaca je gotovo isti - neisplaćene plate ili otpremnine, neuplaćen staž i penzijsko osiguranje. Ima i slučajeva gde su radnici na sudu tražili svoja prava, ali presude, i kada budu donete, ne mogu da postanu izvršne jer su mnoge firme zatvorene, ne rade ili se spremaju za stečaj - napominje izvor „Novosti“.

U poslednjih nekoliko meseci značajno je povećan broj firmi čiji su računi blokirani. Samo za 60 dana u Centru za bonitet NBS registrovano je skoro 11.000 novih kompanija ili preduzetničkih radnji koje su otišle u blokadu.

- Među njima ima onih čiji su računi blokirani zbog stvarne krize u firmi - ističu u Vladi Srbije. - Ali, mnogo je i slučajeva da su vlasnici svesno gurali firmu u stečaj, a imovinu prebacivali na ime drugog preduzeća ili na svoj račun.
U Vladi kažu da će uvođenje novih mehanizama za naplatu potraživanja rešiti, bar delimično, ovaj problem.

- Do kraja marta 2010. ići će se na izmene propisa koji se odnose na naplatu potraživanja - kažu u Nemanjinoj 11. - To će omogućiti da se regulišu blokirani računi koji izazivaju nepotrebne stečajeve i poboljšati sposobnost banaka da reše sve veći broj nenaplativnih potraživanja. Uvodi se obaveza registracije izdatih menica u objedinjenom registru i menja princip namirenja prvog na listi poverilaca na teret blokiranih računa sa mogućnošću pravičnije naplate.

Blokadom do plata

Radnici Građevinsko-industrijskog kombinata „Prvi maj“, nakon 12-dnevne blokade saobraćaja na međunarodnoj pruzi Beograd - Niš, naterali su vlasnika (Milomir Joksimović iz Beograda) da im isplati jedanaest zaostalih zarada. Plate za 250 radnika (u proseku po 150.000 dinara) uplaćene su odjednom - 18. decembra, kada su i prekinuli blokadu pruge.
Na račun preduzeća „leglo“ je 38 miliona dinara, koliki je ukupni dug za neto plate. Raspodelu novca kontrolisala su dvojica predstavnika radnika. Zarade nije primilo još dvadesetak ljudi.

- Novca ima i za njih, ali nije završena kompletna sudska procedura oko povlačenja tužbi koje su zbog dugovanja podneli protiv gazde. I oni će novac dobiti u ponedeljak. Firma će platiti i sudske troškove - kaže Novica Marković, predsednik sindikata u GIK-u.
Proizvodnja u ovom preduzeću trebalo bi da se pokrene 1. marta. Do tada bi trebalo da budu uplaćeni i doprinosi za PIO. (M. L.)

Nikom ne plaćaju

- Upredhodnom periodu premijer Cvetković je imao intenzivnu direktnu komunikaciju sa privrednicima kako bi se pravovremeno reagovalo na krizu - tvrdi izvor „Novosti“ u Vladi Srbije. - Tokom tih sastanka ukazano je na novu negativnu pojavu - trajno izbegavanje plaćanja obaveze, pre svega poreza i doprinosa, energije i komunalnih usluga, ali i dugova prema dobavljačima.


Gde se sve štrajkovalo u ovoj godini

Zastava elektro

Srbolek

Šinvoz

Beko

Ravanica

Bratstvo

Fabrika vagona Kraljevo

Magnohrom

Jasen

Poljopromet

Stoteks

Papirpromet

Srbija

Hladnjača

Gibljara

Ibarske novosti

Kisikan

Rudnik

Kopaonik

Ikarbus

PIK „Zemun

Nova Srbijanka

Građevinar

Niteks

Svetlost

Niskogradnja Čačak

Trudbenik

Fud

Zamber

1.maj

Trikotaža Raška

Graditelj

Balkan brik

7.jul

Kozara Kluz

Eterna

Morava

Trajal



Izvor: Večernje novosti
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
E, kad je tako rekao nas "tunjavi" premijer (takvi su najgori), e onda mu treba verovati. Ja verujem nasoj drzavi, tj. njenim predstavnicima koji svake godine pricaju isto, a narod vice "Bleee-Bleee"!

Sam spisak preduzeca koja su strajkovala dovoljno sam za za sebe govori o ekonomiji ove zemlje i sposobnosti nasih samozvanih ekonomskih eksperata.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Sad su se setili da privatizacija nije dobra, a trčali su da prodaju u bescenje sve što valja! Kad prodaješ firme kriminalcima i jajarama, to ne može na dobro da izađe...
 
Natrag
Top