Država plaća umesto nesavesnog roditelja

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Država plaća umesto nesavesnog roditelja

Novi Porodični zakon donet pre šest godine trebao je da doprinese da u Srbiji plaćanje alimentacije postane uobičajeno i standardno. Time je trebalo da se stane na put dugim sudskim postupcima za “primoravanje” nesavesnih roditelja da plate alimentaciju za svoju decu, koji su često trajali toliko da potomstvo i odraste, a da ne dobije ono što mu treba.
No, to što je bila namera i svrha Porodičnog zakona nikako ne znači da je ona u praksi i zaživela. Zbog razvoda roditelja u Srbiji gotovo 5.000 mališana ostane da živi s jednim roditeljem, a često i bez novca za izdržavanje. Jednostavno, mnogi od onih koji “odlaze“ ne samo da zaboravljaju bivšeg supružnika već i potomstvo, a plaćanje alimentacije vešto izbegavaju pronalaskom rupa u raznim zakonima. Tako nije retko da donose potvrde da nemaju stalno zaposlenje ili da primaju minimalac, a da su se prethodno s gazdom dogovorili da im drugi deo zarade daje na ruke, spremni su i da promene ime i mesto prebivališta i štošta drugo da ne bi rođenom detetu davali mesečno izdržavanje. Ima i onih koji celokupnu imovinu prepišu na nekog drugog da bi od katastra dobili potvrdu da ništa ni nemaju, a nisu retki ni oni koji novac drže u inostranstvu a donose potvrdu da ovde nemaju ni dinara. Neplaćanje alimentacije jeste krivično delo za koje je zaprećeno kaznom zatvora, ali sud u situacijama kada nesavesni roditelj donese potvrdu da ništa ne zarađuje ništa i ne može.
No, kada sud ima dokaze da roditelj koji ne izdržava dete ima zaradu ili druge prihode, pa samim tim može da plaća alimentaciju, može mu izreći uslovnu kazni, a ponekad je to dovoljno da se on trgne i počne da izdržava svoje potomstvo. Ipak, u nekim situacijama ni izricanje ovakve kazne nema efekata.
Oštećena deca mogu se obratiti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, koji ima načina da natera ovu državu da sprovodi zakone koje je usvojila. Tako je u “Službenom glasniku Srbije” objavljena presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, doneta 18. januara ove godine, koji je odlučio da štetu zbog neplaćanja izdržavanja, odnosno alimentacije, plati država jer je krivični postupak protiv nesavesnog oca zastareo. Naime, brat i sestra iz Beograda, od kojih jedno ima 15 a drugo 19 godina, dobiće iz državnog budžeta Srbije 2.600 evra – u dinarskoj protivrednosti – na ime nematerijalne štete zbog toga što je sud dozvolio da zastari krivični postupak protiv njihovog oca koji se vodio za krivično delo nedavanja alimentacije. Država će im isplatiti još i 500 evra na ime troškova postupka. Predmet “Rajić protiv Srbije” pred Evropskim sudom poveden je juna 2008. godine i sada je dobio konačan epilog jer je konstatovano da majka ovo dvoje dece od 2003. godine nije uspela da, i pored redovno podnete krivične prijave protiv bivšeg supruga, dobije alimentaciju za izdržavanje zajedničkog potomstva.
Dakako, nemaju sve majke ili očevi koji već godinama ne mogu da naplate alimentaciju za svoju decu novac da pokrenu postupak protiv nesavesnog roditelja koji je zaboravio da mu potomstvo mora jesti i oblačiti se, ali će svakako ova odluka Evropskog suda u Strazburu biti opomena i samoj državi Srbiji, ali i onima koji i dalje misle da nekažnjeno mogu proći i onda kada ne plaćaju izdržavanje za decu.
Lj. Malešević


Ako ne može sve, može makar deo

Načelnik za upravno-nadzorne poslove Ministarstva rada i socijalne zaštite u oblasti porodične zaštite Dragan Vuletić objašnjava da je minimalna suma izdržavanja za dete 18.871 dinar mesečno, odnosno 674 dinara dnevno.
Međutim, ekonomska kriza dovela je dotle da zaista mnogi, čak i da žele da savesno ispunjavaju svoju obavezu plaćanja alimentacije, ne mogu da plate minimalnu sumu jer toliko ne zarade za ceo mesec. Naime, pola miliona radnika u Srbiji mesečno zarađuje minimalac, koji trenutno iznosi 16.800 dinara, tako da oni, čak i da daju celomesečnu zaradu, ne mogu zadovoljiti propisanu sumu. No, to ne znači da ne mogu da se dogovore s bivšim supružnikom i daju onoliko koliko mogu da bi dete znalo i imalo pomoć i od drugog roditelja.

Dnevnik

 
Natrag
Top