Država objavila rat: Za bačen pikavac kazna 2.500 din!

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
BEOGRAD 13. 11. 2010
PRESS


Država objavila rat: Za bačen pikavac kazna 2.500 din!



Srbija nije spremno dočekala primenu Zakona o zaštititi stanovništva od duvanskog dima, kojim se pušenje zabranjuje u svim zatvorenim javnim prostorijama i u javnom prevozu

0806-beta.jpg


Na trgovima, ulicama, u parkovima, na autobuskim stajalištima nedostaju pepeljare, a samo bacanje opuška na trotoar kažnjavaće se sa 2.500 dinara!
Sa zabranom pušenja u javnim prostorijama, sve više građana puši na ulicama, stajalištima, parkovima, ispred ulaza svojih preduzeća, fakulteta, zdravstvenih ustanova... Na tim mestima, međutim, nedostaju pepeljare, pa su ona puna opušaka.

Nema dovoljno kanti

U srpskoj prestonici dovoljno kanti za opuške nema ni u najprometnijoj Knez Mihailovoj ulici, iako je radnike banaka, butika i ostalih radnji zakon naterao da puše ispred zgrada.
- Ranije smo mogli da zapalimo cigaretu ispred radnji u tržnom centru. Sada moramo da zaključamo radnje i izađemo u Knez Mihailovu, gde nema pepeljara. Ako je država htela da sprovodi ovaj zakon trebalo je bar to da obezbedi - kaže nam Suzana Dimov, radnica parfimerije u Tržnom centru „Milenijum „.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas obećao je da će gradska vlast razmotriti načine da se poveća broj kanti za opuške na ulicama.
- Iskreno, nismo o tome razmišljali, ali izdaćemo neke naloge i videćemo šta može da se uradi - rekao je Đilas.

Negoduju i nepušači

Osim naplaćivanjem kazni za nepoštovanje Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima, budžetska kasa može da se napuni i novcem od kazni za bacanje pikavaca na ulicama i u parkovima. Pomoćnik sekretara za inspekcijske poslove Beograda Jelena Filipović objasnila je za naš list da bi kazne od 2.500 dinara mogle da počnu da se naplaćuju početkom sledeće godine.

fakti

- Zakon o zaštiti stanovništva od duvanskog dima stupio je na snagu 11. novembra 2010.
- Kazne za nepoštovanje ovog dokumenta iznose 5.000 dinara za fizička lica, od 30.000 do 50.000 dinara za odgovorna lica, a od 500.000 do milion za preduzetnike
- U Srbiji puši 34 odsto odrasle populacije, među kojima je više žena, čak 30 odsto od ukupnog broja lepše polovine
- Svakog dana u Srbiji se popuši 73 miliona cigareta, odnosno Srbi na njih potroše 3.100.000 evra


- Kazna za bacanje papira i opušaka na javnim površinama iznosi 2.500. Te kazne će pisati komunalna policija od Nove godine - objasnila je Filipovićeva.
Predsednik Udruženja ugostitelja Beograda Zoran Damjanović kaže da je novi zakon otvorio mnoge diskusije. Interesantno je, međutim, da istom merom negoduju i nepušači, jer se većina kafića odlučila za goste pušače.
- Sada se vlast žali da su parkovi i ulice zatrpani pikavcima. O tome je trebalo ranije da razmišljaju. S druge strane, mi ugostitelji imamo problem da nađemo nalepnice. Na svakom ulazu mora da postoji nalepnica A-4 formata sa oznakom da je lokal pušački ili ne, a trebaju nam i male nalepnice i na svakom stolu za pušače - rekao je Damjanović.

Službenici SPS-a krše zakon, puše u hodniku centrale

BEOGRAD - Novinari su juče u sedištu Socijalističke partije Srbije (SPS) zatekli nekoliko službenika te stranke sa upaljenim cigaretama u velikom hodniku u kojem su smeštene garniture za sedenje, a iz koga se ulazi u sve kancelarije na tom spratu.
Portparol stranke Đorđe Milićević rekao je da lično nema problem sa zabranom pušenja, jer je nepušač, ali da vidi da njegove kolege poslanici imaju „veliki problem".


LJ. RAČIĆ
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
OK, nije to lose, ali sto se toliko prica o tome, ovde su vecito minorne stvari kao nesto bitne, a ono sto su goruci problemi, to se gura pod tepih.
Zabava za narod.
 
Natrag
Top