Država nema novca za pune plate trudnica

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Država nema novca za pune plate trudnica





Sve je izvesnije da trudnice ni sledeće godine neće dobijati punu platu dok su na trudničkom bolovanju, jer država nema dovoljno novca. I pored toga što se političke stranke i mnoga ministarstva zalažu za to da trudnice umesto 65 primaju 100 odsto plate, ništa od toga nije regulisano u izmenjenom Zakonu o zdravstvenom osiguranju.


trudnice.jpg



Jedino ostaje mogućnost da se iz budžeta izdvoje posebna sredstva, neki proračuni su oko 20 miliona evra na godišnjem nivou, za pune plate trudnicama, ali to još uvek nije sigurno. U Ministarstvu zdravlja “Blicu” je rečno da će tek u narednim izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju, koji se može očekivati tek za godinu dana, ovo uzeti u razmatranje. A do tada jedino će celu platu primati žene iz Beograda, Novog Sada, Jagodine, Zrenjanina i Bele Crkve.

Nišlijka Milena Mitić (38), profesorka engleskog jezika, kaže da je radila u školi do pre dva meseca, odnosno do sedmog meseca trudnoće, jer joj se nije isplatilo da ide na trudničko bolovanje.

- Iako sam mogla da uzmem bolovanje čim sam ostala trudna zbog godina života, nisam to uradila jer bih primala 65 odsto od plate, koja i ovako nije velika. Imala sam sreće da primam na vreme tu umanjenu platu. Ipak, velika je razlika kad je plata manja za više od 10.000 dinara. Ne znam zašto samo u Beogradu trudnice primaju 100 odsto plate? Zašto su u prestonici privilegovane žene koje rađaju? Država bi morala da ujednači te kriterijume i da trudnice u celoj Srbiji primaju celu platu - priča Milena.

Marija Milojević Lazarević iz Kragujevca, majka blizanaca, s razlogom se pita isto. Ona kaže da je jedino imala sreće što joj je poslodavac uplaćivao i trudničko i porodiljsko, tako da nije morala da čeka državu, koja sa isplatom kasni i po nekoliko meseci.

- Zaposlena sam u Radiju “Bravo” u Kragujevcu, i za razliku od mnogih mojih prijateljica koje rade kod privatnika i ne usuđuju se čak ni da zatrudne, istog dana zajedno sa zaposlenima dobijala sam naknadu i za trudničko, a sada i za porodiljsko bolovanje. Poslodavac nije čak čekao ni na novac koji treba da uplati država. S druge strane, država nije zaštitila ženu, posebno ne trudnice, jer pouzdano znam da mnoge kada zatrudne postaju iznenada višak i poslodavac ih otpušta ili su prisiljene, bojeći se za posao, da odustanu od materinstva - priča Marija.

I u ministarstvima finansija i rada i socijalne politike rečeno nam je da podržavaju svaku inicijativu poboljšanja socijalnog statusa trudnica, ali nismo dobili odgovor da li će u budžetu biti dovoljno novca za to. Inače, do 1. januara 2006. sve trudnice koje su održavale trudnoću primale su 100 odsto plate, ali je to promenjeno za vreme ministrovanja prof. dr Tomice Milosavljevića, koji je ovo pravo ukinuo zbog, kako je tada objasnio, velikih zloupotreba.



Izvor:
Blic.rs
 
Natrag
Top