Država nema ledolomce, a poplave prete

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vanredna odbrana na većini reka, opasnost od izlivanja zbog leda


Država nema ledolomce, a poplave prete


Ekipa “Blica” |



Većina reka u Srbiji je pod ledom, a ledeni čepovi na Dunavu i Ibru prete da izazovu poplavu. Led na Ibru inženjerci Vojske pokušaće da razbiju danas eksplozivom, ali država nema nijedan ledolomac, pa će pomoć za Dunav stići iz Mađarske.

212296_0822-novisad11-zaledjen-dunav-kod-novog-sad-foto-kamasi-a_f.jpg

Dunav kod Novog Sada


Međutim, mađarski ledolomci po međudržavnom sporazumu mogu da plove samo do Vukovara. Jedini trenutno angažovani ledolomac je “Greben”, koji dežura na Đerdapu.

Direktor Direkcije za vode Srbije Aleksandar Prodanović izjavio je da će na većini vodotokova u Srbiji biti proglašena vanredna odbrana od zagušenja ledom i od poplava.

[TABLE="class: antre_r back_c_1, align: right"]
[TR]
[TD]Zaleđena jezera
Sva jezera na Limu i Uvcu iz kojih se snabdevaju Limske hidroelektrane vodom za proizvodnju struje zaleđena su, što otežava proizvodnju struje, ali svi agregati u tim elektranama i dalje rade, izjavio je danas Tanjugu direktor Drinsko-limskih hidroelektrana Miodrag Čitaković. Zaledilo se i Zvorničko jezero kod HE “Zvornik”.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

- Ovakva situacija sa stvaranjem ledenih barijera na vodotokovima nije se desila u Srbiji od zime 1984/85 - naglasio je on.

Prodanović je kazao da se zbog izuzetno niskih temperatura pojavio led na svim rekama u Srbiji, prvo u vidu ledotoka, odnosno kretanja ledenih ploča, a zatim i ledostaja, odnosno prekrivenosti ledom na celoj površini.

- U slučaju ledostaja ne postoji opasnost od ledenih poplava. Ona nastaje kada dođe do pomeranja leda i formiranja ledenih barijera. Tada se izdaje nalog za razbijanje ledenih čepova dinamitom da ne bi došlo do poplave uzvodno - rekao je on. Upravo takvo formiranje ledenog čepa desilo se na Ibru kod Kraljeva - naglasio je Prodanović.

- Na Dunavu je trenutno najveći problem kod Golupca, gde je nastao ledeni čep i uzvodno stvara ledostaj - kazao je Prodanović i dodao da bi taj problem trebalo da se reši narednih dana.

212295_0109led-i-sneg-foto-z-ilic17_f.jpg

Led na rekama nije bio ovoliki od 1984. godine


Prodanović je kazao da nije siguran da ledolomci koji u ovom trenutku postoje na Dunavu u Prahovu, od kojih je jedan uputila i Rumunija, mogu to da urade, ali će rešenje za razbijanje čepa sigurno biti pronađeno miniranjem ili upotrebnom mehanizacije.

On je kazao da je reč o privatnim ledolomcima starim više od pola veka. Prodanović kaže da Direkcija još nema potpisan ugovor o angažovanju sa vlasnikom ledolomaca i izrazio uverenje da će to biti urađeno.
Tri ledolomca “Vučevo”, “Čakor” i “Petrovaradin” vlasništvo su “Dunav grupe agregati”, koja je potvrdila da ugovori nisu potpisani tri godine i da su brodovi spremni.

212297_0825-ibar-foto-s-trifunovic_f.jpg

Led na Ibru ugrožava i mostove


- Država ne poseduje ledolomce jer za tim nije bilo potrebe - kazao je on i dodao da na osnovu bilateralnog sporazuma sa Mađarskom o održavanju Dunava od mađarske granice do Vukovara Srbija može da dobije na korišćenje dva od pet mađarskih ledolomaca.

[TABLE="class: antre_l back_c_1, align: left"]
[TR]
[TD]Prevodnica na
HE „Đerdap“ ne radi

Brodska prevodnica na našoj strani hidroelektrane “Đerdap 1” ne radi zbog leda na Dunavu, izjavio je kapetan unutrašnje plovidbe Lučke kapetanije Prahovo Srećko Nikolić. “Od hidroelektrane do Lepenskog Vira ledostoj je gotovo 100 odsto, a zbog leda nije moguće ni prevođenje brodova”, rekao je Nikolić.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Inženjerci Vojske pokušaće danas eksplozivom da razbiju sante koje su okovale Ibar u Kraljevu. Razbijanjem leda Vojska će sprečiti i moguća oštećenja na stubovima mostova koje pritiska led.

- Nivo reke se podigao za skoro metar jer se nagomilalo mnogo leda, koji dostiže debljinu veću i od pola metra - kaže Radojica Kočović, načelnik Štaba za vanredne situacije u Kraljevu. Po njegovim rečima, situacija je zahtevala dugo analiziranje.

- Novi most koji je prvi na udaru projektovan je da pretrpi i ovakve situacije, ali uvek postoji opasnost da pritisak vode pogura sante na konstrukciju - kaže Dušan Sretović iz Direkcije za planiranje i izgradnju Kraljeva.
 
Natrag
Top