Držač za peškire u kupatilu

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
264x198_handtuchhalter_00_vs19349_v.jpeg




Držač za peškire u kupatilu

Drvo će svaki prostor učiniti ugodnijim - čak i kupatila obložena hladnim keramičkim pločicama. Dobar početak stvaranja ugodnosti naš je moderni držač za peškire, koji je prilagođen standardnim dimenzijama peškira od 50 x 100 centimetara.
Elegantna metoda montaže držača za peškire je lepljenje. Tu spojevi ostaju nevidljivi. Budući da ova metoda zahteva nešto iskustva, u ovim uputama pokazujemo Vam kako ćete spojeve spojiti šrafovima. Pritom će glave šrafova ostati vidljive.
Sledeće uputstvo za izradu prilagođeno je punom drvetu bukovine debljine 35 mm. Ako ćete upotrebljavati druge materijale ili dimenzije, morate odgovarajuće prilagoditi i spisak potrebnih elemenata.
U trgovini građevinskog materijala ili kod stolara dajte da Vam izrežu potrebne delove.

http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...11334/houseofbosch.shtml?view=list#kommentare


Uputstvo



264x198_handtuchhalter_01_19_vs1822.jpeg



264x198_handtuchhalter_02_19_vs1822.jpeg



264x198_handtuchhalter_03_19_vs1824.jpeg




1
Priprema delova okvira

Postavite prvo uzdužni i poprečni okvir na pod, tako kako ih kasnije želite montirati. Pritom su u svakom slučaju poprečne stranice položene između uzdužnih stranica okvira. Obeležite sada ucrtavanjem trokuta međusobni položaj delova, kako biste pri daljem radu uvek znali koji deo gde pripada.
Kao iduće olovkom ucrtajte obrise poprečnih stranica na unutrašnje površine uzdužnih stranica. Unutar ovih površina ucrtajte po dve pozicije za rupe. Bušilicom i burgijom za drvo od 4 mm izbušite rupe i upustite ih na spoljnoj strani.
Sada pripremite uzdužne stranice za postavljanje šipki za peškire: prvo olovkom prema merama navedenim na našem crtežu označite tačke za bušenje. Bušilicom i Forstner burgijom od 20 mm izbušite slepe rupe dubine 16 mm.






264x198_handtuchhalter_04_19_vs1825.jpeg




2
Spajanje delova okvira i šipki za peškire

Unesite lepilo u slepe rupe uzdužnih stranica. Zatim utaknite šipke za peškire i spojite ih sa drugom uzdužnom stranicom. Eventualni višak lepila odmah odstranite vlažnom krpom. Lepljene spojeve stegnite stezaljkama dok se lepilo ne stvrdne.
Sada akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 60 mm montirajte poprečne i uzdužne stranice.
Savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova

Onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa. Drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa.
Na kraju priloženim šrafovima ili šrafovima 3 x 20 mm montirajte čepove za nameštaj na donje bridove poprečnih stranica, kako držač za peškire ne bi klizao po podnim pločicama u Vašem kupatilu.






264x198_handtuchhalter_05_vs18051.jpeg




3
Brušenje drvenih površina

Kako bismo površinu mogli što celovitije i kvalitetnije obraditi, trebamo to uraditi pre završnog sastavljanja komada nameštaja.
Prvo skosite sve bridove na okviru, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 120 ili 180 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Vidljive površine uvek brusite brusilicom prateći strukturu drveta, isprva grubljim (granulacije 120 ili 180), tada finijim (do 240) brusnim papirom.
Zatim površine treba navlažiti mokrim sunđerom, znači vlažno prebrisati. Prilikom sušenja pojedinačna drvena vlakna će se uspraviti, tada ih možete polako ukloniti brusnim papirom granulacije 180. Nakon toga drvo je spremno za obradu površine.
Mali savet

Pazite da brusni papir nije izlizan, kako se vlakna ne bi samo utiskivala, već sasvim odsecala.






fittosize_264_198_e14f59c0739d8402d75e1652bef0b73c_handtuchhalter_f__rs_bad_4_pfs.jpeg




4
Bajcanje površina

Pod bajcanjem podrazumevamo bojanje drveta. Bajc možete da nanosite sistemom za fino prskanje. Drvo nakon nanošenja bajca još uvek nema površinsku zaštitu; nju će dobiti tek nanošenjem voska ili laka.
Prvo temeljito pročitajte uputstva za rukovanje i bezbednosne savete koje je naveo proizvođač. Radite u dobro ventiliranoj prostoriji i pritom izbegavajte pušenje, jelo i piće.
Ako u sledećem radnom postupku sa vašim sistemom za fino prskanje želite da nanosite neki drugi materijal, trebate da promenite rezervoar za boju.
Savet za bajcanje

Na okomitim površinama radite uvek odozdo nagore. Budući da je bajc redak a drvena površina snažno upija, mogao bi se bajc slevati nadole i tako tvoriti zgrušane kapljice koje ostaju vidljive.






fittosize_264_198_012f5f0e336bedbba3bb863685c941c8_handtuchhalter_f__rs_bad_5_pfs.jpeg



264x198_handtuchhalter_08_vs19353.jpeg




5
Lakiranje površina

Lakovi su dostupni u mnogim varijantama i cenovnim kategorijama. Odlučujući za odabir su primenljivost, tehnička opremljenost Vašeg doma i zahtevi na kvalitet i postojanosti površine. Potražite savet u specijalizovanoj trgovini. A ukoliko nemate većeg iskustva sa lakiranjem, preporuča se da za vežbu probate lakirati na jednom probnom uzorku.
Najbrži i najbolji rezultat postići ćete sa akrilnim lakovima. Razređuju se vodom i mogu da se kupe u različitim bojama u svakom građevinskom centru. Sistemom za fino prskanje nanose se naročito jednostavno i brzo.
Usipajte lak u rezervoar za boju i razredite ga sa malo vode, ukoliko je potrebno. Uz pomoć probne ploče podesite mlaz na mlaznici i količinu boje na regulacionom točkiću. Mlaz može da se podesi horizontalno ili vertikalno za prskanje na površine i konusno za prskanje na ivice.
Tanko nanesite prvi sloj laka. Prvo lakirajte ivice a zatim površine; njih ravnomernim, paralelnim pokretima.
I pritom se mogu - kao već i prilikom namakanja - ponovo uzdignuti drvena vlakna, koja nakon sušenja laka možete lako odstraniti brušenjem brusnim papirom granulacije 220 ili 240 u smeru strukture drveta.
Za drugi sloj laka upotrebljavajte isti bezbojni lak kao i za temeljni premaz. Ovaj put možete lak naneti nešto obilnije. Opet prvo lakirajte ivice a zatim se posvetite površinama u ravnomernim, paralelnim pokretima.




:download:

Preuzimanje skice konstrukcije u PDF-obliku


Preuzeto sa .bosch-do-it.rs
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Držač za peškire - 2. način

Držač za peškire - 2. način​






Kada raspolažete malim kupatilom, u kome ste pri tome uspeli da postavite sve neophodne sitnice poput tuš kabine i lavaboa, ne ostaje vam mesta ni da odložite peškir.

01-drzac%20peskira.jpg





Ideja je da se iskoristi prostor na vratima ormarića ispod lavaboa. Proizvođači ovakvih ormarića ostavljaju vama na volju da ugradite ručke koje se vama dopadaju. U našem slučaju, ručke će biti istovremeno i držači za peškire.

02-drzac%20peskira.jpg





Na početku treba odrediti visinu na kojoj će biti postavljeni držači. To uradite i na drugim vratima.

03-drzac%20peskira.jpg






Zatim pod libelom povucite horizontalnu crtu. Tako će te obezbediti da držači budu postavljeni horizontalno. Ovo međutim nije uvek pravilno. Ukoliko su vam vrata malo ukoso postavljena (vidi podešavanje šarki) a držači strogo horizontalni onda će vizuelno to jako loše da izgleda. U tom slučaju zaboravite libelu i povucite liniju koja je paralelna sa rubom vrata.

04-drzac%20peskira.jpg







Sada izmerite na kom rastojanju se nalazi rupa od kraja držača.

05-drzac%20peskira.jpg






A zatim prenesite tu vrednost od ruba vrata i na već nacrtanoj liniji obeležite to mesto. Na isti način odredite mesto druge rupe.

06-drzac%20peskira.jpg






Izbušite rupe na označenim mestima odgovarajućeg prečnika u zavisnosti od debljine šrafa koji ste dobili uz držač.

07-drzac%20peskira.jpg






Na kraju držače pričvrstite šrafovima

08-drzac%20peskira.jpg





I postavili ste interesantne ručke za otvaranje vrata

09-drzac%20peskira.jpg






Koje istovremeno mogu da posluže kao držači za peškire.

10-drzac%20peskira.jpg





Izvor:
Kod:
 mojaradionica.com
 
Natrag
Top