Drvo u Akvarijumu

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Drvo i bilje na njemu
Takashi Amano

Preveo sa Japanskog -Tomoko Shum

Preveo sa Engleskog -Vojs

Mahovine i paprati, često i u svojoj prirodnoj sredini rastu na trulim komadima drveća koje leži u vodi. U aquascapingu biljke iz rodova, Vesicularia, Bolbitis, Microsorum, se često gaje privezane za drvo, i stvaraju prirodnu atmosferu .



Drvo0.jpg




Kod postavljanja samih biljaka i panjeva treba se pridržavati sledećih koraka. Prvo se postavi drvo u akvarijum i onda se na licu mesta odluči koja će biljka ići na koje mesto. Ako se planira da Mahovina prekrje celo drvo, najbolje je da se pre ubacivanja celo drvo obloži mahovinom i pričvrsti strunom. Ako će se mahovina stavljati samo na delove panja, najbolje je postaviti je dok je samo drvo u akvarijumu. Ovo pre svega zbog odluke o delu koji će biti pokriven i sagledavanja čitave slike i postizanja ravnoteže.



Drvo1.jpg




Što se tiče mesta postavljanja same biljke , često je treba postaviti na nekim kljulnim tačkama aquascapea, kao što je vrh panja ili možda mesto ukrštanja dve grane , a takođe i na mestima gde se vide neprrodni oblici drveta, kao što je mesto gde je drvo presečeno.Kada se odluči na kome će mestu mahovina da se postavi, onda se u tankom sloju rasporedi po drvetu i veže strunom. Kod paprati, kao što su Bolbitis i Microsorum, veoma je bitno odseći staro lišće, pre nego što se postave na drvo. Staro lišće ovih vrsta se teško prilagođava novoj sredini i najčešće se na njemu rašire alge. Zbog algi, najbolje je konstantno odsecati stare listove Microsoruma. Kod Bolbitisa, prilikom postavljanja na drvo najbolje je odseći svo lišće, i samo rizom zakačiti na drvo. Ovakav način postavljanja omogućava biljci, da razvije novo čisto lišće koje je prilagođeno životu u novoj sredini.



Drvo3.jpg


Kod samog izbora drveta mora se obratiti pažnja na nekoliko stvari. Pre svega treba sagledati veličinu drveta. U nekim koncepcijama, ali samo u otvorenim akvarijumima, nema problema sa uklapanjem drveta jer drvo slobodno može da viri iznad površine vode, ali ovo je nemoguće rešenje u klasičnom, zatvorenom tipu. Druga veoma bitna stvar je broj panjeva koji će biti stavljeni u akvarijum, pre svega zbog estetskog balansa. Pošto se najčešće koriste granati panjevi, važno je izabrati ih tako da zajedno mogu da naprave određenu skladnu formu. Ako se postavi previše panjeva, bilje neće doći do izražaja. Još jedna jako bitna stvar kod izbora drveta je I oblika vrhova. Neki panjevi su veštački sečeni, ali ako imate panj koji ima prirodan vrh, on sam po sebi može uneti prirodan ambijent u aquascape.


Drvo5.jpg




Još jedan problem vezan za panj su alge, koje se ne retko pojavljuju na neobraslim mestima. Ostavljanje nekih mesta na panjevima neobraslem, pruža jako lep kontrast biljkama u okolini, i daje definiciju celoj kompoziciji. Iako ima dosta vrsta algara, većina njih nisu efikasni protiv svih vrsta algi koje se mogu javiti u akvarijumu. Mogu se preporučiti Crossochileus siamensis i Parotocinclus maculaicauda. Ali ako je rast algi jako intenzivan, najbolje je ispustiti vodu iz akvarijuma i samo drvo premazati Phyton Git, preparatom.



Drvo2.jpg




izvor : Aqua-art
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
64
Ja sam u mom akvariumu stavio vinovu lozu koju sam predhodo kuvao u slanoj vodi.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
i ja sam u svom stavio tri cokota vinove loze i mislio sam da sam sve odradio kako treba :vorred: .... sve dok se nije pojavio plesni po cokutu ;) . jedinu gresku koju moze neko da napravi prilikom spremanja panja ili cokota :???: jeste da ne osusi drvo kako treba ( ajd sad ti vizuelno pogodi dal je suvo ili ne ) i tako izazove plesni po aq ( sto i nije strasno ako imas prave ribice koje ce se sladiti sa plesni :acute:).
sve u svemu ljubitelj sam uradi sam pa makar i bila neka sitnica ali znam da sam ulozio moj trud i znanje i tako doprineo lepoti ili potrebi aq :dance2:( i to nema nikakve veze sa novcem ) .....
 
Član
Učlanjen(a)
15.02.2010
Poruka
9
Dobro osusiti Vinovu lozu
potopiti u slanoj vodi vise puta na duzi period (2-3 nedelje) vodu menjati povremeno POsto to drvo ispusta razne hemije i prljavstinu i zemlju i npr. sokove koje ima u sebi
prokuvati vise puta takodje u slanoj vodi i sirce (mozes i pola limuna da iscedis) NAJJACA PRIRODNA HEMIJA
pa opet potopiti da upije vodu toliko da ne isplivava na povrsinu (dok god izlazi na povrsinu drvo ima vazduha a verovatno i hemije u sebi)
 
Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
19
Dobro osušenu vinovu lozu sam kuvao malo duže. Posle kuvanja sam je ispirao hiper-manganom, sve dok nije potekla bistra voda. Nisam imao problema sa lozom u akvarijumu, mada sam negde pročitao da ispušta štetne materije.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Vinova loza ispusta hemikalije samo ukoliko ste je nedavno prskali hemikalijama. Zato se i preporucuje da se koristi loza koja se neradi barem tri godine, jer za taj period sve hemikalije nestanu iz drvate.
Priprema loze .... sto ljudi trista cudi. Meni je loza potonula nakon drugog prokuvavanja u slanoj vodi. Drugu lozu koju sam pripremao sam susio u rerni sve dok nije pocela boju da menja i posle drugog otkuvavanja je takodje potonula na dno.
 
Član
Učlanjen(a)
05.04.2011
Poruka
1
Da bi drvo brze potonulo, prilikom prokuvavanja prebaciti drvo iz vrele vode u hladnu i tako ce brze potonuti.Najbolje je kraj reke ili jezera naci drvo koje vec tone.
 
Natrag
Top