Drakulić: Nerealan kurs dinara

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Drakulić: Nerealan kurs dinara

Izvor: Beta, Novosti

Kraljevo, Beograd -- Vlasnik kompanije "Ist point" Zoran Drakulić kaže da je dinara ojačao jer u kratkoročnim hartijama od vrednosti koje izdaje država ima oko dve milijarde evra.


5085703974dd5ac8b812dd723130974_orig.jpg


Drakulić je naveo da za srpsku ekonomiju nije dobro to što je kurs dinara ojačao.
"U Srbiji se dešava nova loša stvar, a to je da je država, pošto nije prodala 'Telekom' i zbog nepostojanja dalje privatizacije, morala da izađe na tržište sa hartijama od vrednosti", rekao je Drakulić za kraljevačku Televiziju Melos.
Nekadašnji funkcioner Demokratske stranke Srbije rekao je da u "ovom trenutku u tim kratkoročnim hartijama od vrednosti imamo oko dve milijarde evra, što je uticalo na nerealan kurs u zemlji".



"Kod nas je kurs apresirao, a takav primer u svetskoj ekonomiji ne postoji, da imamo lošu ekonomiju, a da nam je kurs tu gde jeste", kazao je Drakulić.

Istovremano, jakom dinaru zasad se samo raduju građani koji imaju kredite vezane za stranu valutu. Ostalima je svejedno, jer cene ili rastu ili stagniraju dok privrednici, a pre svega izvoznici - strepe.

Glavni razlog za skok domaće valute je povećanje referentne kamatne stope Narodne banke Srbije, kako bi se suzbila inflacija. To je navelo sve koji imaju devize, a pre svega domaće i strane investitore, da ih prodaju i da kupuju državne obveznice po veoma visokim kamatama i tako profitiraju.

Pojedini ekonomisti ocenjuju da jačanje dinara u proteklim mesecima nema podlogu u realnim ekonomskim kretanjima i da negativno utiče na izvoz. S druge strane, NBS smatra da izvoz ne može samo da zavisi od kretanja kursa, već od postizanja proizvodnje koja će biti konkurentna u inostranstvu.


"Jačanje domaće valute može imati vrlo teške posledice po privredu, jer pada konkurentnost srpskog izvoza, uvoz postaje jeftiniji i raste sklonost ka uvoznoj potrošnji", smatra Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka.

On kaže da je "zabrinjavajuće šta će biti kada banke, koje su te devize unele i kupile dinare radi ulaganja u državne hartije od vrednosti, krenu ponovo da pretvaraju dinare u devize".

Evro je nastavio intenzivno da slabi pa je zvanični srednji kurs u petak 97,06 dinara. Kako je saopštila Narodna banka, u narednih 20 dana kupiće do 40 miliona evra. Centralna banka u četvrtak je započela kupovinu evra, ali iznos trgovine nije htela da saopšti. Samo za jedan dan vrednost dinara porasla je za 55 para.
 
Natrag
Top