Drago mi je, Dragan. A meni milo, Milica!

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Drago mi je, Dragan. A meni milo, Milica!






U Srbiji ćete najčešće sresti Milicu Jovanović, Dragana Jovanovića, Milicu Petrović i Zorana Jovanovića. To su najučestalija imena i prezimena kod nas. Republički zavod za statistiku, na osnovu prošlogodišnjeg popisa, prvi put je objavio publikaciju sa statističkim podacima o imenima i prezimenima.

Milica i Dragan – neprikosnovena imena u poslednjih sto godina kod nas. Po učestalosti prate ih Jelena, Marija, Milan i Aleksandar.


Imena boks.jpg



„Ne smeta mi mnogo što imam vrlo često ime i prezime u srpskom narodu. Istina ovde u Jagodini vrlo često me telefonom pomešaju sa Draganom Markovićem Palmom, ali to brzo razjasnimo", kaže Dragan Marković, novinar RTS-a.

„Mogu da kažem da su se Milice rađale najčešće poslednjih 20 godina, a Dragani su se rađali pedesetih i šezdesetih godina. Veliko je zadovoljstvo bilo kad smo shvatili da u preko milion imena i prezimena se pominje deo reči 'drago' ili 'milo'. Tako je bilo i nama dok smo pripremali ovu publikaciju", objašnjava još jedan Dragan – doktor Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku.

Milica, praćena Anđelom i Jovanom, drži rekord i među devojčicama rođenim tokom prošle decenije. Dečaci su u tom periodu najčešće dobijali imena Nikola, Luka, Stefan.

„Pred kraj Drugog svetskog rata i odmah nakon Drugog svetskog rata najčešće žensko ime je Slobodanka, od 1946. do kraja četrdeseti godina, to je Mirjana, pedesetih godina Ljiljana. Kada pogledamo muška imena to su pre rata Miodrag, Dušan, Milan, zatim Petar, Milan, Slobodan odmah nakon Drugog svetskog rata, a onda imamo Dragan, Zoran, Milan, znači decenijama, samo što se redosled, rang tih imena menja iz decenije u deceniju", dodaje Snežana Lakčević iz Republičkog zavoda za statistiku.

„Do 1944. godine u Srbiji se najčešće daju imena koja su u vezi sa srpskim i ruskim vladajućim lozama. Isti obrazac ponavlja se i osamdesetih i on je povezan sa izbijanjem kosovske krize kada u Srbiji počinju da se rađaju Milice, kao i dečaci sa imenima Miloš, Nikola, Aleksandar, Petar, Stefan, Nemanja ili Lazar", objasnio je dr Goran Nikolić iz Instituta za evropske studije.

Ako se prezivate Jovanović, Petrović, Nikolić, Marković, vaše prezime je među najzastupljenijim kod nas.




Izvor:
rts.rs
 
Natrag
Top