Đorđević: Decentralizacija Srbije zahteva veliki napor

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Đorđević: Decentralizacija Srbije zahteva veliki napor




Beta | 08. 07. 2011. - 23:07h

NOVI SAD - Decentralizacija zahteva mnogo napora na svim nivoima društva, jer se sa totalitarnog načina razmišljanja mora preći na svim nivoima, u pordici, u obrazovanju i institucijama, rekla je danas profesorka Fakulteta političkih nauka iz Beograda Snežana Đorđević.

157112_oebs-sednica-beta_f.jpg


Ona je na OEBS-ovoj tribini o uticaju interneta na građanski aktivizam na Agora bini Egzit (Exit) festivala u Novom Sadu rekla da će se decentralizacijom organi odlučivanja približiti građanima i njihovim potrebama, ali da će Ustav Srbije i zakoni iz ove oblasti morati da se menjaju.

"Veliki uticaj na ove promene imaju i nevladine organizacije, ali građani moraju aktivnije da se uključe u sve faze promena. Prema dosadšnjim istraživanjima, građani su pasivni, jer je naš sistem tako ustrojen da njihov glas još uvek ništa ne vredi", rekla je Đorđevićeva.

Ona je dodala da u samim opštinama građani moraju da se uključe u praćenje i kreiranje dokumenata kao što su budžet, urbanistički plan i statut opštine, jer "dokle god se manipuliše ovim dokumentima, ne može biti prave demokratije".

Profesorka FPN-a iz Beograda Snježana Milivojević rekla je da današnji mladi ne pamte vreme kada se živelo bez mobilnih telefona i interneta, a da ova sfera otvara novi prostor za budući građanski aktivizam.

"Ja sam 'sajber oprimista', jer je internet mesto na kojem se sastajemo, komuniciramo, upoznajemo i istražujemo. On otvara mogućnost kreiranja sadržaja, a najbolji primer njegove delotvornosti je i predsednička kampanja Baraka Obame, koja se u velikoj meri odvijala putem socijalnih mreža", rekla je Milivojevićeva.

Ona je kazala da je talas korišćenja novih medija zahvatio i Balkan, ali da je potencijalni problem taj što ljudi koji na internetu podržavaju neku vrstu aktivizma ili ideje često svoj angažman završavaju samim tim i više se ne intersuju za temu.

Tokom tribine o novim medijima i građanskom aktivizmu predstavnica OEBS-a Maja Mićić predstavila je i projekat Tejk ekšn (Take action) koji podržava medijsko odeljenje misije OEBS-a u Srbiji i koji promoviše uključivanje građanja u društvene promene.

"Kampanja Tejk ekšn traje već godinu dana i pokušvamo da ljudima pošaljemo poruku da se demokratija ne sastoji samo od glasanja na izborima, već traži aktivno učešće građana u izgradnji sistema", rekla je Mićić.

Deo projekta je i internet sajt www.take-action.in.rs, koji je regionalnog karaktera i omogućava postavljanje sadržaja, informacija i konkursa vezanih za temu građanskog aktivizma.

Agora bina na Egzit festivalu je mesto na kojem se svakodnevno održavaju debate, tribine i edukativni sadržaji festivala.
 
Natrag
Top