Đorđević: Cilj je medalja na Mundobasketu, pravimo tim najboljih i najspremnijih

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
Đorđević: Cilj je medalja na Mundobasketu, pravimo tim najboljih i najspremnijih

Košarkaška reprezentacija Srbije nastavila je pripreme za Mundobasket u Beogradu, a selektor "orlova" Aleksandar Đorđević osvrnuo se na probleme sa povredama, poziv Rašku Katiću i otkrio kakve su ambicije na šampionatu koje će se održati u Španiji.

499326_kosarka-reprezentacija-trening310714ras-foto-aleksandar-dimitrijevic07_ff.jpg



- Prošli smo kroz jedan period rada i regeneracije, s obzirom na njihove obaveze u toku sezone. Imali smo probleme sa povredama, i dalje je Krstić na posebnom režimu rada. Ono što je najbitnije je da od prvog dana svi momci rade punom parom, moram javno da ih pohvalim i jako sam zadovoljan. Sada radimo na taktici i uigravanju, sigurno da će nam turniri pomoći da unapredimo sve to. Turniri su namerno tako koncipirani da bismo mogli jasno da vidimo gde stojimo u odnosu na ono šta nas čeka u Španiji. Igramo sa ekipama koje su u dobroj formi, Bosnom i Italijom, i Kanadom koja je odigrala dosta utakmica do sada. Proverićemo neke igrače koje smo doveli ovde, koji su zaslužili da dobiju veću minutažu i šansu, idemo dalje sa dosta pozitive.


Povrede

Moramo da očekujemo od igrača koji idu od šampionat da budu spremni. Neki od njih imaju trenutne povrede, neki hronične. To su stvari sa kojima moramo da živimo i moramo da napravimo sklop najboljih i najspremnijih momaka", dodao je selektor.



Medalja

- Srbija je na takvom nivou poslednjih godina u košarci da nam to ne daje za pravo da kažemo da idemo na medalju. Ali nam niko ne brani da se spremamo za medalju. Moramo da je zacrtamo svi zajedno, da nam to bude krajnji i zajednički cilj. Sve će biti jasnije kada se formira spisak od konačnih 12 igrača. Evo na primer, pre par dana San Antonio nije dozvolio Đinobiliju da igra, tako da takve stvari postoje kod svih ekipa. Što se prvenstva tiče, za početak je najbitnije da pobedimo Egipat, a posle toga je svaka utakmica najbitnija.



Nenad Krstić

- Čekamo ga do kraja, ušao je juče u poseban program. Juče smo ga poslali na magnetnu rezonancu koja nam je dala poslednji rezultat i u odnosu na to smo napravili poseban program. Fokus je na jačanju mišića, leve noge, butnog mišića koji mu je slabiji. To je mišić koji mu drži koleno. Danas je dva puta radio u teretani, sutra će raditi isto kao i za vreme turnira. Njemu ne treba puno košarke, niti da se uči, već je prošao sa nama na Kopaoniku, većina stvari i taktičkih zamisli su mu jasne. Košarka je otvorena knjiga za nas koji se bavimo njom.
499328_kosarka-reprezentacija-trening310714ras-foto-aleksandar-dimitrijevic09_ff.jpg


Raško Katić i naknadni poziv



- Nije iznenađenje, Raško je bio u našim planovima, odnosno bio je na širem spisku od 30 igrača. Ekipa se ne stvara po jedinkama i po individualnim kvalitetima. U ovom trenutku nam je Raško potreban, njegovo iskustvo i srce i znanje. Razlog zašto nije bio u našim planovima od početka je to što smo hteli na toj poziciji da povećamo fizičku spremnost ekipe. Ovu sezonu je odigrao kako je odigrao. Prošle sezone je debitovao za reprezentaciju i zaslužio je ovu šansu. Od prvog dana je prihvatio ulogu, a ta uloga je srce, rad svakodnevni, to je ono što ja tražim od igrača, a Raško je pravi primer toga da je srcem došao do svog statusa. Mislim da će nam puno pomći bio on ili ne u 12 igrača za Mundobasket.


Nedović



- Postoji još mnogo prostora gde on može da nam pomogne i da nam da, mislim da samo radom njegovim pre svega, i nas sa njim, možemo da mu objasnimo njegovu pravu ulogu. Od njega očekujem mnogo više njegove atletike, u svakom segmentu igre ne samo kada je sa loptom i kada ima otvoren teren, ta njegova atletika u svakom trenutku treba da bude prisutna na terenu. To je nama od njega preko potrebno. Još par nekih tehničkih detalja koje treba da se menjaju, on to razume i mislim da će uspeti u tome. Izuzetno je interesantan igrač, veoma je brz, jedan od najeksplozivnijih igrača Evrope. Moja ideja je da nivo eksplozivnosti ostalih igrača približim njemu, a ne da njegov spuštam na nivo drugih. To je njegov zadatak, da stalno „vuče“ i bude najbrži, a mi da budemo tu i pratimo njegovu brzinu. Mislim da je to moguće.

499335_kosarka-reprezentacija-trening310714ras-foto-aleksandar-dimitrijevic16_ff.jpg


Miroslav Raduljica



- Raduljica je mnogo bolje, upravo smo razgovarali o tome na treningu. Na Kopaoniku je poslednja dva treninga odradio mnogo dobro, a ovaj poslednji najbolje do sada. Ulazi polako u fizičku formu, što je jako bitno. Problem je što je jako rano završio sezonu. Polako sve ide na bolje i uzlaznom putanjom. Izuzetan je talenat, veoma je spretan sa rukama i pod košem, a kako vreme bude prolazilo mislim da će biti sve bolji i bolji.


Igrački kadar

- Mislim da u ovoj ekipi ima 4-5 igrača koji mogu da reše utakmicu jednim potezom. Na nama je da svaku utakmicu dovedemo u situaciju da može da se reši individualnim kvalitetom. Još je bolje naravno ako dosta ranije rešimo meč, ali to je košarka. Mislim da imamo karakter kod naših nekoliko lidera. Krstić je neko ko nam daje sigurnost, Teodosić, Bjelica, Bogdanović su takođe igrači koji mogu da reše utakmicu jednim potezom.
499330_kosarka-reprezentacija-trening310714ras-foto-aleksandar-dimitrijevic11_ff.jpg


Predstojeći turnir



- Na turniru nam rezultat nije bitan, jer posle samo 20 dana rada i jedne utakmice ne treba očekivati tako nešto. Jednostavno igramo protiv ekipa koje su već spremne uveliko. Italija i Bosna koje igraju kvalifikacije u avgustu su u takmičarskom ritmu. Njih ćemo sresti naredne godine na Evropskom prvenstvu. Prema mom mišljenju, Italija je jedna od reprezentacija koja može da se bori za medalju, jer rade na tome sa istim trenerom već tri godine. Sa druge strane Bosna, poznajući Duška Ivanovića i njegov način rada, sigurno je da je to ekipa koja možda trenutno najviše trenira od svih. Prema tome, sigurno će njima dati rezultat. Nama je prioritet da razvijamo igru i popravljamo stvari, kao i neke stvari koje još nismo prošli da prođemo.



"Orlovi" u petak putuju u Italiju, gde će od 3. do 5. avgusta učestvovati na turniru u Trstu i odigrati kontrolne mečeve sa BiH Kanadom i Italijom, a nakon toga će u Pou odmeriti snage sa selekcijama Grčke, Hrvatske i domaćina Francuske.
 
Natrag
Top