Dogodine u ovo doba bez služenja vojnog roka

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Dogodine u ovo doba bez služenja vojnog roka





Tvrdnja odlazećeg predsednika Hrvatske Stjepana Mesića da bi pozvao vojsku ukoliko Republika Srpska raspiše referendum, ne bi smela da naruši odnose u regionu, ali pokazuje da je Mesić uzrok poljuljanih odnosa između Beograda i Zagreba, ocenjuje u razgovoru za „Blic“ Dragan Šutanovac, ministar odbrane i potpredsednik Demokratske stranke.

Šutanovac kaže da svaka izjava u tom tonu destabilizuje region i „pali alarme“ koji nas podsećaju na prošlost.

- Činjenica je da Mesić nema kapacitet da uradi nešto tako, a da je novoizabrani predsednik Ivo Josipović odmah sutradan rekao da to nije opcija. U poslednjim danima mandata Mesić skida masku i pokazuje svoje pravo lice. Ukoliko postoje problemi u odnosima Srbije i Hrvatske, on je zasigurno bio generator negativne energije.

Da li to može da poljulja odnose u regionu?

- Svako zveckanje oružjem izaziva tenzije i ne doprinosi stabilizaciji odnosa! Ne smemo izgubiti iz vida da je u prošlosti to bila matrica nastajanja razaranja! Ubeđen sam da je ovo ipak usamljeni stav odlazećeg predsednika i da neće trajno poljuljati odnose u regionu.

Piter Fejt najavljuje novu strategiju za sever Kosova. Može li da dođe do novog talasa nasilja na Kosovu ukoliko ta strategija bude nasilno nametnuta?

- Svaka strategija koja ne uključuje saradnju nealbanskog stanovništa i nasilno nameće rešenje za opštine gde su Srbi većinski zastupljeni nije dobrodošla. Predsednik Srbije je u Ujedinjenim nacijama skrenuo pažnju na to. Pomno pratimo dešavanja na severu, a verujem da ćemo diplomatskim putem prevazići problem.

Da li će Srbija jednom morati u NATO ili je prava mera „Partnerstvo za mir“?

- U ovom trenutku prava mera je „Partnerstvo za mir“, ali s druge strane u javnosti je otvorena veoma emotivna debata koja ima malo dodira sa realnim životom. Ozbiljnu analizu o efektima učlanjenja u jednu organizaciju koja okuplja najrazvijeniji deo savremenog sveta tek treba da dobijemo i to na osnovu egzaktnih podataka o životnom standardu, ekonomskom prosperitetu, stanju privrede, stranim ulaganjima, zdravstvu, školstvu...

Vi, lično, ste rekli „što da ne u NATO“?

- Želim da razumem obe pozicije. Posle dugo pripremane političke kampanje jedne opozicione stranke, podržane od „intelektualaca“, ne vide se racionalni razlozi za kritiku. Lično sam očekivao mnogo argumentovaniji nastup evroskeptika, a sve se svelo na skromnu analizu prošlosti bez ikakve samokritike! Podsećam da je deo potpisnika ove peticije bio protiv našeg ponovnog učlanjenja u UN nakon 5. oktobra 2000. godine i tada su oni imali svoja iracionalna objašnjenja za takav stav! Ubeđen sam da Srbija mora da nađe način da se integriše u različite sisteme, od regionalnih do evropskih i globalnih, jer samo na taj način će se stabilizovati i odnosi u regionu, ali i definitivno staviti tačka na određene izazove koje sad imamo.

S druge strane, ima argumenata da bi ulazak u NATO bio korak nazad u borbi za Kosovo u smislu saradnje sa Rusijom?

- Ne smemo učiniti ništa što bi naškodilo našoj borbi za očuvanje integriteta zemlje, ali NATO kao organizacija nije ni priznala Kosovo. Ti isti koji kažu ne u NATO zbog Kosova, govore ne u EU zbog Kosova, daju podršku Kforu, a protiv NATO su. U isto vreme za EU, a protiv Euleksa, što je politički dosta šizofrena situacija. Nema tu prave analitičke argumentacije.

Da li će vojska do kraja 2010. biti potpuno profesionalna?


- Mogu da obećam da ću zajedno sa svojim timom učiniti sve da se taj proces konačno završi. Proces zapošljavanja profesionalaca zahteva izvesno vreme. Izgubili smo 2005, 2006. i deo 2007. godine. Verujem da uz adekvatnu podršku medija, Vlade i lokalne samouprave možemo u zadatom roku da okončamo taj posao. Kada kažem konačno, podrazumevam da se služenje vojnog roka ukine, a vojska profesionalizuje. Otvorićemo mogućnost da oni koji žele da služe vojni rok, prođu obuku i za to dobiju sertifikat. Takođe, novim zakonom uveli smo aktivnu rezervu kao novi sistem organizovanja u vojsci. Verujem da će sledeće godine u ovo vreme predsednik moći da suspenduje služenje vojnog roka na osnovu izveštaja koji mu podnesemo.

Koliko će Srbija imati vojnika?

- Ukupni kadrovski plan je 36.000 profesionalaca, od čega u vojsci oko 28.000, kao i dve hiljade na obuci. Taj broj predstavlja ozbiljnu vojnu formaciju u regionu, a i sada je naša vojska veoma respektabilna. Činjenica je da u 21. veku boj bije i svetlo oružje, a da naše oružje dugi niz godina nije obnavljano i ne možemo da kažemo da smo na visokom tehnološkom nivou. Sa budžetom koji dobijamo, a koji je minimalan, uspevamo da održimo opremu u operativnom stanju, međutim pitanje je koliko će to moći da traje. Neophodno nam je obnavljanje PVO sistema, letelica, oklopnih vozila, uniformi...

Kada će biti izborna skupština DS?

- U toku godine.

Hoće li biti proširenja broja potpredsednika?

- Postoje razne opcije, a na Predsedništvu ćemo razmatrati razloge opcije.

Da li ćete se opet kandidovati?

- Nikada se nisam kandidovao, samokandidovanje u DS ne postoji. A biće mi biti velika čast i prihvatiću kandidaturu ukoliko budem predložen.

Vaš stranački kolega Goran Ješić je oštro kritikovao stanje u DS, navodeći da jedni dobijaju glasove a drugi funkcije, i da nešto mora da se menja u stranci?

- Ne bih tumačio te njegove stavove. DS ima svoj unutrašnji život kao i sve stranke i svakako da se on uspori kada je većina funkcionera na pozicijama u državi. Ne treba zanemariti potrebu da se i mi menjamo. To je najavio i predsednik na poslednjem Glavnom odboru stranke.

Vraćeno poverenje u vojsku

- Posle dugo godina, po istraživanjima s kraja 2009. godine vojska je državna institucija od najvišeg poverenja, a poslednja na listi po korupciji. Podsećam, sistem odbrane je pre samo nekoliko godina bio u potpunom kolapsu zbog velikog broja afera. Uspešno smo prevazišli te probleme i potpuno vratili poverenje građana, što je jedan od glavnih preduslova profesionalizacije vojske - kaže Šutanovac.


Izvor: Blic
 
Natrag
Top