Dinkić otpuštao, NBS sad plaća ceh

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dinkić otpuštao, NBS sad plaća ceh

Izvor: Danas

Beograd -- Računajući samo od početka prošle pa do kraja ove godine Narodna banka Srbije potrošiće više od milion evra na isplatu obeštećenja radnicima.


7097196104ddee8837f78a515218497_orig.jpg


NBS mora da plati obeštećenje radnicima kojima je u prethodnim godinama protivzakonito dala otkaz, a koje su sudovi vratili na posao.
Prema zvaničnim podacima centralne banke, samo tokom 2010. godine nepravedno otpuštenima je isplaćeno čak 47.340.890 dinara na ime štete za neisplaćene zarade i druga primanja, a ove godine ta brojka je već dostigla 13,4 miliona dinara.
To naravno nije sve, pošto se NBS već sprema da ostalim radnicima, koji su već dobili pravosnažne sudske presude i po njima vraćeni na posao u ovu instituciju, isplati dodatnih 50 miliona dinara.


To znači da će sveukupno, zbog svoje nezakonite politike po pitanju proglašavanja pojedinih radnika za tehnološki višak, Narodna banka do kraja godine morati da plati čak 110,7 miliona dinara ili više od milion evra, i to pod uslovom da do kraja godine ostali sudski postupci ne budu privedeni kraju u korist bivših zaposlenih.

Većina ovih presuda odnosi se na period iz 2003. godine kada je tadašnji guverner NBS Mlađan Dinkić otpustio stotine radnika, mahom kao tehnološki višak. Samo do 2007. godine broj otpuštenih po ovom osnovu popeo se na 1.140, a više od 600 njih tužilo je tada centralnu banku.

Problem sa ovim otkazima je u tome što je termin tehnološki višak uglavnom korišćen samo kao izgovor, jer, kako tvrde radnici, odmah po dobijanju otkaza na njihova radna mesta su primani novi ljudi.

To je na indirektan način potvrdio i sam Dinkić kada je upitan da li se oseća odgovornim zbog toga što će NBS morati da plati milionske kazne u jeku te afere izjavio da su „otpušteni radnici koji nisu bili aktivni na poslu, koji su loše radili i zabušavali“. Sud se očigledno nije složio sa tadašnjim guvernerom, što je Dinkić prokomentarisao time da je „greška do sudova koji su previše blagonakloni prema radnicima koji dobiju otkaz“.

NBS, međutim, i dalje nastavlja da radnike proglašava tehnološkim viškom i to je ubedljivo najuobičajeniji način na koji kadar odlazi iz ove institucije. Tako je samo prošle godine petnaestoro zaposlenih proglašeno tehnološkim viškom, dok je za tri radnika „radni odnos prestao po osnovu disciplinske odgovornosti“. Tokom 2011. još nijedan radnik nije otišao iz NBS ni po jednom osnovu.

Iz ovoga se vidi da kada radnici u NBS ne rade posao kako bi trebalo, banka ne preza od toga da im da otkaz na osnovu povrede disciplinske odgovornosti, pa se postavlja pitanje zbog čega su za vreme Dinkićevog mandata „neradnici“ proglašavani tehnološkim viškom, odnosno da li je u pitanju zaista njihov nerad ili potreba da se mesto oslobodi za nekog drugog, s obzirom na to da poslodavac uvek ima mogućnost da radnika koji ne zadovoljava kriterijume radnog mesta otpusti.

SVAKI OTPUŠTENI KOŠTA I DO 40.000 EVRA
Tokom prošle godine 12 radnika je vraćeno na posao u Narodnoj banci po sudskoj presudi, a zaključno sa jučerašnjim danom, ove godine je radno mesto ponovo dobilo još 18 nepravedno otpuštenih radnika. Ukoliko svi radnici koji su tužili NBS budu dobili sporove, lako je videti da će trošak njihovog obeštećivanja skočiti do cifre koja će se meriti desetinama miliona evra, ako ne i više. Primera radi, 13,4 miliona dinara koliko je ove godine isplaćeno oštećenima, podelilo je samo četiri radnika, pri čemu je troje u potpunosti obeštećeno, dok će za jednu radnicu NBS morati da izdvoji još novca. To znači da svaki protivzakonito otpušteni radnik centralnu banku košta čak 30.000 - 40.000 evra u proseku, a stotine njih su originalno podneli tužbe.




 
Natrag
Top