Dimitrovgrad - U Hitnoj vozili 400 sati mesečno

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]U Hitnoj vozili 400 sati mesečno
[/h] Izvor: B92

Dimitrovgrad -- Vozači saniteta iz Doma zdravlja u Dimitrovgradu tužili su poslodavce pošto im nisu isplatili prekovremeni rad. Slučaj i posle dve godine nema epilog.

3559431294ec623ea2dfc5122807528_368x259.jpg
Trenutno se čeka odluka Ustavnog suda.
Oni su tužili zato što su su devetnaest meseci, po njihovoj računici, radili po 400 sati mesečno. Direktor ove Ustanove objašnjava da je to što su vozači kao naknadu u proseku dobijali po 800 dinara mesečno u skladu sa svim Zakonima i da će to pokazati i konačna presuda.
Dimitar i njegove kolege vozači postali su dobri poznavaoci prava, jer u poslednje dve godine, osim što prevoze pacijente iz Doma zdravlja u Dimitrovgradu, najviše vremena, kažu, provode proučavajući Zakon o radu. Uvereni su da je to što su radili dvanaest sati, pa zatim bili pripravni još toliko, suprotno odredbama ovog Zakona. Posao, ipak, kažu – nisu odbijali.

“Morali smo. Pacijent je u pitanju. Nikad nismo pravili problem. Svi da se zbrinu. I teren smo vozili po selima. I sve ostalo što je trebalo, sve smo mi zbrinjavali, nas četiri vozača”, kaže Dimitar Hristov, vozač saniteta.

Direktor, međutim, tvrdi da je sve u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti.

“Kao oblici prekovremenog rada postoje dežurstvo, rad po pozivu i pripravnost. Međutim, ove kategorije se uvode samo za zdravstvene radnike. Za nemedicinska lica ne može se uvoditi niti dežurstvo niti pripravnost niti rad po pozivu, pa samim tim im ne može ni pripadati naknada za tu vrstu rada”, dr Bojan Davitkov, direktor Doma zdravlja.

Po računicama vozača radili su 400 sati mesečno, a plaćani za duplo manje.

"Znači: radili smo ujutru od 7 sati do 19 uveče, pa smo onda pripravni do sutra dan do 19 časova. 24 sata smo bili pripravni”, kaže Veselin Georgiev, vozač saniteta.

Direktor kaže da vozačima nisu ostali dužni.

“Oni su radili prekovremeni rad po Zakonu o radu. Donošena su rešenja za svaki minut koji su imali i sve im je to isplaćeno”, kaže dr Bojan Davitkov, direktor Doma zdravlja.

Vozači kažu da su problem najpre pokušali da reše dogovorom, ali da to nije uspelo. Posle krivične prijave, kada su tražili nadoknadu za prekovremeni rad, njihovi problemi su se, tvrde, povećali.

"Jedva se čeka da neko od nas napravi neki prekršaj da bi ga direktor kaznio. Ja sam bio šef vozačima u Domu zdravlja. Posle tužbe, koju smo podneli protiv direktora, on me je smenio sa tog radnog mesta”, kaže Aleksandar Pejčev, vozač saniteta.

U međuvremenu, vozačima saniteta smanjen je koeficijent, odnosno zarada. U Domu zdravlja čekaju da predmet prouči Ustavni sud.
 
Natrag
Top