Dileri soba preplavili Budvu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Dileri soba preplavili Budvu










Izvor:
Novosti.rs






Nedostatak kontrole rada mnogobrojnih privremenih objekata mnogi vezuju za skorašnje izbore u državi. Kod uličnih dilera ponuda soba veća nego ikad. Mnogo će para ostati u sivoj ekonomiji.


reg-cg-budva_620x0.jpg



BUDVA - Poseta turista, slabija od očekivane, po svoj prilici uspavala je one koji treba da kontrolišu nepravilnosti, kojih je na južnim plažama napretek.
Hotelijeri i drugi koji se zalažu za red i poštovanje zakona, kažu da je "na snazi" otprilike ovakav rezon: "neka svako za ova dva meseca uzme što može, mirniji ćemo biti na jesen". U "prevodu", to znači da treba tolerisati one koji rade mimo propisa, kako bi zaradili za "mrtvu" sezonu i kako bi nezadovoljstva pred jesenje izbore bilo što manje.

A naličje, dosta posnog leta 2012. na Crnogorskom primorju je prilično ružno. Predsednik Crnogorskog turističkog udruženja, koje je još u predsezoni ukazalo na probleme koje donosi siva ekonomija, Žarko Radulović, kratko kaže: bili smo, nažalost, u pravu.

Mnogobrojne tezge i drugi privremeni objekti, načičkani uz plaže i šetališta duž same obale, ulični prodavci soba, nelegalni izdavaoci smeštaja i drugi koji rade ili van zakona ili "šetaju" po njegovoj ivici, pune svoje džepove. Umesto u opštinske i državnu kasu, novac se u velikim talasima sliva kod onih kojima je prećutno dozvoljeno da love u mutnom.

A kako to u praksi izgleda? Na budvanskoj rivijeri, koja je najposećenija i gde vlada ponajviše reda, prema nezvaničnim podacima gostima se nudi više od 100.000 kreveta. Registrovano je polovinom jula tek 46.000. A krcate plaže i šetališta govore jasno da ih je mnogo više.

Na širem području Sutomora, računaju, ima nešto više od 50.000 kreveta. Prijavljenih gostiju je u jeku sezone između 12 i 15.000. A tek u Ulcinju - tamošnji kapaciteti iznose i više od 100.000 ležajeva, a u knjigama ih je pet-šest puta manje.

Ulični dileri, kojih je više nego ikada, pune mahom objekte koji nisu registrovani. Uzimaju procenat koji niko ne oporezuje, baš kao ni izdavaoce soba. Poznati turistički radnik iz Petrovca Dragica Drekalović, upozorava da su se dileri toliko osmelili da više ne zaustavljaju goste na trotoarima uz bulevare, na autobuskim i železničkim stanicama, aerodromima i drugim mestima, već ih otimaju ispred hotela!

Poznavaoci turističkih (ne)prilika na Crnogorskom primorju kažu da dileri rizikuju da plate kazne od 200 do 300 evra, jer im se isplati. Kaznu, ukoliko je bude, odrade sa dve-tri sobe, ostalo je čista zarada.

Iz CTU upozoravaju da je premalo inspektora. Prema njihovim saznanjima, svega ih je 18, a to je nedovoljno da se kontroliše veliki prostor, na kojem je na hiljade privremenih objekata. U ovom udruženju su uporni - sve dok se ne promeni situacija, elitni hoteli i restorani neće se naći u promotivnom materijalu nacionalne i drugih turističkih organizacija, na raznim sajmovima i berzama tokom naredne jeseni i zime.

U TO Budva ističu da potpuno razumeju revolt hotelijera, ali se nadaju da će opštine juga Crne Gore, posle sezone, početi temeljno da rade na uvođenju reda u turizmu i potpunom suzbijanju sive ekonomije. U međuvremenu, "divlji" će skinuti kajmak koji se meri stotinama miliona evra.

Na drugoj strani ružne slike koje nose oni koji su se odmarali na crnogorskim plažama i te kako negativno utiču na imidž. Izgleda, ipak, da je socijalni mir važniji od svega, pa i budućnosti turizma, koji je u Crnoj Gori odavno proglašen za stratešku granu.


 
Natrag
Top