Dijego Armando Maradona – Gol veka

Učlanjen(a)
01.12.2015
Poruka
254
Igrao se 55. minut meča između Engleske i Argentine, odigranog 22. juna 1986. godine pred 114.580 gledalaca na Asteka stadionu u Meksiko Sitiju. “El Grande Dijego” primio je loptu na sredini terena, krenuo napred, a sve ostalo je deo istorije. Maradona je tada nanizao čitavu odbranu Engleza i poslao loptu u mrežu Pitera Šiltona. U samo pet minuta tog čuvenog meča, Maradona je obezbedio polufinale “gaučosima“ i ispisao fudbalsku istoriju.
Prvo je u 51. minutu nadmudrio i golmana Engleske Pitera Šiltona i glavnog sudiju Tunižanina Alija Bin Nasera i njegove pomoćnike, jer je posle centaršuta, rukom gurnuo loptu u mrežu.Četiri minuta kasnije Maradona je loptu primio od Ektora Enrikea desetak metara unutar svoje polovine terena. Pretrčao je gotovo 60 metara za deset sekundi, nanizao četvoricu protivničkih igrača Pitera Bardslija, Pitera Rida, Terija Bačera (dva puta) i Terija Fenvika, a potom predriblao i čuvenog Pitera Šiltona i posla loptu u nebranjenu mrežu. Samo četiri minuta posle čuvene “božije ruke”, Dijego Armando Maradona po drugi put je matirao Engleze, oduševio fudbalski svet i odveo svoju reprezentaciju u polufinale Svetskog prvenstva u Meksiku. Argentinci su se potom po drugi put u istoriji okitili titulom prvaka sveta, a ovaj nestvaran pogodak Maradone iz meča sa Englezima proglašen je za gol veka. “Kad god pogledam taj gol, ne mogu da verujem da sam uspeo da završim tu akciju. Razmišljao sam ranije, tokom svojih kriznih trenutaka, da sliku tog gola, zajedno sa slikom svoje kćerke Dalme, jedine koju sam imao u tom trenutku, stavim iznad kreveta i napišem: Dve najbolje stvari koje sam napravio u životu.” rekao je jednom prilikom o tom golu Dijego Armando Maradona.
Pogledajte i uživajte u ovom remek delu Dijega Armanda Maradone.
 
Natrag
Top