Dijabetesno stopalo: Ranica - alarm za uzbunu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Dijabetesno stopalo: Ranica - alarm za uzbunu

Glas javnosti 24.03.2010 15:17



Dijabetesno stopalo predstavlja skup koštanih i meko tkivnih promena na stopalu dijabetesnih bolesnika.

Ove promene su posledica neuropatije, infekcije i ishemije (nedostatak krvi u stopalu zbog oboljenja arterija nogu) uzrokovane dijabetesnom bolesti. Svakih 30 sekundi amputacija
Prema rečima profesora, doktora Lazara Davidovića iz KC Srbije „dijabetesno stopalo" je najčešći razlog hospitalizacije obolelih od dijabetesa.
- Za zbrinjavanje pacijenata ove vrste u SAD se troši više od milijardu dolara godišnje. Rizik od gubitka ekstremiteta u grupi dijabetesnih pacijenata iznosi oko jedan procenat godišnje. Računa se da se u svetu uradi godišnje oko milion amputacija, a svakih trideset sekundi se uradi takozvana velika amputacija ekstremiteta zbog dijabetesom uzrokovane gangrene stopala - kaže doktor Davidović.

Povećan rizik od infekcije
Tokom života kod 25 odsto dijabetičara pojaviće se ulceracija (rana) na stopalu. Ona predstavlja ulazno mesto za mikroorganizme koji kod pacijenata kao što su dijabetičari mogu dovesti do infekcije.
- Kod ovakvih bolesnika značajno je skraćen prosečan životni vek. Zbog svega toga „dijabetesno stopalo" ima ogroman medicinski i socijalno-ekonomski značaj - upozorava doktor Davidović.

Rano prepoznavanje najbolja preventiva
Ovo oboljenje se može sprečiti ranim prepoznavanjem i brzim lečenjem početnih promena na stopalima. Profesor doktor Nebojša Lalić, direktor Republičke stručne komisije za šećernu bolest Ministarstva zdravlja Republike Srbije, ističe da je lečenje razvijenog dijabetesnog stopala vrlo komplikovano.
- Samo lečenje je mnogo komplikovanije od prevencije, i o njemu može odlučivati samo lekar. Kada pacijent primeti i najmanju ranu na stopalu, obavezno treba da se javi svom lekaru.

Higijena na visokom nivou
Doktor Lalić kaže da pacijent mora svakodnevno da pregleda stopala pod dobrim osvetljenjem. Neophodno je redovno pranje stopala mlakom vodom i sapunom, posle čega je obavezno sušenje prostora između prstiju stopala. Treba svaki dan mazati stopala hidratantnim neparfimisanim kremama. Nokti ne smeju suviše da porastu. Treba da se seku poprečno kako ne bi ostajale oštre ivice. Izuzetno opasno je hodati bosonog. Preporučuju se vunene ili pamučne čarape, odgovarajuće veličine, koje ne stežu. Dokolenice se ne preporučuju. Kada su cipele u pitanju, treba birati one koje su dovoljno široke u prednjem delu.

 
Natrag
Top