Digitalna televizija za godinu i po dana

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
jasna-matic-foto-v.jpg


Potpuno gašenje analognog i prelazak na digitalno TV emitovanje u Srbiji biće izvršeno 4. aprila 2012. godine. To će za Srbiju biti relativno skup proces, ali je u pitanju nešto što moramo da uradimo. Nabavka novog sistema za emitovanje koštaće oko 50 miliona evra, kaže u razgovoru za „Blic” Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije.

Ministarka dodaje da će sledeće nedelje Vlada doneti odluku o izdvajanju emisione tehnike iz Radio-televizije Srbije, a nakon toga biće formirano posebno javno preduzeće koje će se baviti samo emitovanjem televizijskog programa, ne samo za RTS nego za sve stanice koje imaju dozvolu za emitovanje TV programa.

Šta znači digitalizacija televizije i koje su njene prednosti?
- Proces digitalizacije je promena formata emitovanja televizijskog programa. Odlučeno je da ceo svet do 2015. pređe na digitalno emitovanje, a Evropa do 2012. godine. Razlog za to je što je taj format mnogo otporniji na različite klimatske promene, mnogo više programa može da se emituje u spektru koji je ograničen resurs, a kvalitet slike i tona je mnogo bolji.

Zašto se sada krenulo sa ovim procesom?
- Za nas kao malu zemlju koja ima veliki broj suseda taj proces je neophodan. Mi u stvari tu i nemamo način da odlučujemo da li hoćemo ili nećemo. Za nas tu izbora nema. Ako Srbija ne pređe na digitalno emitovanje, a sve susedne zemlje pređu, kod nas će biti gotovo nemoguće gledati televiziju, jer će digitalni signali iz okolnih zemalja predstavljati smetnju za naše analogne.

Dokle smo stigli sa digitalizacijom?

- Uklopili smo se u dinamiku koju je predvideo naš region. Malo smo kasnije počeli sa planiranjem, ali smo intenzivnijim radom to nadoknadili i izabravši datum 4. 4. 2012. godine. Mi smo otprilike u skladu sa regionom koji prelazi na digitalnu televiziju ili 2011. ili 2012. godine.

Hoćemo li stići da ispoštujemo rok do 2012?
- Ono što je za nas komplikacija jeste to što je naš spektar sada vrlo zakrčen jer imamo puno radio i televizijskih stanica. Nemamo slobodnog prostora koji bi nam omogućio da manevrišemo i deo po deo zemlje prebacujemo na drugi format. Zato ćemo morati 4. 4. 2012. celu zemlju da prevedemo iz jednog formata u drugi.

Koliko bi to trebalo da košta državu, ali i građane?
- To je jedna relativno skupa stvar. Omogućićemo građanima koji su socijalno ugroženi da dobiju besplatno takozvani set top boks, koji se priključuje na televizore i omogućava da se prima signal u digitalnom formatu. Ostali građani će moći da nabave taj set sami ili kupe televizor koji ima mogućnost prijema digitalnog formata. Drugi delovi troškova odnose se na izgradnju nove mreže. Ostaje još jedan deo investicija za same televizije, ali to je investicija od nekoliko desetina hiljada evra za svaku televiziju što je apsolutno prihvatljivo.

Imate li procene koliko je to novca?
- Predviđamo da će set top boksovi koštati od 20 do 50 evra. Verovatno je da će država za oko 300.000 domaćinstava kupiti te set boksove, a nabavka novog sistema za emitovanje koštaće oko 50 miliona evra. Već imamo zainteresovane međunarodne institucije za finansiranje, sa kreditima koji imaju kamatne stope niže od tržišnih.

Autor: Bojana Stamenković
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kakva je razlika između analognog i digitalnog signala? O kvalitetu ovoga drugoga već je bilo riječi, ali mislim da bi za mnoge bilo zanimljivo da o karakteristikama jednog i drugog signala, saznaju nešto više. Ta razlika će se najlakše shvatiti na jednom slikovitom primjeru:
- Mjerimo temperaturu nekoj osobi. Podatke o visini i kretanju temperature, možemo bilježiti na dva načina. Jedan naćin je da te podatke označavamo linijom na grafikonu, a drugi način je da te iste podatke izražavamo brojevima. Prvi način je analogno a drugi digitalno bilježenje. E, sad zamislite da te podatke morate poslati nekome. Da bi poslali podatke bilježene linijom treba vam mnogo više prostora i vremena, (veličina papira i vrijeme da se linije nacrtaju) dok podatke bilježene brojevima možete poslati na daleko manjem formatu i za neuporedivo kraće vrijeme.
Isto je tako i sa analognim i digitalnim TV signalom. Prvi prenosi sliku u izvornom obliku, dok drugi svaku njenu karakteristiku pretvara u brojeve,
i umjesto signala slike, prenosi samo te brojeve, koje se onda na prijemu ponovo konvertuju u odgovarajuće slike.
 
Natrag
Top