Dešifrujte bebin plač

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Mlade roditelje najviše uznemiruje bebin plač, posebno ako mu ne znaju uzrok. Kad se trgnete u dva noću i shvatite da nesnosna buka dopire iz kreveca kraj vas, nemojte da paničite jer je plač nešto sasvim normalno. Beba po načinu na koji plače poručuje šta želi, tvrdi Prisila Danstan.

Ova Australijanka ima „fotografsko" pamćenje zvuka. Naučila je da se koristi njime za prepoznavanje tuđih raspoloženja po glasu, a nakon što je postala majka, otkrila je i šta različiti tipovi bebinog plača znače. Testiranja je sprovodila devet godina na 1.000 dece širom sveta, različitih rasa i kultura. Istraživanje je pokazalo da sve bebe do tri meseca starosti plaču na pet načina, a Danstan je od tada po svetu počela da otvara škole za podučavanje mladih majki.
- Bebine suze su refleksni odgovori na specifične situacije, a ako ih roditelj ne prepozna, dete vremenom prestane da plače na taj način. Važno je da se sluša bebin plač pre nego što počne histerični stadijum jer se tad često izmešaju različiti tipovi plača, pa ih roditelji teže prepoznaju - kaže Danstan.

Ako je gladna, beba će praviti grimasu sisanja, jezikom dodirivati vrh usta kao dok sisa i zato ispuštati zvuk „neh". Ukoliko plače uz zvuk „auh", znači da je pospana jer taj zvuk potiče od zevanja. Zvukom „heh" dok plače beba pokazuje da se ne oseća prijatno. Verovatno joj je pretoplo, prehladno ili joj treba promeniti pelenu. Dubok i dug zvuk koji pomalo liči na roktanje ukazuje na težinu u želucu. Bebin stomak je naduven i potrebno je da se olakša. Takav plač može da ukazuje i na grčeve.

Kratkim zvukom „eh" dok plače beba pokazuje da pokušava da istisne vazduh iz stomaka, odnosno da bi trebalo da podrigne. Dok to nastoji da ostvari, muči se uz učestali zvuk „eh".

Pored načina na koji plače, da biste utvrdili pravi razlog, obratite pažnju i na pokrete koje beba pravi tokom plača. Tako, ukoliko je beba umorna, plač može da zvuči alarmantno. Beba se ponekad bacaka, trlja ručicama lice i pravi grimase. Obično se smiri ako je uzmete ili je malo ljuljate u krevecu.

Previše buke i aktivnosti takođe može da izazove bebin plač. Ukoliko se stvari pogoršaju kad uzmete bebu u naručje i pogledate je u oči, možda je pod stresom. Ponekad pomaže lagana vožnja u kolicima ili kolima.

Takođe, upala uha može da izazove crvenilo na istoj strani lica i beba onda obično stalno trlja i vuče uho. Plač, crvene desni, kao i stalno stavljanje prstiju ili pesnice u usta ukazuju na tegobe izazvane rastom zubića. Od pomoći su specijalne kapi koje ublažavaju iritaciju i blago hlade.

Postepeno udaljavanje
Tehnika postepenog udaljavanja spada u metode kontrolisanog plača i za nju je potrebno oko mesec dana. Poenta je da se malo-pomalo fizički udaljavate od deteta, tako da mu na kraju niste potrebni da bi se uspavalo. Počnite tako što ćete mu pomoći da zaspi, ljuljajte ga, lezite kraj njega ili sedite pored kreveca. Onda, prestanite da ga ljuljate i umesto toga samo mu spustite ruku na stomačić. Nakon toga samo sedite pored kreveca. Sledeći put pomerite stolicu na metar, a onda do sredine sobe, a zatim sve dalje i dalje. Kad zaspi, ostanite u sobi još desetak minuta.

Izvor: PRESS
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Upomoć, moja beba plače!

Upomoć, moja beba plače!

Beba plače kada je gladna, žedna, kada joj je vruće ili hladno, kada joj se spava. Plač predstavlja bebin način komunikacije sa roditeljima ali, koliko god to bilo normalno i razumljivo, postoje očajne situacije u kojima izgleda da ništa ne može da pomogne. A beba, plače li plače. Ovo plakanje može da bude veoma naporno kako za roditelje, tako i za bebu. Zapamtite, važno je da ni u jednom trenutku ne izgubite strpljenje.

Beba-place.jpg

Ako ne uspete odmah da primite bebinu poruku pokušajte da prođete sve dole navedene razloge kako biste videli šta može da pomogne.



  • Beba je gladna. Ovo se lako rešava, dovoljno je da je nahranite.
  • Pelena je puna. Proverite pelenu i pogledajte da beba nije crvena, obavezno koristite zaštitnu kremu pri svakom menjanju pelene.
  • Beba ima gasove. Znaćete da li beba ima gasove i samim tim grčeve u stomaku gledajući pokrete nogu. Dete ih obično povlači na gore približavajući kolena stomaku. U ovoj situaciji možete da podignete bebe kako bi uspela da podrigne ili da nežno masirate stomačić. Pomaže i lagana vožnja bicikle bebinim nožicama dok je na leđima.
  • Oseća nelagodnost. Pogledajte da mu se ruke ili noge nisu zakačile za odelce ili da ne leži na nečem neudobnom. Proverite da bebi nije toplo ili hladno, što ćete znati pipajući ručice. Generalno pravilo je da beba treba da ima isti broj slojeva kao i vi, plus još jedan, obično je to ćebence. Ako izlazite napolje ne zaboravite odgovarajuće čarapice i kapicu.
  • Hoće da sisa. Bebe se opuštaju sisanjem, što ne znači da treba da je hranite do iznemoglosti jer će u jednom trenutku sigurno povratiti, već da treba da je smirite davanjem cucule ako ne ume samo da nađe svoj prstić ili šačicu.
  • Potreban joj je zagrljaj. Nekada nema nikavih problema a beba ipak plače. Veoma je moguće da ona samo želi vaš zagrljaj i utehu. Ako joj je vaše maženje i paženje potrebno dužim delom dana biće vam od koristi nosiljka ili marama za bebe koja će vam osloboditi ruke i pružiti priliku da nastavite sa drugim obavezama dok je beba šćućurena na vašim grudima.
  • Plače zato što ima zdravstveni problem. Ako beba neprestano plače i ništa ne pomaže trebalo bi da kontaktirate lekara. Izmerite temperaturu i pregledajte mu celo telo u potrazi za simptomima.
  • Hoće da je ostavite na miru. Bebe su veoma osetljive na mamino raspoloženje i, ako se vama vrišti i postajete veoma nervozni jer beba ne prestaje da plače, nalazite se u začaronom krugu koji je nemoguće prekinuti. Ili predajte bebu drugoj odrasloj osobi ili je spustite na bezbedno mesto (kao što su kolevka ili krevetac) i idite u drugu prostoriju na nekoliko minuta. Udahnite duboko i smirite se pre nego što se vratite kod bebe da ponovo pokušate da je razumete.

Mama-smiruje-uplakanu-bebu.jpg


Naučno je dokazano da bebe razvijaju do 25% više inteligencije ako su im potrebe uslišene brzo i efikasno. Sve što bi trebalo roditeljima je da odmah razumeju svoju bebu. Ali, u današnjem modernom svetu ništa nije nemoguće. Konkretnu pomoć roditeljima pruža WhyCry® prevodilac plača koji sa 98% sigurnosti utvrđuje da li je vaša beba gladna, da li joj se spava ili je nešto boli, ili joj je samo potrebna pažnja. WhyCry® Mini pomaže i olakšava roditeljima da razumeju svoju bebu i na pravi način reaguju na njene potrebe pokazujući joj tako da su uvek tu za nju.

Ovom spravicom pozabavio se i Discovery Channel, pogledajte o čemu se radi (
You Tube link - na engleskom).

VAŽNO: Nemojte nikada da tresete vašu bebu. Potresanje celog bebinog tela je veoma opasno i može dovesti do oštećenja mozga i Sindroma trešene bebe (
Wikipedia: SBS – Shaken baby syndrome), pa čak i do smrti. Zapamtite, plač bebi ne može ništa ali jak potres da!

Izvor:najboljamamanasvetu

Da li vam se desilo da ne znate šta ćete dok je beba plakala bez prestanka?
 
Natrag
Top