Deset poteza za lakše poslovanje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Deset poteza za lakše poslovanje



graf.jpg



Kada je 2004–2005. godine počeo projekat rangiranja zemalja po tome koliko su pogodne za pokretanje biznisa, „Doing Business Ranking Simulator”,Srbija je bila rangirana među top 10 zemalja reformatora. To je povećalo rejting zemlje po gotovo svim uslovima poslovanja. U poslednjih pet, šest godina, međutim, pasivno tonemo pa se na rang-listi Svetske banke u okviru ovog projekta sada nalazimo na 94. mestu. Dok se kod nas ništa ne menja, u većini zemalja se svake godine u jednoj ili više oblasti nešto učini kako bi preduzeća osetila lakše uslove za poslovanje, kaže za naš list urednik sajta Makroekonomija.org dr Miroslav Zdravković, dodajući da je, recimo, Makedonija već dve godine među vodećim zemljama reformatorima, i to za nas na nezamislivom 24. mestu.

Šta to konkretno podrazumeva?

Zdravković navodi primer ubzavanja stečajeva i veću stopu povraćaja potraživanja. Kod nas je oko 20 odsto, a u OECD zemljama oko 60 procenata. Šta reći za efikasnost sudova. Kod nas suđenja u proseku traju 495 dana. Na tu „večnost”, dodaje Zdravković, treba dodati i još 110 dana za primenu presude. Samo ove i još neke promene pomerile bi nas na ovoj listi za ko zna koliko mesta, ali one podrazumevaju ozbiljne reformske zahteve na gotovo svim porama države.

Makedonija je, kojoj se kao uzoru Zdravković stalno vraća, uspela je da uđe među najrazvijenije zemlje, a bila je 71, u izveštaju za 2009. Tada smo mi opet bili 94. Šta to znači? Da se menja broj zemalja pa smo mi stagnirali pošto su uključene lošije države od nas. Kada je prvi put urađen taj rang, 2006, mi smo bili 91, a Makedonija 81.

Da nije nemoguće popraviti mesto dokazuje primer po kojem se Srbija za 59 mesta pomerila na rang-listi na poziciji registracija vlasništva zahvaljujući novim propisima i efikasnosti Agencije za privredne registre. Šta to govori? Da reforme malo koštaju, a mogu mnogo toga da olakšaju preduzećima, preduzetnicima i potencijalnim investitorima.

I još jedna činjenica, upozorava Zdravković, dostupnost električne energije postala je jedna od kategorija merenja, jer kod nas za priključak na struju treba sačekati 79 dana. To potencira značaj EPS-a i njegovih mogućnosti da izađe u susret korisnicima i potencijalnim investitorima. Nezavisno od angažovanja republičkih, pokrajinskih i lokalnih organa vlasti.

Politika
 
Natrag
Top