Deponije starih mobilnih opasne po zdravlje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Зелена планета

Депоније старих мобилних опасне по здравље


Након наглог пораста броја отписаних електричних и електронских производа у свету, сваке године се створи 20–50 милиона тона таквог отпада, што износи приближно пет одсто светског чврстог градског отпада


otpad-foto-BETA.jpg


Уређаји садрже на стотине опасних токсичних материја (Фото Бета)



Рок употребе мобилних телефона у индустријски развијеним земљама у пресеку је краћи од две године, па њихово одлагање постаје све озбиљнији проблем, упозорио је специјални известилац Уједињених нација за питања токсичног отпада, а преноси Танјуг.

У извештају који је представљен учесницима 15. седнице Савета за људска права УН он је изразио велику забринутост због неодговарајућег начина рециклирања свих врста електронског отпада у свету, а посебно старих мобилних телефона и компјутера.
Специјални известилац УН је подсетио да електронски и електрични уређаји садрже на стотине крајње опасних токсичних материја. Зато депоније старих мобилних телефона, компјутера, фрижидера, телевизора и друге електронике озбиљно угрожавају животну средину и здравље становништва многих земаља света.
Најозбиљнији проблем стварају мобилни телефони и компјутерска техника због њихове све чешће замене. У првом тромесечју ове године је продато 314,7 милиона мобилних телефона или 17 одсто више него у истом периоду прошле године, упозорено је на састанку.
Просечан радни век компјутера у богатим земљама, који је 1997. трајао шест година, скраћен је на две до пет година у 2010. Ове године у свету ће се, према предвиђањима, продати 366,1 милион, или 19,7 одсто више него лане.
Након наглог пораста броја отписаних електричних и електронских производа у свету, сваке године се створи 20–50 милиона тона таквог отпада, што износи приближно пет одсто светског чврстог градског отпада. Количина електронског отпада у Европи расте за три до пет одсто годишње.

објављено: 03/10/2010
Извор: Политика



 
Natrag
Top