Decu prebacuju u škole gde će biti nastave na mađarskom

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Sve manje mađarskih đaka u školama Vojvodine

Decu prebacuju u škole gde će biti nastave na mađarskom



Izvor: Blic H. Dunđerov, LJ. Popadić, Z. Vasiljević | 06. 09. 2011. - 02:02h | Foto: N. Karlić

Smanjenje broja odeljenja u kojima će se nastava slušati na mađarskom jeziku, do te mere je uzburkala strasti u Vojvodini, da je 14 mađarskih organizacija zatražilo smenu predsednika svog Nacionalnog saveta Tamaša Korheca. Ipak, nakon intervencije manjinskih organizacija i pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, očekuje se da će u većini škola biti zadržan isti broj odeljenja koja nastavu slušaju na mađarskom. Šta će biti sa ostalim nacionalnim zajednicama, za sada niko ne garantuje.

173468_ns-madjari-nikola-tesla-foto-n-karlic_f.jpg
U školi „Nikola Tesla“ u Novom Sadu zbog nedovoljno učenika neće biti formirano odeljenje prvog razreda na mađarskom

Nakon što je počela racionalizacija mreže škola, a ministarstvo prosvete zatražilo da se škole striktno drže pravila o formiranju odeljenja samo u slučaju da ima 15 upisanih učenika, počeli su prvi problemi sa odeljenjima na manjinskim jezicima u kojima često nema više od četvoro đaka. Kakva je situacija ove godine, koliko će manji natalitet uticati negativno na broj odeljenja na jezicima manjina, niko ne može da garantuje. Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje tek prikuplja podatke sa terena.

- Konkretne podatke još nemamo jer je upis trajao sve do 1. septembra i škole tek šalju pregled sa terena. Za sada imamo procenu samo za mađarsku nacionalnu zajednicu, gde preliminarni proračuni pokazuju da se upisalo oko 70 prvaka manje, odnosno da je u prvi razred krenulo oko 1.950 đaka – kaže Andor Deli, pokrajinski sekretar za obrazovanje.


Razredi sa pet đaka


173467_ns-madjari-andor-deli--foto-n-karlic_hs.jpg
Andor Deli

Najveći problemi, kaže Deli, javili su se u zapadno–bačkom i severno–banatskom okrugu, gde se u pojedinim školama, za učenje na manjinskim jezicima prijavilo manje od pet učenika po razredu. Ministarstvo je odbilo da tu formira odeljenja, tvrdeći da ekonomski nije opravdano plaćati učitelja za manje od deset učenika, ali su iz nacionalnih zajednica, koje smatraju da je učenje maternjeg jezika osnov očuvanja nacionalnog identita, počeli da stižu brojni prigovori. Samo u Banatu, koji pokriva Školska uprava Zrenjanin, stiglo je preko 50 prigovora iz mađarske manjinske zajednice.

- Najviše problema bilo je u Itebeju gde nema dovoljno učenika da se formiraju odeljenja. Nakon reakcija nacionalne zajednice, kao rešenje je predloženo spajanje odeljenja i sada čekamo lični odgovor ministra – kažu u Školskoj upravi Zrenjanin.


U zapadnoj i severnoj Bačkoj, gde su kritični bili Sombor, Bogojevo, Bezdan i Svilojevo, rešenje iz ministarstva stiglo je juče – izuzev u Svilojevu u svim školama koje nemaju dovoljno đaka odobren je jednak broj odeljenja kao prošle godine. Kako potvrđuje načelnik Školske uprave Sombor Borislav Staničkov, jedino će u Svilojevu doći do spajanja prvog, u kome ima dva učenika i drugog razreda koji broji pet mališana. Treći razred samostalno će pohađati nastavu, iako je i ovo odeljenje daleko ispod norme. Sa ukupno 16 učenika ova škola uspeće da zadrži dva od tri odeljenja. Spajanja će biti i u školi Sveti Sava u Subotici, gde će jedno odeljenje prvaka i drugaka zajedno slušati nastavu na hrvatskom jeziku.


- U Novom Sadu jedino je škola Nikola Tesla imala problem sa nedovoljnim brojem učenika, te tu neće biti formirano odeljenje prvog razreda – kaže Petar Viđikant, načelnik Školske uprave Novi Sad.


Ministarstvo na mukama
U ministarstvu prosvete juče nisu mogli da potvrde koliko će prigovora nacionalnih saveta biti usvojeno, niti koliko će novca morati biti izdvojeno da bi se zadržala odeljenja sa malim brojem učenika. Nezahvalna je uloga, kažu u ministarstvu, određivati šta je značajnije: racionalizacija i smanjenje troškova ili želja učenika da se školuju na maternjem jeziku, tako da se odluke bukvalno donose od slučaja do slučaja.

Korhec odbacio optužbe

46947_korhec101-beta-dragan-gojic_hs.jpg
Tamaš Korhec

Ova škola je, kaže direktor Igor Milićević, bila primorana da zamoli roditelje da prepišu decu u druge škole, jer nije imala dovljno đaka da fomira odeljenje. U poslednje četiri godine, napominje direktor, zbog demografskih prilika, škola je izgubila čak četiri odeljenja dvojezične nastave. I upravo slučaj ove škole bio je povod da politički oponenti, ali i nevladine organizacije zatraže smenu Tamaša Korheca.

167258_vojdiskriminacija2-aron-cconka_hs.jpg
Aron Čonka

- Veliki je pritisak da se smanji broj odeljenja nacionalnih manjina. Svetska banka pritiska ministarstvo da napravi racionalizaciju i ukine mala odeljenja, ministarstvo pritiska školske uprave i pokrajinski sekretarijat, oni potom škole… Ali, nacionalne manjine ne mogu da prihvate političke dogovore, nama je u ineteresu da svako zainteresovano dete ima obezbeđeno školovanje na maternjem jeziku. Roditelji su ogorčeni, problem datira još od prošle godine, a imamo utisak da nacionalni savet nije odradio posao kako treba. Jer, iako je postojalo obećanje da će se spasiti sva odeljenja koja broje više od pet učenika, ona su ipak gašena kao u školi Nikola Tesla – kaže Aron Čonka, predsednik Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara i napominje da potpisnici zahteva za smenom nisu zadovoljni ni reakcijama predsednika saveta u još nekoliko slučajeva: bodovanje učeničkog standarda, otvaranje predškolske grupe na mađarskom u Novom Miloševu, kao i nepodržavanje inicijative da se pri NS Univerzitetu otvoriti odeljenje za školovanje inžinjera na mađarskom jeziku.

Tamaš Korhec oglasio se juče samo preko zvaničnog sajta Nacionalnog saveta odbacujući optužbe kao neosnovane i kao politički udar malih mađarkih partija na SVM kojoj on pripada. Takođe, on je ocenio da ovaj zahtev za smenom ne predstavlja stvarnu želju mađarske zajednice.
 
Natrag
Top