деца могу да пријаве родитеље заштитнику грађана

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Деца могу да пријаве родитеље заштитнику грађана

Дечја права се најчешће крше у случајевима развода, када центри за социјални рад не уважавају мишљење о старатељству, каже Тамара Лукшић-Орландић

srednjosskolci-,-deca-foto-D-JEVREMOVICH.jpg


Малолетници могу да пошању пријаву поштом или мејлом, али и да дођу у просторије омбудсмана фото Д. Јевремовић

У жељи да упознају малишане са њиховим правима и помогну им да се обрате надлежним установама у случајевима кршења тих права, служба заштитника грађана промовисала је јавности своју интернет-страницу
Права детета :: Насловна. Како је истакла Тамара Лукшић-Орландић, заменик заштитника грађана за права детета, циљ ове интернет-странице јесте да децу упозна са улогом заштитника грађана и заштитом коју он може да им пружи, као и да их подсети која су права гарантована Конвенцијом о правима детета, на коју је наша држава ставила званични потпис.
„Наша идеја јесте да омогућимо деци што једноставнији контакт са нама, тако да ће малишани моћи да се заштитнику грађана обрате класичном или електронском поштом, моћи ће да разговарају са правницима телефоном, а могу и да дођу лично у просторије заштитника грађана. Међутим, ми желимо да охрабримо децу да се обрате и другим државним установама због чега смо на ову интернет-страницу ставили имена свих институција које малишанима могу да буду од помоћи у решавању њихових права”, објашњава Тамара Лукшић-Орландић.
Наша саговорница додаје да ће заштитник грађана чувати приватност малишана који им се буду обраћали за помоћ и истиче да деца неће имати потребу да стрепе да ли ће заштитник грађана одати њихову притужбу родитељима или старатељима.
Тамара Лукшић-Орландић истиче да се дечја права најчешће крше у случајевима развода родитеља, јер радници Центара за социјални рад често заборављају да деца старија од десет година морају да буду питана са којим родитељем желе да живе, баш као што морају да се сагласе са променом свог презимена кога неке мајке желе да промене након развода од дететовог оца. Малишани морају да буду питани и када је у питању усвојење и одлазак у хранитељску породицу, подсећа Тамара Лукшић-Орландић.
Наша саговорница истиче да је на адресу заштитника грађана од почетка године стигло око 60 пријава које су се односиле на повреде дечјих права – углавном из области социјалне заштите и права на укључивање у образовање деце са посебним потребама. Честе су притужбе на вршњачко насиље, али и на дискриминацију ромских малишана од стране наставника, закључује Тамара Лукшић-Орландић.




К. Ђорђевић, Politika online 11.06.2010.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Sve ovo oko decijih prava je lepo i korisno_Od najranijeg predskolskog doba pa do skole ih "bombarduju"svojim pravima,podrzavam ,ALI,pored prava imaju i OBAVEZE,a to se ne spominje cesto.U sta ce izrasti generacije dece koja znaju sta sve roditelji i nastavnici ne smeju da rade???Blago nama pa imamo "zapad"da vidimo demokratiju na delu!
 
Natrag
Top