Debelorepi gekon (Hemitheconyx caudicinctus)

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Debelorepi gekon (Hemitheconyx caudicinctus)

15227132.jpg


:info:

Porodica : Gekkonidae

Rod : Hemitheconyx

Poreklo : Afrika, zapadni deo(Senegal, Kamerun, Nigerija)

Stanište : Suvi predeli, mada se cesto nalaze skriveni na vlažnijim i mracnim mestima.

Terarijum : Minimalne dimenzije za jednog odraslog gekona je d50 x š30 x v30cm, manji se mogu smestiti u manje terarijume dok ih ne prerastu. Za par su minimalne dimenzije d60 x š40 x v30cm. Obavezno staviti neku vrstu skloništa u terarijum. Ako držite više gekona zajedno staviti i više skloništa. U tu svrhu možete korstiti razne plasticne kutije, slagati kamenje ili grane i panjeve. Obavezno jedno od skloništa držati konstantno vlažno kako bi olakšali gekonu presvlacenje.

Podloga : Može se koristiti treset, mešavina treseta i peska ili papir. Za mlade gekone bih preporucio papir, jer se lako cisti i možete lako da kontrolišete kako gekon vrši nuždu i koliko jede. Kasnije ga možete prebaciti na neku drugu vrstu podloge. Ja bih vam preporucio mešavinu peska i kokosovog treseta radi prirodnijeg izgleda.

Temperatura : trebalo bi napraviti temperaturni gradijent, tako što cete zagrevati samo jedan deo terarijuma, bilo sijalicom ili kabl grejacem. Tu bi temperatura trebala da bude 30 - 35 stepeni a nocu može da padne na sobnu temperaturu cak i nešto ispod 20 stepeni. Zimi im treba iskljuciti grejanje i ostaviti ih na nižim temperaturama radi odmora, pogotovo ako planirate da ih parite sledece sezone. Tada temperatura može da padne do 16-18 stepeni bez problema.

Vlažnost vazduha : Treba održavati vlažnom podlogu u jednom od skloništa u toplijem delu terarijuma. Nije potrebno redovno prskati terarijum, jer ovi gekoni zahtevaju nisku relativnu vlažnost vazduha. Povremeno treba isprskati terarijum, pogotovo pred period parenja, jer to neke jedinke stimuliše.

Voda : Moraju imati uvek dostupnu posudu sa vodom.

Ishrana : Tenebrija(Tenebrio molitor),fobasi(Zoophobas morio),leteralisi(Blatta lateralis),dubije(Blaptica dubia),cvrcci(Gryllus assimilis)...Hraniti ih nekoliko puta nedeljno koliko god mogu da pojedu, kada su mladi hraniti svaki ili svaki drugi dan, koliko god jedu, za mlade je to oko 7-8 tenebrija ili nekoliko žohara ili cvrcaka. Odrasli mogu rede da se hrane, jer su vec razvijeni dovoljno da izdrže duže bez hrane.

Velicina : Oko 25cm

Ponašanje : Miran gekon, koje se vremenom može navici na povremeno vadenje u ruke. Ako bi da držite zajedno više komada, morate da imate na umu da mužjaci ne smeju da se drže zajedno jer ce neki od njih da strada, ženke dolaze u obzir ali samo slicne velicine. Kada ih spojite zajedno, obavezno pratite da li se slažu i da li sve jedu normalno, jer se cesto može desiti da neka bude dominantnija pa da ostale ne jedu redovno. Naravno da se mogu držati i u parovima a i u „haremu“ jedan mužjak i više ženki, ali se tada spremite na jaja, koja cete nalaziti.

Razmnožavanje, inkubacija i briga o mladuncima : Period hladenja kod ove vrste je neophodan ukoliko želite da ih razmnožite, ja bih Vam to toplo preporucio, jer puno znaci samim jedinkama prilikom reprodukcije. Taj period oni koriste za odmor i prestanak razmnožavanja. Ujedno ih kasnije, dolaskom viših temperatura, to podstice na novu sezonu parenja. Ovaj period treba da traje oko 2-3 meseca. Ja prekidam sa hranjenjem negde u decembru. Ostavim ih na standardnim temperaturama preko dana, sa upaljenim grejacima, nekih 2-3 nedelje, da bi sve svarili i izbacili iz sebe pre nego što im iskljucim grejanje. To je veoma važno, jer ukoliko ih hranite a nije dovoljno visoka temperatura da svare pojedenu hranu može doci do problema, koji mogu rezultovati i smrcu. Nakon tog perioda, gase se grejaci i ne pale se sve do februara. Tada krecem sa grejanjem ponovo, ali samo slabijim intenzitetom par dana i onda normalno. U roku od 7 dana gušteri dobijaju apetit i pocinju da budu aktivni. Ovaj period je jako bitan za ženke koje planirate da parite i tada treba voditi racuna o unošenju kalcijuma i ostalih vitamina, koji su ženkama koje nose jaja prekopotrebni. Nakon odredenog perioda kada mislite da je ženka dostigla odgovarajucu težinu, recimo oko 45-50gr, možete je spojiti sa mužjakom. Ako ste sve uradili kao što je navedeno i ako imate zdravi par koji je spreman za razmnožavanje, parenje ce se desiti ili odmah posle puštanja para ili u narednih 2-3 dana. Nakon tog perioda možete opet odvojiti mužjaka i za 2-4 nedelje ocekivati jaja. Pre poleganja jaja su jasno vidljiva, ukoliko podignete ženku i pogledate u predelu zadnjih nogu. Inkubacija traje oko 80-85 dana na temperaturi od 27.5-28.5 stepeni. Kod Debelorepih gekona se može odrediti pol u zavisnosti od temperature inkubacije. Ukoliko se inkubiraju jaja od 27.5-29 stepeni, izleženi gekoni ce biti ženskog pola, na 29-31 stepeni ce biti mešanih polova, a na 31-33 stepen ce biti sve mužjaci. Nije preporucljivo ikubirati ih na višim temperaturama jer se mogu izleci slabašnije jedinke. Što je viša temperatura to je inkubacija kraca. Mlade hraniti istom hranom kao i odrasle, samo proporcionalno njihovoj velicini. Insekti treba da budu otprilike oko 1cm ili ne veci od rastojanja izmedu ociju gekona. Vodu im sipajte u cep od flaše. Preporucujem da se drže odvojeno svi maldunci ukoliko je to moguce, zbog lakše evidencije hranjenju i vršenju nužde, a i smanjivanja stresa. Ponekad se može desiti da je neki od gekona dominantan i da drugi ne jedu u njegovom prisustvu. Najbolje je mlade Debelorepe gekone držati na papirnom ubrusu sa skrovištem napravljenim od plasticnih kutijica okrenutih naopako i izrezanim ulazom. Ispod možete staviti deblji sloj papira ili nekog treseta koji cete kvasiti radi održavanja potrebne vlage. To ce im olakšati presvlacenje i smanjiti šansu da im ostane neka nepresvucena koža na prstima ili drugim delovima tela.
 
Natrag
Top