Danas je Svetski dan mentalnog zdravlja

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Svetski dan mentalnog zdravlja, 10. oktobar, danas će u Srbiji biti obeležen nizom prigodnih manifestacija.


U Beogradu, na Adi Ciganliji, biće održana šetnja za mentalno zdravlje u okviru kampanje "Otvorimo vrata".
Učesnicima će se obratiti državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Periša Simonović i predstavnik Delegacije Evropske komisije u Srbiji Pjer Dibman.
Korisnici Dnevne bolnice "Laza Lazarević" izvešće predstavu "Sumnjivo lice". U Italijanskom kulturnom centru biće priređena izložba dečjih radova, a u večernjim satima biće prikazan film pod naslovom "Sve je moguće".

Osim u Beogradu, Svetski dan mentalnog zdravlja biće, kako je najavljeno, obeležen i u Novom Sadu, Valjevu, Kragujevcu, Nišu, Subotici, Zrenjaninu, Vršcu, Vrbasu, Ruskom Krsturu, Kuli i Kucuri. Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, humanitarna organizacija "Karitas" i Ministarstvo zdravlja Srbije pokrenuli su antistigma kampanju pod nazivom "Otvorimo vrata", sa podnaslovom "Duševna oboljenja nisu zarazna, ali ravnodušnost jeste".
Kampanju sprovodi "Karitas", u saradnji sa Nacionalnom komisijom za mentalno zdravlje i Ministarstvom zdravlja, a u partnerstvu sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), Kancelarijom SZO u Srbiji, Ministarstvom rada i socijalne politike i dobrotvornim fondom Srpske pravoslavne crkve "Čovekoljublje".

Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se od 1992. godine.
Prema podacima SZO, 12 odsto svetske populacije ima neki mentalni problem, a 450 miliona ljudi u svetu ima potrebu za dobrim uslugama radi poboljšanja mentalnog zdravlja.
Najčešći poremećaji koji dovode do teške invalidnosti depresija, zloupotreba supstanci, šizofrenija, epilepsija, Alćajmerova demencija, mentalna retardacija i mentalni poremećaji detinjstva i mladosti. Stručnjaci upozoravaju da se do 2010. godine očekuje da će po broju obolelih depresija biti na prvom mestu, kao i da će se kod 25 odsto stanovništva tokom njihovog života razviti neki mentalni poremećaj.
Zbog zabrinjavajućih podataka, stručnjaci ukazuju da bi pacijenti trebali više da koriste usluge lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kao i da je neophodno posebnu pažnju posvetiti destigmatizaciji obolelih i lekara kojih ih leče u čemu mediji treba da imaju važnu ulogu.


Autor: Tanjug
 
Natrag
Top