Danas je Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Danas je Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

Tanjug | 16. 09. 2011. - 09:19h

BEOGRAD - Širom sveta danas se obeležava Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, čija je osnovna funkcija apsorpcija sunčevih ultraljubičastih zračenja i zaštita Zemlje i živog sveta od štetnih uticaja zračenja.

74609_ozonski-omotac01-ap-eduardo-verdugo_f.jpg


Postupanje sa supstancama koje oštećuju ozonski omotač propisano je Zakonom o zaštiti životne sredine, a na teritoriji Srbije zabranjena je proizvodnja, uvoz i izvoz supstanci koje oštećuju ozonski omotač, kao i proizvoda koji ih sadrže, osim ukoliko se koriste za posebne namene.

Supstance koje oštećuju ozonski omotač i proizvodi koji ih sadrže a služe za posebe namene, mogu se uvoziti i izvoziti uz dozvolu ministarstva, koje vodi registar o uvozu, izvozu i potrošnji supstanci koje oštećuju ozonski omotač, odnosno proizvoda.

"Ozonska rupa" je prvi put primećena 80-tih godina prošlog veka, a utvrđeno je da su uzroci njenog nastanka fizičko-hemijski procesi, u kojima atomi hlora i broma iz freona i halona razgrađuju molekule ozona.

Najveća ozonska rupa zabeležena je 17. oktobra 2006. godine iznad Antartika i bila je velika 27,4 kilometara kvadratnih, a nastala je kao kumulativna posledica ispuštanja freona od pre 15 do 20 godina.

Povodom Svetskog dana zaštite ozonskog omotača, "Zeleni Srbije" podsećaju da rupe u ozonskom omotaču predstavljaju jednu od najvećih pretnji životu na Zemlji.
Ozonski omotač se stvarao milijardama godina sve vreme štiteći život na Zemlji, dozvoljavajući mu da se razvija u najneobičnije oblike koji su se rađali, živeli i umirali, pojavljivali i nestajali, nesvesni "dobrog duha" iznad sebe, ali se čini da će prva vrsta svesna njegovog učinka biti ta koja će ga i uništiti.


Svedoci smo sve goreg stanja i sve većih oscilacija u vremenu, od neverovatnih vrućina do velike hladnoće, prelaz između godišnjih doba je izgubio svaki smisao, a čini se da nas ništa bolje ne očekuje u budućnosti.


Globalno zagrevanje usporava obnavljanje ozona i time zatvaranje ozonske rupe.
Iako je, na globalnom nivou, zabranjena upotreba pojedinih štetnih hemijskih jedinjenja koja neposredno oštećuju ozon, ispuštanje štetnih gasova iz industrijskih postrojenja nije se smanjilo, već je poraslo što je dovelo do porasta temperature i nastanka efekata staklene bašte, te posrednog uništavanja ozonskog omotača.

Do sada postignut uspeh u obnavljanju ozonskog omotača verovatno će vrlo brzo biti uzaludan, jer se ispuštanje štetnih gasova iz industrijskih postrojenja, poput ugljen dioksida, azotnog dioksida i metana, ne smanjuje.

Zato "Zeleni Srbije" apeluju na hitno donošenje Strategije zaštite vazduha i Nacionalnog programa za postepeno smanjivanje godišnjih maksimalnih nacionalnih emisija zagađujućih materija, predviđenih Zakonom o zaštiti vazduha koji je donet 15. maja 2009. godine.
 
Natrag
Top