Dan sećanja na žrtve genocida

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Dan sećanja na žrtve genocida
[/h] Izvor: Tanjug



Beograd -- U Srbiji i RS danas se obeležava Dan sećanja na žrtve holokausta i genocida koji su počinile hrvatske ustaše i nemački nacisti nad Srbima, Romima i Jevrejima.

13381250284f93bbd63bf42101890886_orig.jpg

foto:jasenovac-info.com
Ovaj "Dan sećanja" obeležava se povodom oslobađanja ustaškog konclogora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u porobljenoj Evropi, koji istoričari nazivaju i "srpski Aušvic".
Za datum obeležavanja je uzet 22. april 1945. - dan kada je grupa od 1.075 preostalih zatočenika krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo 127 se domoglo slobode.

U Srbiji će tim povodom biti odata pošta žrtvama i položeni venci kod spomenika "Žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu" u kompleksu nekadašnjeg nacističkog konclogora "Staro sajmište".

Državnu ceremoniju će predvoditi državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Negovan Stanković, a komemoraciji će prisustvovati i predstavnici Grada Beograda i Opštine Novi Beograd.

Senima nevino stradalih će se pokloniti i poštu odati i predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije i Saveta Romske nacionalne manjine, a prisustovovaće predstavnici države Izrael, Nemačke i drugih zemalja.

Za Dan sećanja na žrtve genocida biće služen parastos u hramovima Srpske pravoslavne crkve u zemlji, kao i srpskoj dijaspori.

U Republici Srpskoj će Centralna ceremonija povodom 67. godišnjice proboja logoraša biti održana na najvećem stratištu Donja Gradina na kojem je likvidirano više od 360.000 ljudi. Tim povodom će biti otkrivena spomen-ploča koja će označiti početak izgradnje Memorijalnog centra sa pratećim objektima. Centralnoj komemoraciji, polaganju venaca i paljenju sveća će prisustvovati i delegacija Srbije sa premijerom Mirkom Cvetkovićem na čelu i Izraela koju predvodi ministar turizma Stas Misežnjikov, a prestavnici verskih zajednica će služiti zajedničku molitvu.

U Hrvatskoj će u znak sećanja na proboj poslednjih zatočenika, ali i sve stradale i preživela logoraše, biti održana komemoracija na Memorijalnom području Jasenovac, kod spomenika "Cvet".

Kako je najavljeno, okupljenima će se obratiti predsednik Hrvatske Ivo Josipović, zatim će predstavnici verskih zajednica služiti molitvu i delegacije odati poštu žrtvama polaganjem venaca u kriptu spomenika.

Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora na teritoriji današnje Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a najveći je bio jasenovački sistem logora smrti.

Prema procenama koje je na osnovu prvih ekshumacija izvršila državna Komisija FNRJ, a koje potvrđuje i Centar "Simon Vizental", u jasenovačkim logorima je nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.

NDH je u jednom nadmašila naciste - bila je jedina država koja je imala posebne logore za decu - Sisak i Jastrebarsko, kroz koje je prošlo 33.000, a u njima skončalo blizu 20.000 dece do 14 godina starosti.

Na teritoriji Srbije najveći logor je bio Banjica koji je pod upravom Specijalne policije kvislinške vlade Milana Nedića formirao nemački Gestapo i u kome je likvidirano oko 80.000 ljudi.

Kroz logor "Staro sajmište" koji se nalazio na teritoriji tadašnje NDH, prošlo je oko 100.000 ljudi, od toga je u samom logoru umoreno 20.000, najviše Jevreja, a još toliko na stratištima oko grada.

Više od 50. 000 ljudi odvedeno je na put bez povratka u logore smrti Banjica, Trepča, Jasenovac i dalje u Norvešku, Grčku, Nemačku, Poljsku i Austriju.
 
Natrag
Top