Dame komanduju pešadijom

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Dame komanduju pešadijom





Izvor: Blic Ranko Pivljanin | 21. 11. 2010. - 00:02h | Foto: D. Milenković

Do pre tri godine Mirjana Borovina je iza kapija Vojne akademije na Banjici mogla eventualno da ima dečka ili rođaka, ali ne i karijeru. Međutim, ova pametna i elokventna devojka iz Zrenjanina dogodine će na ramena staviti potporučničke epolete, a u portfolio diplomu inženjera vojnohemijskih tehnologija. I čekaće je stalan posao u Vojsci Srbije.
92481_zenevojnici0146fotodmilenkovic_f.jpg

Uklonjena tradicionalna barijera: Vojska više nije isključivo muška institucija

Mirjana je jedna od 149 kadetkinja koje se prvi put u istoriji vojnog školstva Srbije od školske 2007/2008. godine školuju za oficire naše vojske. Tada je primljeno 30 devojaka na redovno školovanje za rodove - službe, a u međuvremenu su upisane još tri klase i one se školuju na svim studijskim programima (menadžment u odbrani, vojnoelektronsko, vojnomašinsko i vojnohemijsko inženjerstvo, vojno vazduhoplovstvo i logistika odbrane).

- Do 2007. godine ovo je bila isključivo muška teritorija i nas trideset smo bile prve žene koje su kročile u taj zabran. U prvo vreme oni su se privikavali na nas, a mi na njih, ali nije nedostajalo poštovanja ni od starešina ni od kolega. Prvi zajednički nastup smo imali na Pasuljanskim livadama, gde smo prolazili obuku, s tim što su momci spavali u šatorima, a mi u zidanom objektu. Sada i kadetkinje razapinju šatore, pa smo se i tu izjednačili - priča Mirjana, kojoj će specijalnost biti ubojna sredstva.


Prodor lepšeg pola u vojno školstvo samo je jedan aspekt šire priče u kojoj je vojska, tradicionalno muška institucija, rešila da odškrine vrata nežnijem polu, tako da su danas u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije žene zastupljene u svim kategorijama: kao profesionalna vojna lica (oficiri, podoficiri i profesionalni vojnici) i civilna lica (državni službenici i nameštenici, vojni službenici i vojni nameštenici). Jezikom brojki, žene čine 18,5 odsto svih zaposlenih u sistemu odbrane. U profesionalnoj vojnoj službi trenutno je njih 822 (3,6 odsto), što je više nego dvostruko povećanje u odnosu na prethodnu godinu, a prema kategoriji kadra najveća zastupljenost žena je među civilnim licima - 48,3 odsto, dok je u ostalim kategorijama ona znatno niža: na žene oficire otpada tek 0,4 odsto, koliko ima i podoficira, dok je broj žena profesionalnih vojnika nešto veći - 8,5 odsto.


Dijapazon dužnosti na kojima su žene raspoređene veoma je širok i kreće se od administrativnih i analitičkih poslova, srednjih i nižih rukovodećih mesta, pa sve do formacijskih pozicija na kojima se formuliše politika odbrane. Tako se trenutno na rukovodećim mestima u sistemu odbrane nalaze 204 žene, odnosno one čine 10 odsto ukupnog broja rukovodećeg kadra. Svi nivoi obuke, školovanja i usavršavanja, a time i mogućnost napredovanja, otvoreni su za žene pod jednakim uslovima kao i za muškarce istih kvalifikacija i sposobnosti. Žena oficira ima u pešadiji, intendantskoj, sanitetskoj i pravnoj službi, dok su žene podoficiri zastupljene u pešadiji, telekomunikacijama i vazduhoplovno-tehničkoj službi. Kao profesionalni vojnici, žena ima u skoro svim rodovima i službama, mada je njihov odziv za određene specijalnosti, kao što su na primer vozači ili mehaničari, redovno veoma slab.


Nataša Jovanović je prva žena koja je postala pripadnik čuvenih „Kobri” i mišljenja je da u vojsci ne treba gledati ko je muško, a ko žensko, već ko kako radi svoj posao. Svesna je da veoma mali broj žena može da parira muškoj fizičkoj snazi, ali njoj nije smetalo da prođe dril koji teško da bi izdržali mnogi pripadnici jačeg pola:


- Išla sam na teren kao i muškarci, prošla surovu obuku preživljavanja, bacala nož, pravila kupatila od šatorskih krila...


Ništa lakše nije bilo ni Radmili Đurić, koja je član padobranske jedinice Specijalne brigade, koju ženska priroda nije omela da skokom sa više od 9.000 metara obara državni rekord u padobranstvu, niti je kome čudno kad Jelena Jovanović kao pripadnik vojne policije legitimiše muške kolege na ulici. Skeptici mogu da misle šta hoće, ali Gorana Dejanović kao profesionalni vojnik 16. mehanizovanog bataljona u Sremskoj Mitrovici na mestu strelca u borbenom vozilu pešadije M-80 postiže jednako dobre rezultate kao i muškarci.


Da bi bile primljene na obuku za profesionalne vojnike, žene moraju biti zdravstveno sposobne, dobiti prelaznu ocenu na testovima psihološke selekcije, a prolaze i odgovarajuću bezbednosnu proveru. One, za razliku od muškaraca, nisu da pre upućivanja na obuku za profesionalne vojnike odsluže vojni rok.


- Uklanjanje te tradicionalne barijere za ulazak žena u vojničke redove pokazalo se opravdanim ne samo u smislu formalnog obračuna sa jednim vidom diskriminacije žena, već i sa stanovišta racionalnosti raspolaganju ljudskim resursima odbrane. Od ukupno 1.919 kandidata koji su u 2009. godini bili primljeni na obuku, njih 367 (19 odsto) bile su žene. Čak je i procenat kandidata koji su uspešno završili obuku veći među ženama nego među muškarcima. Žene u proseku postižu bolje rezultate od muškaraca pri usvajanju teoretskih znanja, u stručno-specijalističkoj obuci, u ovladavanju radnjama koje zahtevaju preciznost i koncentraciju, čak i na proveri fizičkih sposobnosti prema kriterijumima za žene, a slabije su od muškaraca u taktičkoj i strojevoj obuci i na gađanjima iz pešadijskog oružja - kaže za „Blic” dr Jovanka Šaranović sa Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane i autorka knjige „Žena u odbrani”.


Ona ističe da je tema žena u vojsci provokativna i kompleksna zbog vekovne podele uloga na ženu majku i muškarca ratnika, ali da žene danas mogu naći svoje mesto i u toj tipično muškoj profesiji, a da ne izgube ženske atribute.
Na većini za**htevnih poslova i zadataka pri*sustvo žena je simbolično, ali je vredno pažnje zbog ekskluzivnosti uloga koje one pri tom obavljaju, pa ih je moguće naći i na formacijskim mestima kao što su poslužilac re**morkera, niša*ndžija na oklopnom transporteru, protivterorista, vozač i ko**mandir amfibijskog transportera, mehaničar za municiju, poslužilac pontonskog mosta....


337TTTTT.png


Žene – heroji
Malo je poznato da su tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine živote na braniku otadžbine ostavile i žene dobrovoljci. Izvršavajući borbene zadatke poginule su Ljiljana Žikić-Karađorđević (rođena 1957. u Kragujevcu) , pripadnik 125. motorizovane brigade i majka šestoro dece, Božidarka Marković (rođena 1944. u Podgorici) stradala na dužnosti u Dečanima, majka troje dece, i Slađana Stanković (rođena 1964. u Nišu), dobrovoljac u 549. motorizovanoj brigadi.


Može samo prsten
Novo Pravilo službe Vojske Srbije reguliše i status, ali i izgled pripadnica lepšeg pola u oružanim snagama. Tako su žene u vojsci i kadetkinje na Vojnoj akademiji dužne da imaju urednu frizuru koja ih ne ometa u obavljanju dužnosti i omogućava nesmetano nošenje kape i šlema, ne smeju da se vide šiške, a zabranjeno im je vidljivo nošenje nakita i drugih ukrasa, osim prstena, neupadljivih šnala i minđuša strogo propisane dužine. Dozvoljena je diskretna šminka, ali zato nokti moraju biti uredno podrezani.
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Konačno neka lepa vest!:yea:
Usput,devojka je iz Zrenjanina!:)
Već sam počela da gubim nadu u ovu državu,srećom kao i uvek u dobrim kaubojcima,konjica stiže u poslednji čas.
I da već jednom prestane priča kako "oni" idu u vojsku,a žene ne.:D
Devojka je stručnjak za ubojna sredstva,kud ćeš lepše.
Žene počeše da komanduju u vojsci,ali muškarci na sto za porađanje..sorry.teško.:)
 
Natrag
Top