"Đački dinar nije uslov za upis"

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]"Đački dinar nije uslov za upis"
[/h] Izvor: Večernje novosti



Beograd -- Iz Ministarstva prosvete i nauke upozoravaju, uoči upisa srednjoškolaca, da na upisu niko ne sme da ih uslovljava da plaćaju đački dinar, pišu "Novosti".

10129154504fecbec71a3d1984036062_368x241.jpg

Foto: FoNet, Arhiva
Škole obično traže od hiljadu, pa i do 5.000 dinara, ali roditelji nisu dužni da to uplate.
Iako đački dinar još živi u školama, za razliku od prethodnih godina, više, uglavnom, nije uslov za upis.
"Škole ne smeju da uzimaju novac uoči upisa učenika u prvi razred srednje škole, a posebno se time ne sme uslovljavati upis. Savet roditelja prvog razreda još nije konstituisan u junu mesecu, pa odluka o dobrovoljnom đačkom dinaru može biti doneta tek u septembru, po konstituisanju Saveta", poručuju iz Ministarstva prosvete i nauke.

I kasnije, kada donesu odluku, dotiranje škole mora da bude dobrovoljno, i to što su neki roditelji uplatili ne znači da moraju i svi ostali.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]I diplome su besplatne
Đaci i roditelji ne smeju da budu uslovljeni plaćanjem đačkog dinara ni kada treba da uzmu diplomu ili neki drugi dokument iz škole, poručuju iz Ministarstva prosvete i nauke. I na ove slučajeve, kažu, treba ukazati prosvetnoj inspekciji.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Većina škola naplaćuje, a neke i do 5.000 dinara. Uglavnom imaju odobrenje saveta roditelja za prikupljanje tog novca, ali dalje ne postoji kontrola kako se on troši. Ako svaka škola, u proseku, ima 800 đaka, pa svi daju po 2.000 dinara, reč je o ogromnim parama čije trošenje bi morala da kontroliše komisija", kaže Miodrag Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda.

Većina škola kaže da ovaj novac troši na opremu, krečenje, osiguranje đaka, privatno obezbeđenje... U "Tehnoartu" objašnjavaju da od tog novca nabavljaju i materijal za umetničke profile, kako bi mogli da imaju praktičnu nastavu.

"Nikoga ne uslovljavamo, ali nudimo roditeljima već na upisu ako hoće da potpišu saglasnost za đački dinar koji iznosi 2.000 dinara. Ove priloge tokom godine uplati najviše trećina roditelja", kaže za "Novosti" Nenad Mladenović, direktor "Tehnoarta".

U Medicinskoj školi "Nadežda Petrović" u Zemunu, kažu da ne naplaćuju klasičan đački dinar, već roditelji plaćaju osiguranje učenika i dodatno obezbeđenje.

"Ništa ne uzimamo od đaka i roditelja. Za razliku od ostalih škola, naši đaci praksom zarađuju, tako da škola ima svoja sredstva", kaže za "Novosti" Milijanko Portić, direktor Ugostiteljsko-turističke škole.

U ostalim školama situacija je šarolika. A iz Ministarstva prosvete i nauke apeluju na roditelje da uslovljavanje upisa đačkim dinarom obavezno prijave prosvetnoj inspekciji.
 
Natrag
Top