Dačić: Nema "vaših" i "naših" kriminalaca

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Dačić: Nema "vaših" i "naših" kriminalaca


Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je za današnji zagrebački "Jutarnji list" da su svi kriminalci u regionu, na neki način, postali zajednička briga.

v164933p0.jpg


"Kada se raspadala Titova Jugoslavija, preživelo je samo bratstvo i jedinstvo kriminalnih grupa, koje traje do danas. Mi se ne možemo drugačije boriti protiv njih nego da ujedinimo podatke i operativnu policijsku saradnju", istakao je Dačić u intervjuu "Jutarnjem listu",povodom najave da će ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Hrvatske osnovati zajednički Centar za borbu protiv organizovanog kriminala.

"Predložio sam da to bude jedan operativniji model saradnji naših policija, jer svi znamo da praktično ne postoji nijedna ozbiljna grupa organizovanih kriminalaca, koja u svom sastavu nema pripadnike gotovo svih naroda i iz svih država bivše Jugoslavije", rekao je on.

"Mislim da ćemo uskoro postići takav nivo operativne saradnje da će vaša policija preuzimati nadzor nad našim kriminalcima kad pređu na teritoriju vaše države i obratno. Mi nemamo razloga da bilo šta krijemo, jer više nema podele na naše i vaše kriminalce", naglasio je Dačić u intevjuu zagrebačkom "Jutarnjem listu".

On je posebno ukazao da se najveći broj evidentiranih pripadnika organizovanog kriminala bavi narkoticima.

"U periodu od godinu i po dana, od kada je formirana nova vlada Republike Srbije, zahvaljujući informacijama naših bezbednosnih službi zaplenjeno je više od pet tona kokaina širom planete", naveo je Dačić, dodajući da su "'Balkanski ratnik', ali i druge naše akcije, uspele samo zahvaljujući međunarodnoj policijskoj saradnji".

"Naša uloga bila je važna u nadzoru pripadnika krijumčarskih grupa s našeg područja, jer policije država Južne Amerike zbog jezičke, ali i drugih barijera, ne mogu uspešno da nadziru njihovo kretanje", naglasio je ministar.

Dačić je napomenuo da nema nikakvih posebnih pravila gde organizovani kriminal u Srbiji najviše investira svoj novac, ali da je sigurno najveći deo tih ulaganja u nekretnine, građevinu i kroz privatizaciju.

"Donošenjem zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom i vođenjem financijskih istraga naših specijalnih jedinica u MUP-u, puno lakše utvrđujemo tokove prljavog novca", rekao je ministar.

Prema njegovom mišljenju, Srbija i Hrvatska trebalo bi da imaju mnogo bolje odnose, bez obzira na neke prepreke iz prošlosti, jer su to dve države od kojih "zavisi politička stabilnost na ovim prostorima".

"Prošlost teško možemo promeniti, ali možemo učiniti sve da živimo normalno kao dve susedne države. Očekujem da će u idućem periodu doći do poboljšanja naših političkih odnosa, a kada je reč o policijskoj saradnji, ona će uvek biti korak ispred tih odnosa, jer se naši problemi moraju rešavati bez obzira na politiku", zaključio je Dačić u intervjuu zagrebačkom "Jutarnjem listu".


Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top