Đaci nezainteresovani za fiziku

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Đaci nezainteresovani za fiziku











Izvor:
B92.net








Za razliku od ustaljenog mišljenja među đacima, fizika i te kako može da bude zanimljiva, kažu srednjoškolaci koji sutra odlaze u Estoniju na Olimpijadu.


158315550750016c744460e454575174_368x272.jpg



Radeći fiziku kao osnovnu prirodnu nauku, formirate način razmišljanja koji vam može pomoći u skoro svim sferama života, potvrdili su i izjavama za Tanjug naši takmičari, pred polazak na put.Naš tim čini troje đaka iz beogradske Matematičke gimnazije Tamara Šumarac, Milan Krstajić i Ilija Burić, kao i Milan Kornjača iz gimnazije u Sremskoj Mitrovici i Jovan Blanuša iz novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj".

Oni će se u gradu Talinu takmičiti u konkurenciji vršnjaka iz oko 100 zemalja, rekao je Tanjugu saradnik Instituta za fiziku Aleksandar Krmpot, koji je sa dr Mihailom Rabasovićem u našem stručnom timu.

Olimpijada traje do 24. jula, a naši talenotvani đaci imaće priliku da pokažu znanje iz računskih zadataka, ali i u izradi eksperimentalnih postavki.

Takmičari su, kako kaže Krmpot, izabrani nakon prolaska određenih nivoa sa domaćih takmičenja. Za Olimpijadu su ih pripremali saradnici Instituta za fiziku i kolege s beogradskog Fizičkog fakulteta.

"Najbitnije je da tim ode tamo i da vide kako sve to izgleda i da učestvuju, a siguran sam da će dati sve od sebe, jer su vredni, pametni, ambiciozni", rekao je Krmpot i naveo da su i do sada naši srednjoškolci zauzimali odličan plasman i da su, na primer, sa prošlogodišnje Olimpijade na Tajlandu doneli dve srebrne i dve bronzane medalje.

Organizator odlaska na Olimpijadu je Društvo fizičara Srbije, a kako je rekao Krmpot, i ovoga puta, kao i ranije, ima problema u obezbeđivanju novca, jer je za kotizaciju i avionske karte potrebno oko 7.000 evra.

Taj novac obezbedilo je Društvo fizičara, ali senku na čitavu orgnanizaciju baca podatak da, iako na sajtu Ministarstva prosvete i nauke stoji da je obezbeđen novac za odlazak ove ekipe na takmičenje, pare do četvrtka posle podne, kada je poslednji put proveravano stanje, nisu bile na računu Društva fizičara.

Krmpot je rekao da je deo novca za odlazak na Olimpijadu uplatio grad Novi Sad.

Na sajtu Ministarstva navedeno je da su godišnjim planom finansijskih sredstava još ranije predviđena i obezbedjena sredstva u iznosu od 900.000 dinara za odlazak učenika na Međunarodnu fizičku olimpijadu.

Komentarišući to što fizika kod većine naših đaka nije popularna, Krmpot je naveo da odgovornost za to snose nastavnici, stručna društva...

"Problem leži u onom većinskom delu učenika osrednjeg uspeha, koji nisu u startu zainteresovani za ovu nauku", rekao je on, smatrajući da je dobar deo odgovornosti na nastavnicima, ali da razume svoje kolege, koji najčešće nemaju ni osnovna sredstva za rad.

Talentovana Tamara Šumarac smatra da je fizika veoma interesantna. Prvi put ide na ovo takmičenje, za koje se, kako kaže, pripremala godinama, taman onoliko koliko dugo je interesuje fizika.

"Cilj je da što bolje uradim i da što bolje prođem", rekla je ona Tanjugu i navela da dolazi iz Matematičke gimanzije, a da je upisala fiziku na fakultetu u Kembridžu.

Njen kolega iz tima Milan Blanuša završio je novosadsku gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj".

"Pripremao sam se dugo, za svako domaće takmičenje, svake godine, a za Olimpijadu pola godine", rekao je on, nadajući se da će u Talinu upozanti što više mladih ljudi i dodajući da je postao brucoš beogradskog Elektrotehničkog fakulteta.
 
Natrag
Top