да се не заборави - србска божанства

MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.683
сварог



бог сварог није моћан као перун, световид и триглав, који се служе природним силама и користе оружје ратника, али их он надмашује божанским одликама. сварог је сунчани бог. створитељ је свега на небу и земљи и боготворац је. називан је вишњим. издвојен је од осталих богова, чиме се наговештава својеврстан монотеизам у старој словенској религији. по једној легенди, сварогова супруга вида је замолила вишњег да створи човека по свом обличју. сварог је послушао и удахнуо
је свој дах једном храсту, од којег је постао први човек – дубравко. другом храсту је подарила свој дах вида и од њега је постала прва жена – љубљеница. кипови сварога у храмовима били су у седећем положају, попут краља на престолу. држао је два жезла са фигуром сунца на сваком. испред њега су били мали кипови осталих богова, на којима је писало да су сварожићи - његова деца. уз храмове, култно место било му је и огњиште.
у част сварога, словени су ритуално стављали на огњиште храстов бадњак, који је представљао дух предака; дуси су разгоревали ватру сунца. у част сварога жене су правиле велике колаче, иза којих су се "крили" и верницима желели да такви колачи буду и идуће године. за сварога су везани разни фетиши против урока и лопатице животиња, на којима се гатало. представљао га је орао, леска, орах, жито и винова лоза. у његову част одржаване су машкаре и коледари. време сварога падало је од бадње вечери до поклада. као најмоћнијем богу, припадали су му: сунце, месец, дуга, звезде, а од духовних појава виле. у хришћанству, његове функције има бог.
 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
Slobodidi ti si puko ko petarda!!!wacko2:girl_werewolf::bomb::help:
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
80
Tema o mitologiji je zanimljiva (ali je tekst iz uvodnog komentara prilično napisan po ličnom nahođenju) ali božanstva koja se spominju su slovenska a ne srpska tj. samo onoliko srpska koliko smo mi genetski Sloveni a to nije baš slučaj u velikoj meri jer smo većim delom Tračani, Iliri i Turci.

p.s. Piše se "srpska" a ne "srBska".
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.683
мокош



мада име овог божанства подсећа на мушки род, у питању је богиња, код срба називана и видом. (у српском језику је женског рода слична именица - кокош)
мокош је позната и под именом богиње мајке. заштитница је породице, брака и свих кућних послова.
мокош је уклањала последице урокљивих очију и била је везана за духовне појаве ноћних јахача домовоја (кућни) и лесовика (шумски). симоблизовале су је овце и пчеле, липа, кантарион, купина и лан. поред храма, кућа је била једино култно место ове богиње. зато су њени предмети били они којима се верници служе у кући: вуна, преслица, вретено, сито и остали, уз обавезне амајлије и прстен. њен кип у храмовима је у седећем ставу, као и сварогов. има украшену капу, попут скупоцене краљевске круне. уз предмете домаћинства, на дну њене хаљине изрезбарени су ликови жена, који подсећају на прела, ради пређе, плетења и чипкања. дани мокоше су око благовести, у пролеће. обред у њену част састојао се од прања кипова и других идола у води - купале. њене функције у хришћанству покривају: богородица и света петка, а делимично света магдалена и свети тодор.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jesmo li na temi religije ili na temi pravopisa, razlicitih organizacija koje nemaju religijskih odnosno duhovnih elemenata u sebi i slicno tome?

E, pa, ne budimo tako sitničavi. Čovjek ovdje napisao pogrešno, pa ga ovdje i ispravljam. A držati se teme kao "pijan plota" - što rekao drug Tito, nije uvijek moguće:)

Nemoj mi se sad nista izvlaciti napisao si i tacka!;)
Hehehe salim se ja malo sa tobom dobicu jos 3 negativna poena zbog tebe! (Onaj me sector opet nervira kaznite ga)telephone:evil:

A ti, sektore, nisi dobio negativne poene radi toga što sam ja tražio. Naprotiv, kada sam to vidio, tražio sam da ti se briše opomena...
Nisam ja baš crn kao što izgledaam izdaleka:dntknw:
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.683
перун



перун је најмоћнији словенски бог. био је господар облака, а слично ће, у каснијој грчкој цивилизацији, врховни бог зевс бити означен као скупљач облака. словио је као непобедиви ратник, јер је био творац муње и грома. припадале су му и звезде, сунце и месец. господарио је и ватром на земљи, па су силе, које су у древно доба изазивале страхопоштовање, биле његове.
за перуна су везане и духовне појаве, створене под утицајем култа ватре: але и огњени петао. од животиња, перуна је симболизовао дивојарац и изумрло говече зубр, а од биљака: храст, перуника, жалфија, пшеница, коприва, јабука и чуваркућа. перунова обележја били су и: балвани, кремен камен, заставе и рог. пред његовим кипом, верници су одржавали литије (крстоноше) и обављали завете, уз биљне и животињске жртве. кад нису имали храмове (на које подсећају хришћанске цркве), словени су се молили перуну у светим гајевима, требиштима, или испод храста. од тога се у хришћанству задржало обожавање дрвета-записа, обично храстовог.
функције бога перуна у хришћанству покривају: свети илија и пантелија и огњена марија, а делимично и свети петар богишар, никола, спас, арханђел и јелисије. време слављења перуна падало је око данашњег илиндена и то у четвртак и наредни понедељак.
перунови дрвени кипови садржавали су знакове сунца, муње, камена кремена, плодове храста и других биљака. у руци је држао рог, а капа и делови одеће упућивали су на ратника оклопника.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.683
световид



световид је бог са четири главе, али под том одликом није се подразумевало божанство-монструм. у питању је само мали пантеон важних словенских богова: перуна, сварога, ладе и мокоше (код срба виде). овако удружени, гледали су на све стране света и заслужили име световида (свевида).
свевидост овог бога подразумевала је и свеобухватност универзума, па је на световидовим киповима представљен горњи (духовни) свет, земаљски (људски) и доњи (адски). словени су створили представу о ноћном јахачу домовоју, па је коњ на кипу световида представљао горњи свет, средњи је приказивала фигура жене, а доњи дабо - истоветан представи ђавола у хришћанству.
световид је и ратник. представљан је са мачем и рогом. био је везан за свице (креснице) и белог коња. ратник на белом коњу представља симбол победе и до наших времена. од биљака, световида су симболизовали: божур, видовшчица, ивањско цвеће, јавор и јасен. поред мача и рога, обележја су му заставе, гусле и амајлије од злата, сребра, камења, рога, кости и дрвета. култна места су храмови и требишта. обредне радње су обављала кола омладине, предвођена русалкама - у хришћанству краљицама. у част световида су се прескакале ватре и пролазило се испод цветних венаца и тиме су се славили пролеће, лето и јесен. музика је била непрекидна, па су жене падале у транс - падалице које сусрећемо и данас у источној и јужној србији. дани световида су од светог вида до ивањдана. његове функције у хришћанству, покривају: свети вид и свети лазар.


п.с. битно је да можете да прочитате и да разумете.:)

Dodato posle 20 Sati 27 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

дажбог



дажбог је бог кише и један од сварожића - син вишњег бога сварога. име му је везано за старији словенски назив за кишу (дажд, дожд). дажбог је сунчани бог, па је био задужен да усклађује одлике сунца и кише, чијим дејствима на ливаде и оранице је омогућавао бујну испашу и зреле плодове. словени су најчешће молили дажбога да им подари довољно кише. то су чинили бројним разноврсним обредима, који су се са дажбога преносили и на друге богове. било је то мудро опредељење - ради обезбеђења подршке целог пантеона. верници су били уверени да весна, лада, стрибог и други богови могу подсетити на потребу за кишом, иначе доброг, бога дажбога. били су сигурни да уз наклоност пантеона (у том случају неба) неће засушити земља, нити ће усахнути усеви и трава.
део обреда за дозивање кише задржао се дуго кроз векове и у хришћанству, а неки трагови су очувани и до наших дана. чак и данас у неким селима, жене излазе у време сушних дана да запевају незаборављене строфе некад певаних песама дажбогу. као и у стара времена, оне, том приликом, себе називају додолама - девојкама које су дозивале дажбога да подари кишу.
веровало се да је дажбог на небу у време дужих (летњих) дана, а да је преко зиме на земљи, или испод земље. преко зиме је (вероватно зато што тад није било потребе за кишом на њивама) дажбог добијао друге обавезе, па се сматрао и богом доњег света и мртвих. али, због свог боравка под земљом, дажбог је имао и лепша задужења. сматран је заштитником рудара, посебно оних који су вадили руду злата и сребра.
захваљујући овој улози, он је замишљан као сребрени бог, са дугом брадом од злата.
од свих словенских богова, дажбогје био најомиљенији међу србима. онје наследио вука из претходних религиозних периода: тотемизма и анимизма. тад је код словена био обожаван бели хроми вук, који је био предводник, па су му приписиване најплеменитије одлике, укључујући и оне које красе ратнике и војсковође. управо те одлике су, изгледа, определиле србе да се идентификују са вуком. отуд тако много имена и презимена са основом "вук": вук, вукан, вукадин, вучета, вучковић, вучичевић, вучић и друга. у последњем рату, срби су имали и прослављену бригаду "вукова са вучјака" у босни и херцеговини. у средњем веку је "вук" значио исто што и "србин", а то све има везе и са дажбогом, јер су срби, све до наших дана, градоносни облак звали вуком.
идентификација срба са вуком и дажбогом произвела је више дажбогових задужења, па су му се срби обраћали и ради добијања других дарова - поред оних с кишом. тако су му и име променили у дајбог или дабог. сходно овоме, умножиле су се многе изреке и заклетве као: "дај боже", "нека да бог", "бог ти давао", "да бог добра" и увек су биле посвећене дажбогу, којег су срби спустили на земљу и сматрали га својим пријатељем и помагачем. међутим, српски народни гениј је и ту пријатну бесмислицу уочио, па је исковао једну мало подругљиву пошалицу за своје претеривање према дажбогу: "да мије дамије".
дажбог (дајбог) се спомињао код срба у предањима и поезији и увек је представљан као благ и мудар старац, с достојанственом брадом и седом косом. био је заогрнут кожухом - чиме је симболизовано богатство. као и сваки мудрац, дажбог је носио у руци штап. био је у равни с богом перуном и велесом. пре него што ће се одлучити за хришћанску религију, руски кнез владимир је у престоном кијеву подигао велики кип дажбогу.
оно што дажбога приближава србима је и крст са четири огњила -чиме је било украшено попрсје дажбогових кипова. наравно, овај знак је остао као централни део данашњег српског грба, па је и то разлог што су срби себе поистовећивали са дажбогом, а раније са вуком. др јован и. деретић је објавио, у својој књизи: "срби народ и раса - нова вулгата", чикаго, "сардонија", 1996. археолошки налаз у виду кипа богиње сербоне, на чијој свиленој хаљини је много украса са крстом и четири огњила. поред српског грба, ова богиња је имала и име нашег народа.
иначе, обожавање бога дажбога имало је замашне размере, па су средњевековни хришћански емисари чинили све да се овај словенски бог сатанизује. упорно су га представљали као хромог дабу, који је код словена представљао духовну појаву, сличну ђаволу у хришћанству. звали су га злим духом из пакла. но, представа о богу дажбогу је издржала дуго код срба, па све до овог века он је, на пример, у неготинској крајини поистовећиван са божићним положником - под именом радован.
свако кишовито време било је дажбогово и тад су му словени захваљивали за даровану кишу. његове су звезде, муње и месец, а од духовних појава дабо, суђенице, ноћни јахач, вукодлаци. поред честих обреда око дозивања кише, пред његовим кипом су обављана и гатања, прорицања молитве бабица за здраве принове и њихове мајке. култна места су му била испод црних, кишоносних, облака и на местима с провалијама или пећинама. за њега су били везани: со, хлеб, кожух, вериге, тепсије и разне амајлије. од биљака: црвени плодови, иванчица и босиљак, а од животиња: хроми бели вук, змија и петао.
у хришћанству га покрива свети саво, који носи дажбогове одлике: доброту и предусретљивост, свети сава је замишљан са штапом, који је био и једно од главних дажбогових обележја. дажбогове функције, делимично, покривају свеци: јован, арханђел георгије, мрата, никола и герман.
на дажбоговом кипу, као и на радгостовом, био је изрезбарен хлеб и чинијица са сољу, коју је држао у левој руци. у десној је имао штап. поред споменутог крста са огњилима, на дажбоговом кипу су биле слике са детаљима народног веза - код срба сачуван на деловима одеће, посебно на прегачама.
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.683
жива (сива)



богиња жива је замишљана као лепа жена, с распуштеном црном косом и развијеним грудима. код венда, како су записали хроничари у западној европи, представљана је и са косом боје злата. сматрана је шумском мајком, јер је боравила у великим шумама. звали су је још и: дивом, дабживом, ивом, дијевом и даринком. култ јој је био најраширенији у полабљу, где јој је лик стављан и на заставе. код срба, у околини алексинца, сачувана је успомена на богињу живу и овде су је звали девицом.
њен кип у храмовима је био испод венца винове лозе, чиме је симболизована богињина моћ у очувању живота, па су наши преци једни другима, кроз песму и здравице у част живе, призивали добро здравље и дуг живот. наше данашње здравице су очувани делови обреда у част богиње живе, као: "живели", "жив био својој мајци", "жив и здрав био", "уздравље" и друге. пошто је жива даровала живот и бдела над њим, као и на плодовима, жене су посвећивале много времена гатању пред њеним киповима. хроничар хелмолд је забележио да су се таква места гатања, у полабљу, често звала гаталачки брег или, једноставно, гатало. да би се жива умилостивила, пред кип су јој полагани: разни плодови, житарице и цвеће, а у њену част је жртвован и петао - као симбол сунца. живи је поверавана брига о деци, чија је заштитница била - пре других богова. пошто је потомство било најпречи смисао људске заједнице, најмудрије је било да се оно преда у руке богињи живота. она је бранила децу од урокљивих очију и од опасних демона. да би јој се захвалили за ово доброчинство, верници су стављали поред колевки: бели лук, гребен и срп. а за напредак и добро здравље, над дечијом главом је ломљена погача - умешана трећег дана по рођењу. било је обавезно да рођаци и пријатељи дарују новорођенчад и то: чарапама, кошуљама, новцем, јелом и пићем. и у то давно време, а у част богиње живе, детету је требало пронаћи кума, који је, уз давање имена, одсецао прамен дечије косице. како знамо, овај обред кумства задржао се, до данас, код срба; и православне, и муслиманске, и католичке вероисповести.
у част богиње живе, пред нову годину (17. децембра) кувана је варица од жита или другог зрневља. заслађивана је медом и давана је, три дана, деци против малих богиња и женама дојиљама. субота је била дан богиње живе.
као дароватељица живота, жива је била везана за кишоносне облаке - без којих није било ни зрелих плодова, ни сочне траве за испашу. поред споменутих дарова, жртве петла и гатања, у част живе одржавани су сабори и литије у храмовима, али и у домовима, пољима и испод светих дрвета - данас дрвета записи. од животиња, симболизују је: петао и змија, а од биљака: бели лук, леска, глог, имела, врба, грожђе, жито и остали плодови.
пошто је плодност била оно што је давало живот, словенске жене су имале на располагању безброј симбола плодности, које су везле или ткале на одећи, постељини и теписима. многи од њих се и данас користе на овим производима код словенских, па и других, народа.
функције богиње живе у хришћанству покрива света варвара, а делимично богородица и свеци: сисоје, лазар, герман и илија.
живиним кипом су доминирале груди с више дојки, које су симболизовале раскошну плодност и изворе здравља. богиња у рукама, најчешће, држи двоје новорођенчади, а у неким храмовима су виђени њени кипови с јабуком у десној и грожђем у левој руци. имала је лепу капу, с накитом, испод које јој је била спуштена бујна, расплетена, коса. на њеној хаљини су изрезбарени споменути знаци плодности.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da ne idemo dalje u offtopik, odgovor ti je na Književnosti - tema: Gramatičke nedoumice.


Svi postovi koji su se odnosili isključivo na pravopis, prebačeni su na podforum Književnost, tema: Gramatičke nedoumice.
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.683
триглав



триглав је бог са изразитим одликама ратника. има три главе и заштитник је неба, земље и хада. мора да је био изузетно поштован кад су му први хришћани замењивали име погрднијим називима: троглав јабучило, тројан и трајан. дани триглава падали су између зиме и пролећа, а култна места, поред храмова, била су му на требиштима и у планинама.
ноћ је сматрана временом деловања бога триглава. могуће је да су му, због тога, на киповима очи на свим главама биле покривене повезом. у његовој власти су биле виле и ноћни коњаници. симболизовали су га: црни и хроми коњи, лабудови и гуске, а од биљака: зова, планинско цвеће и грожђе. због грожђа је триглав имао у поседу буре, чија садржина је и приличила моћном ратнику, уз своју обавезну опрему: мач, копље, седло и рог. обреди у част триглава су: коледа - с прескакањем ватре ради очишћења и с игром и песмом ради изазивања кише, гатања и мазије - кад су окривљени морали да ваде врело гвожђе из воде. сматрало се да ће невини успети у томе, а да ће кривци бити повређени.
на киповима триглава, доминирао је огроман мач, који је симболизовао његову велику снагу. фигура јелена испод мача упућивала је на закључак да је триглавово станиште било у планинама и у шуми. остале слике на кипу представљале су сунце и планинско биље.
у хришћанству су функције бога триглава пренесене на свеце: михајила, гаврила и рафаела, а делимично и на трифуна и тодора.
у словенским земљама, многе планине и њихови врхови носе име бога триглава.
 
Natrag
Top