„Da" samo u salama

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
18. 01. 2010 PRESS
„Da" samo u salama

Venčanja na neobičnim mestima, poput jezera ili aviona, više neće biti moguća ukoliko matičar proceni da ambijent nije prikladan i vređa dostojanstvo čina sklapanja braka! Nedavno usvojeni pravilnik uveo veće cene i stroža pravila


vencanje.jpg


OVO VIŠE NE MOŽE... Zaboravite na jezero, avion, balon...


Budući mladenci koji su planirali da se venčaju na nekom „ludom" mestu, poput balona, aviona, na dnu jezera ili u čamcu, odnedavno lako mogu da budu odbijeni kada sa takvim zahtevom dođu kod matičara. Pravilnikom o matičnim knjigama, koji se primenjuje od početka ove godine, određeno je da prostorija za sklapanje braka mora biti „svečana i ukrašena zastavom Srbije", a matičar mora da nosi lentu, dok se cvetni aranžman podrazumeva.


KLASIKA IZAŠLA IZ MODE
Drastično više brakova se sklopi van opštine nego u svečanim salama opštinskih zdanja. Prema rečima matičarke opštine Stari grad Gordane Zorić, retki su oni koji se odluče za „klasiku".
- Nadam se da zbog novih cena neće postati praksa da se samo oni sa plićim džepom venčavaju kod nas - kaže Gordana.
Ona dodaje da Beograđani imaju najrazličitije želje, ali da im je bilo lako ugoditi.
- Venčavala sam i van radnog vremena, u ponoć, u zoološkom vrtu, porodilištu, avionu, u vodi na Adi Ciganliji. Jednostavno uživam u svom poslu i nikada mi nije teško da izađem na teren. Mi smo tu da ispunimo želju građana, njihov smo servis - rekla je Zorićka.


Matičari će biti oni koji će, u skladu sa zakonom i odlukama Sekretarijata za upravu, procenjivati da li je željeno mesto adekvatno za čin venčanja. Novina u pravilniku jeste i to da će cena venčanja biti izjednačena u svim opštinama, pa više neće biti „potrage" za najpovoljnijom beogradskom opštinom. Venčanje u prostorijama opštine sada košta 200 dinara, a ukoliko se mladenci odluče da brak sklope na nekom posebnom, ali dostojnom mestu, treba da izdvoje 10.000 dinara!

Adekvatna sala
Na opštini Stari grad, nakon završene „sezone posta", uveliko zvone telefoni za zakazivanje venčanja, ali kada parovi čuju nove cene, pokolebaju se. Matičarka ove opštine Gordana Zorić kaže da je do juče imala samo jedno zakazano venčanje.
- Pitaju pošto je izlazak matičara van zgrade, a kada im kažem da to košta 10.000 dinara, s druge strane se čuje: „Moraću da se dogovorim sa partnerom" - priča Gordana, i dodaje da do 2008. godine Stari grad uopšte nije naplaćivao venčanja, pa je baš iz tog razloga najviše brakova sklopljeno u ovoj opštini.
Prema njenim rečima, praksa venčavanja van svečane opštinske sale uvedena je još davne 1992. godine na njenu ideju, kada je u Domu vojske dvoje zaljubljenih „stalo na ludi kamen".
- Ljudi se na to uglavnom odlučuju iz praktičnih razloga. Sada se uglavnom svi venčavaju i u crkvi, a to je dodatno komplikovano i za goste i za mladence koji u tom slučaju moraju da menjaju tri lokacije. Da ne govorim o parkingu i o ostalim praktičnim stvarima - priča Gordana, koja ovaj posao radi 20 godina.
Gradski sekretar za upravu Milan Brkljač rekao je za Press da stupanjem na snagu novog pravilnika zakona o matičnim knjigama želi da se zaštiti svečani čin venčanja.
- Sala za venčanja mora biti adekvatna. Obavezna je zastava Srbije, matičar bi trebalo da ima lentu, a cveće treba da da notu svečanosti. Na ovaj način mi želimo da zaštitimo instituciju braka! Venčanja u improvizovanim prostorima, ispod šatora, u tramvaju, na ulici ili u šupi nisu prikladna. Međutim, znamo da je u praksi život nešto sasvim drugo - rekao je Brkljač, i objasnio da će takve lokacije matičari morati da izbegavaju.

Interesantno može
Prema njegovim rečima, kada građani budu dolazili sa zahtevom za određenu lokaciju, matičari će na osnovu zakona odlučivati da li to mesto odgovara za sklapanje braka, a ukoliko se mladenci ne slože sa odlukom, mogu se u pisanoj formi obratiti Sekretarijatu.


fakti
n Trenutno u Beogradu ima 22 matična područja, po jedno se nalazi u svakoj opštini
n Dodatna područja imaju Voždovac u Belom potoku, Zemun u Batajnici, Palilula u Krnjači, Grocka u Kaluđerici i Čukarica u Žarkovu


- Na venčanja van opštinske zgrade bez novčane nadoknade matičari će izlaziti samo u izuzetnim slučajevima, ukoliko je neko od budućih supružnika bolestan, nemoćan, ako je u zatvoru ili u staračkom domu, ili jednostavno nije u mogućnosti da dođe u opštinu. U svim ostalim slučajevima, ako se radi o pomodarstvu, taksa od 10.000 će se naplaćivati - pojasnio je Brkljač.
I tada, naveo je Brkljač, zakon se mora poštovati, pa se za venčanje moraju imati uslovi u pogledu svečanog izgleda prostora kako se time ne bi vređalo dostojanstvo čina sklapanja braka.
- Ovim ne želimo da prekinemo praksu izlaska matičara na interesantne lokacije, ali ćemo neprikladne izbegavati - rekao je Brkljač.
M. DOLEČEK
 
Natrag
Top