Da li se osećate prevareno na kasi?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Da li se osećate prevareno na kasi?

4. decembar 2010. | 23:03 | Izvor: B92

Beograd -- Ako kupite nešto po ceni od 99, 90 dinara, nećete dobiti kusur od 10 para već ćete taj artikal platiti 100 dinara.

i1g0pj.jpg


Kovani novac od jedne, 10, ili 50 para međutim odavno ne postoji, ali je prihvaćena praksa da se u tim apoenima izražavaju cene.

Dinar koji se sastoji od 100 para zvanično je platežno sredstvo u Srbiji. Zbog toga se na kasi često osećamo prevarenim.

Mali broj sugrađana ne pridaju značaj toj razlici dok se drugi osećaju prevarenim i hoće da im se vrati tačan kusur.

"Nervira me to kada nemate 10 para da mi vratite, uzimate, a to koliko artikala ide njima u džep ili neka zaokruže ili stvarno dosta sa tim."

"Moram priznati da ja baš i ne gledam u te pare, ali ne bi bilo korektno, ali uglavnom tako i prave cene,da je nešto 99, 9 to je psihološki za potrošače, naravno da se osećamo prevarenim."

"Pa pošto su pare 5 para, 10 ukinute odavno, ne treba uopšte da se zaokružuje, ako je 40 neka zaokruže kao 50, a ako je preko 50 onda je na dinar i tako. Navikli smo na to, ništa novo, a nije ni strašno."

Trgovci kažu da izražavanje cena u apoenima koji ne postoje u novčanom obliku nije njihova odluka već odluka Narodne banke Srbije i oni se ponašaju u skladu sa njom.

"Ako je iznos računa 250, 40 onda se zaokružuje na niži iznos 254 dinara, ukoliko je iznos 250, 60 para onda se zaokružuje na 255 dinar, a naši sugrađani su već navikli na to i nemaju nikakve zamerke na to, uredba je uredba i ona se mora poštovati", rekla je Milena Radulović iz Trgovinskog lanca "Jabuka".

Zaokruživanje iznosa ne primenjuje se kada plaćate karticom, ili sa računa na račun, već samo kada se plaća u gotovini.

Podstaknuta žalbama građana Narodna banka je uradila analizu plaćanja novčanicama i utvrdila da u tom procesu nema ni gubitnika ni dobitnika.

"Od broja komada robe koju kupujete pa vi sad vidite da ste platili više, međutim sutradan kad odete vidite da ste platili manje, vi faktički to ne primećujete. Principijalnost naša je da želimo da nam se vrati tačno onoliko kusura koliko treba, uvek to vidimo samo kada smo na gubitku, a ne kada smo na dobitku. Prosto je to ljudska osobina", izjavila je Blaženka Robović iz Sektora za poslovne trezore Narodne banke Srbije.

Pare kao deseti deo dinara moraju da postoje, jer je u iskazvanje cena u zaokruženim iznosimanemoguće, između ostalog i zbog toga što se recimo porez obračunava u procentima, tvrde u Narodnoj banci.

S druge strane, postojanje tako sitnog kovanog novca u opticaju nije isplativo jer je njegova vrednost izuzetno mala.

"Naravno da smo radili kalkulaciju i sad kad bismo izdali apoen od 1, 5, 10, 50 para njihova izrada bi koštala 2 i po i tri dinara po komadu, to premašuje njihovu nominalnu vrednost", rekla je Robovićeva.

Dok postoji dinar kao nacionalna valuta i para će biti njen deo. Možemo se samo nadati da će u nekom budućem periodu dinar mnogo više da vredi, pa će i ta para vredeti dovoljno da bude iskovana.


B92
 
Natrag
Top