da li se istorija neprekidno, ponavlja, ili ne?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
pa sad teško je pisati, na ovu temu,
imate li neko mišljenje, o ovome??
Dabome da se ponavlja. Ja sam negdje u ovom PF o tome već pisao. Istorija se vrlo često ponavlja, mnogo češće nego što to primjećujemo, a ne primjećujemo zbog toga što se, uglavnom, ne ponavlja istorijski kontekst. Ljudska zajednica se razvija. Mijenjaju se društveni odnosi, pa i društveni sistemi, tako da povodi za neki istovjetni istorijski događaj mogu biti, i skoro su uvijek, različiti.
 
Član
Učlanjen(a)
16.10.2010
Poruka
98
Da, ponavlja se u velikoj mjeri, ali je problem što mi to ne vidimo jer 15 godina u kojima mi živimo ne posmatramo kao 15 godina koje su se desile prije 50, 70 ili više godina. Npr. rijetki će primijetiti da se danas dešava dosta stvari koje su se dešavale pred početak 2. svjetskog rata. 1929-1933 je bila ekonomska kriza, a evo i mi živimo u jednoj koju uspoređuju sa tom krizom između dva svjetska rata. Hitler postaje njemački kancelar 1933. godine i tada počinje javno ispoljavanje nacizma i fašizma (počeci nacizma i fasizma su sežu u 1918/1919. godinu), a evo po Njemačkoj se već neko vrijeme vuče priča o neonacistima. Eto par sličnosti našeg vremena sa jednim vremenom u prošlosti.
Naravno, ne kažem da ovo znači da će nastupiti 3. svjetski rat, ali samo napominjem par činjenica čisto radi usporedbe.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Ponavlja se u pravilnim ciklusima,na ovim prostorima na svakih 50 godina i to je dokazano.
 
Član
Učlanjen(a)
02.06.2009
Poruka
131
Apsolutno se slazem sa postom iznad...Na svakih 50 godina...
 
Natrag
Top