Da li je rasizam urođen ili se uči?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Da li je rasizam urođen ili se uči?

Koreni rasizma nalaze se u našem mozgu, a sudeći po najnovijim otkrićima - zasnovani su na empatiji.

15zmati.jpg


Studija je pokazala da dok posmatramo nekoga iz sopstvene rase naš mozak simulira mentalnu akciju kao formu empatije, nazvanu „gledanje u ogledalo“.

Ali kada vidimo nekoga iz različite rase od naše kako radi istu stvar, pravimo mnogo manje napora da se saosećamo.

Istraživači su zamolili osobe bele puti da pogledaju filmske snimke sa pripadnicima sopstvene rase, crncima i azijatima koji podižu čašu i piju vodu.

Dok su muškarci gledali video naučnici su ih „prikačili“ na mašine koje su pratile da li je njihov mozak imitirao akcije sve.

Muški mozak je reagovao samo dok je posmatrao sopstvenu rasu.

Iako su svi ispitanici bili belci, istraživači veruju da bi i pripadnici drugih rasa reagovali isto. Jedan od istraživača rekao je da veruje da su ljudi rođeni sa pozitivnom tendencijom ka sopstvenoj rasi, i istakao da istraživanje ne znači da je rasizam urođen, već ističe da je rasna ili religiozna diskriminacija verovatno naučena.

Izvor: B92


**********


Boldovala sam ono sto je meni privuklo paznju.Ne znam koliko su takva istrazivanja merodavna,ali ako jesu,i ako ima istine u tome,bilo bi mi drago da procitam jos necije misljenje o tome cemu,ko i sta najvise utice na takvo "ucenje".
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Mislim da sve krece od sasvim banalnih stvari! Ako malom detetu,koje je nestasno,vise puta ponavljamo da ce ga "odneti cigani ako ne bude dobro" (izvor:histericna komsinica) sigurno da to dete nece imati bas lepu sliku o ciganima kasnije u zivotu! Ne mislim da ce da ih mrzi,ali nece ih bas ni "mirisati"... :dntknw:
U drustvo izlazimo sa odredjenim "saznanjima" i vaspitanjem iz porodice! E,sad sta ce dete da pokupi u drustvu - to je vec druga stvar...
Dakle,smatram da se rasizam uci!
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Kome to nije jasno, neka pogleda film, mislim da se u prevodu na srpski zove BELI PAS, pa ga prenese na ljude, sve će mu biti jasno.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ova istraživanja ne proizvode nužno naučnu istinu ali su interesantna a njeni rezultati se mogu različito tumačiti.
Moje neko tumačenje je da se ljudi naročito na filmu indentifikuju sa sličnima . Poznato je, ako se gledalac indentifikuje sa likom u filmu (glumcem) da su njegove reakcije burnije. Tada gledalac preživljava film kao ličnu dramu i emotivno se vezuje za lik u filmu.
Prosto, prirodno tj. urođeno je da se ljudi lakše identifikuju i da su empatijski bliži sličnima, tu je i socijalna distanca manja. Međutim to još uvek nije rasizam , radi se samo o većoj empatijskoj i socijalnoj distanci prema različitima
Rasizam je posedovanje i gajenje negativnih osećanja (mržnje, prezira, gađenja) koje su posledica stečenog sredinskog uticaja, znači naučenog.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Ako je tumačiti po Frojdu da se ljudi rađaju sa potencijalnim zlim u sebi, onda je moguće shvatati ili prihvatati rasizam kao urođenu empatiju. Ali ima gomila experimenata sa decom gde dete od 4 godine ne vidi nikakavu razliku između vršnjaka u vrtiću koji su druge nacionalnosti (‚‚boje kože") a kamoli veroispovesti. Rasizam je u stvari stvar ubeđenja (barem po meni, što ne znači da je tačno!!), iskustvo ili znanje bazirano na nekoj emociji ili situaciji ali na nesvesnom nivou. Jer nema potrebe da ‚‚ne voliš" nekog ko ti ništa nije uradio (ovde mislim na etničkom, verskom i nacionalnom nivou). Mislim da se rasizam usvaja (učiti je možda reč koja ne odgovara kontekstu, opet po meni!!) to je u suštini model ponašanja okoline a pre svega porodice kao nukleus svakog (ne)zdravog društva, naroda, nacije...
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Rolovani, pogledaj film ako ga nađeš. Ja se nisam identifikovao sa likovima, nego treba da vidiš film da bi shvatio šta ja mislim.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Lapiguz , kad sam pričao o filmu nisam mislio o filmu koji si ti pominjao , nisam ga gledao i ništa o njemu nisam komentarisao. Govorio sam o istraživanjima i mojim tumačenjem njih.
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Lapi ga ti kad ne znaš da diskutuješ. Šta ti ovo znači? Tako pričaj kod svoje kuće.
 
Natrag
Top