Da li je moguće razmaziti bebu?

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Da li je moguće razmaziti bebu?

„Ako uzmem u naručje svoju bebu, svaki put kada zaplače, da li ću je razmaziti?“ pitanje je koje svaki novi roditelj mnogo puta postavlja. Ovom temom bavila su se mnoga istraživanja, pisane su čitave knjige i bezbroj članaka. Mišljenja su se promenila u odnosu na vreme naših roditelja. Saznajte koje odgovore daju eksperti i zašto je važno da na pravi način odgovorate na bebine potrebe.

Da-li-je-moguce-razmaziti-bebu.jpg


Odgovor stručnjaka je jednosglasan: Ne, ne možete razmaziti svoju bebu! Ekspert za decu u razvoju Dr T. Berry Brazelton, kaže da je nemoguće razmaziti dete u toku prve godine njenog života.


Ipak, uprkos dokazima da beba ne može da se razmazi u ovom dobu, anketa je pokazala da mnogi roditelji još uvek veruju da se beba stalnim uzimanjem u naručje može razmaziti i „navići na ruke“. Prema anketi, 75% roditelja dece (uzrasta od 0 do 6 meseci), 64% baba i deda i 62% budućih roditelja, smatra da se beba starosti do 6 meseci može razmaziti.

Sve je počelo davne 1920. godine kada su stručnjaci govorili roditeljima da se moraju uzdržavati od podizanja i nošenja svoje bebe svaki put kada zaplače. Roditelji koji su uzimali svoju bebu u naručje svaki put kada zaplače, morali su da se suoče s tim da će im dete biti zavisno i nametljivo, smatrali su „stručnjaci“. Ne postoje naučni dokazi za ovu teoriju, i sve je bilo zasnovano na mišljenju, a ne na činjenicama. Iako su kasnija naučna istraživanja pokazala da je teorija pogrešna, ona se i dalje prenosi iz generacije u generaciju i još uvek utiče na većinu roditelja.

Važnost odgovora roditelja na detetov plač

Ispravan odgovor na bebine potrebe pomaže i utiče na emocionalnu sigurnost i nezavisnost deteta u kasnijem dobu.„Razmažena deca“ su naučila da koriste negativno ponašanje s ciljem da dobiju ono što žele. Ali, vaša beba je suviše mala da bi vam smetala ili vas namerno manipulisala. Kada beba plače, ona se vama obraća i pokušava da kaže da je gladna, da joj treba dodir, da su joj pelene mokre, da se ne oseća dobro.... Plač je njen jedini način komunikacije sa okolinom. Kada dosledno i na ispravan način odgovorite na njen plač i zadovoljite njenu potrebu, ona prima saznanje da ste baš vi ti koji joj pružate pouzdanost i sigurnost, i da vam može verovati. Svaki put kada je uzmete u naručje ona oseti tu povezanost sa vama i zna da je voljena. Pozitivan i ispravan odgovor roditelja na potrebe bebe, u toku prve godine života, pomaže detetu da u toku svog odrastanja postane mnogo tolerantnije i emocionalno sigurnije. Jednostavno rečeno, ona vama veruje. Osećajući sigurnost u roditelje ili staratelje, dete gradi svoje samopouzdanje, a kao razultat toga imate manje plačljivo i razdražljivo dete.

Adekvatan odgovor na potebe vaše bebe, onda kada ih ona izražava jedino plačem, je temelj za kasnije interesovanje deteta za nove stvari, razvoja samostalnosti, samouverenosti i nezavisnosti, jer ona zna da uvek može da se vrati vama, jer tu ima sigurnost i udobnost u svakom momentu.


Izvor,najboljamamanasvetu
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Nošenje beba: da ili ne?

Nošenje beba: da ili ne?

"Nemoj da je nosiš, razmaziće se!“ - čuvena je rečenica o nošenju beba u rukama. Neke mame pod uticajem ovih stavova smatraju da su njihove bebe već sa par meseci "navikle na ruke“ i aktivno tragaju za rešenjem kako da ih od toga odviknu. Da li su ovako male bebe zaista razmažene i "navikle na ruke”? Da li ili ne nositi svoju bebu u rukama?

Kada postanemo roditelji, želimo da svojim mališanima pružimo najbolju moguću negu. Obično to činimo kombinujući preporuke i savete okoline: iskustvo iz porodilišta, šta kažu naša mama, najbolja prijateljica ili simpatična komšinica sa drugog sprata koja ima troje dece, patronažna sestra, odabrani pedijatar, servis „Halo beba” i slično. Konačno, na raspolaganju su i mnogobrojni članci i popularni forumi na internetu.

Čak i onaj ko nije roditelj, zna za čuvena upozorenja o nošenju beba u rukama: „Nemoj da je nosiš, razmaziće se!“ ili „Navićiće se na ruke, šta ćeš posle?!“, koje se decenijama prenose sa kolena na koleno.

Pod uticajem ovako uvreženih stavova o nošenju beba, mnoge mame imaju veliku dilemu i čak intenzivnu grižu savesti kada im beba plače i osećaju da treba da ih uzmu i priviju uz sebe, dok im sa druge strane u glavi odzvanjaju te rečenice. Neke mame - ne dovodeći u pitanje ovakve stavove - zaista smatraju da su njihove bebe već sa par meseci „navikle na ruke“ i aktivno tragaju za rešenjem kako da ih od toga odviknu. Nesumnjivo, sve to frustrira i mame i bebe.

Srecna-beba-u-Hug-Bug-u.jpg

Da
li su tako male bebe zaista razmažene?


Zamislite ženu u Africi koja noseći svoju bebu na leđima u tkanini živopisnih boja obrađuje zemlju. Da li će njeno dete biti razmaženo zbog toga ili bolje uključeno u svoju zajednicu i spremno da veoma mlado počne aktivno da joj doprinosi?

Postoje mnogobrojna istraživanja o nošenju beba, zasnovana najviše na posmatranju porodica u zemljama Latinske Amerike, Afrike i Dalekog Istoka gde se oduvek praktikuje nošenje beba i dece. U ovim društvima bebe su najčešće aktivno uključene u život odraslih i nošene na grudima, boku ili leđima majke, oca ili starije braće i sestara gotovo tokom čitavog dana. Istaživanja su sprovođena i u savremenim bolnicama u kojima se praktikuje moderna medicina.

zene_nose_bebe_tanzanija_2-1-300x300.jpg


Pokazalo se da primena takozvane „kengur nege“ (gde mama i beba provode vreme zajedno uz direktni kontakt „koža na kožu“, kangaroo care, skin-to-skin contact) posebno znači prerano rođenim bebama i to tako što smanjuje smrtnost, bebe kraće ostaju u bolnici, češće i duže sisaju, brže napreduju u težini, poboljšava im se opšte stanja organizma, dok se mame tako negovanih beba osećaju sposobnijim u ulozi majke.

Dalje, „obično” nošenje beba (kada ne postoji kontakt „koža na kožu”, već se dete nosi u rukama ili uz pomoć neke mekane nosiljke) donosi i sledeće dobrobiti: bebe bolje spavaju, manje plaču, mirne su i spokojne, ublaženi su im bolovi (smanjeni grčevi) zbog uspravnog položaja i konstantnog kretanja, brže uče dok su zaštićene izložene podsticajima za razvoj, poboljšani su im razvoj motorike i opšte stanje organizma. Sa druge strane, nošenjem se uspostavlja bliskost roditelja sa bebom (tzv. bonding efekat), pa oni lakše tumače njene potrebe. Zahvaljujuči ovoj povezanosti, roditelji se mnogo bolje snalaze u stresnim situacijama i osećaju se kompetentniji u ulozi roditelja od onih koji ne nose svoje bebe.

Mame-nose-bebe-200x300.jpg


Marame za nošenje beba


U svetu je odavno prisutno nošenje beba uz pomoć raznih nosiljki napravljenih od prirodnih materijala koje su još poznate kao marame za nošenje beba. Ove marame omogućavaju da beba uživa u svim pogodnostima koje donosi fizička bliskost sa roditeljima, dok su mami i tati slobodne ruke i mogu da obavljaju svakodnevne poslove.

Od nedavno se i na našem tržištu mogu naći marame za nošenje beba. Dve mame, Jelena i Nataša, su tragajući za onim što njihove bebe čini nasmejanim i bezbrižnim, dok su one aktivne i uživaju u roditeljstvu pronašle Hug Bug maramu.

Hug Bug je praktična i atraktivna, moderna, a tradicionalna nosiljka koja roditeljima omogućava da budu aktivni dok uporedo na jednostavan način svojoj bebi pružaju maksimalnu udobnost, toplinu, zaštitu, lepši pogled na svet i prijatan podsticaj za razvoj - uključujući je u potpunosti u svoj život.

Nošenje beba je prirodni nastavak trudnoće. Ono pospešuje razvijanje odnosa bliskosti, poverenja i ljubavi sa bebom - čineći je spokojnom i zadovoljnom, dok mama i tata stiču veću slobodu i samopouzdanje kao roditelji. Naučna istraživanja govore u prilog intenzivnog nošenja beba koje donosi mnoge dobrobiti i bebi i njenim roditeljima.


Izvor:najboljamamanesvetu



Koliko i na koji način vi nosite vašu bebu?
 
Natrag
Top