Da li je Kjubrik zaista priznao da je režirao sletanje na Mesec?

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.545
Da li je Kjubrik zaista priznao da je režirao sletanje na Mesec?
Teoretičari zavere odavno tvrde da sletanja na Mesec nije bilo i da je sva pompa oko Apollo 11 misije nastala zahvaljujući maestralnoj režiji Stenlija Kjubrika u nekom holivudskom studiju.

Izvor: B92
1762564178566d502e0e5f6753111126_v4_big.jpg


Wikimedia Commons / NASA / Neil A. Armstrong
Oni koji u to veruju nedavno su dobili i još jedan “dokaz”: navodno Kjubrikovo priznanje koje je dao izvesnom reditelju T. Patriku Mariju i to neposredno pred smrt pre 15 godina.

Sam “dokumentarac” nazvan “Snimanje Stenlija Kjubrika” interesantno je začinjeno snimcima iz raznih njegovih filmova, ali ključ je u “Kjubrikovoj” izjavi.

Iako i na prvi pogled deluje da čovek koji “priznaje” da je režirao sletanje na Mesec nije Stenli Kjubrik, zbog velike popularnosti snimka, novinari sajta Disclose kontaktirali su suprugu pokojnog reditelja, a predstavnik porodice za odnose s javnošću odgovorio je sledeće: “Intervju je lažan. Stenlija Kjubrika nikad nije intervjuisao T. Patrik Mari i kompletna priča je izmišljena, prevarantska i netačna”.

Ako niste sigurni kome da verujete, evo i transkripta najzanimljivijih delova intervjua:

“Kjubrik”: Izveo sam veliku prevaru američke javnosti, o čemu ću sada reći nešto više, a što uključuje i vladu SAD i NASA, da su sletanja na Mesec lažirana, da su SVA sletanja na Mesec lažirana i da sam ja bio osoba koja je to snimila”.

Mari: Ok. (Smeh) O čemu pričaš? Ozbiljan si? Ok.

“Kjubrik”: Ozbiljan sam. Mrtav ozbiljan. Da, sve je bilo lažno.

Mari: Zašto to saopštavate svetu? Zašto svet mora da zna da sletanja na Mesec nisu stvarna i da ste ih lažirali?

“Kjubrik”: Smatram ih svojim remek-delima.

Mari: A ne možete da preuzmete zasluge, ili čak da govorito o...

“Kjubrik”: Sada mogu.

Mari: ... Dakle, ne možete razgovarati sa Rodžerom Ebertom o tome. Da li vas to frustrira? Zašto su lažirali? Zašto bi to želeli?

“Kjubrik”: Zato što je nemoguće otići gore.

***

“Kjubrik”: Da, “2001” je bio vrlo ambiciozan projekat, ali to ne znači da lažirane sletanja na Mesec nije bilo ambiciozno. Ipak, naučio sam mnogo toga praveći “2001” i zato sam i dobio taj posao.

Mari: To ima smisla.

“Kjubrik”: Pa, bilo mi je lako, zato što nisam mnogo razmišljao o poruci. Ali mogao sam da vidim da je Nilu to smetalo.



 
Natrag
Top