Da li je bolje čitati noću ili ujutru?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982

Da li je bolje čitati noću ili ujutru?


Pre neki dan sam učestvovao u porodičnoj raspravi oko toga koje je doba dana najbolje za čitanje. Većina moje porodice smatra da je najbolje čitati ujutru. Ostali se protive ovoj tvrdnji smatrajući da je najbolje vreme za čitanje – noć – zbog čega sam odlučio da uzmem stvari u svoje ruke i podrobnije istražim ovu temu.

1.jpg


Pitanje i dalje stoji: da li je bolje čitati ujutru ili uveče? Prema svetskim istraživanjima, statistika pokazuje da je bolje čitati ujutru. Istraživači tvrde da razlog zbog kog ljudi (odrasli) čitaju ujutru, jeste taj da bi se „razbudili“ i „stimulisali“ svoje umove.

Međutim, kada sam ćaskao sa srednjoškolcima, uglavnom su izjavljivali da će radije čitati noću zato što su preko dana na časovima. Preferiraju da popodne naprave pauzu, a da se na čitanje i učenje bace uveče. Razlog je u tome što učenici tvrde da se nakon pauze osećaju razbuđeno i kao novi. Takođe potvrđuju da se ujutru osećaju ornije za čitanje i učenje.

Od onoga što sam uspeo da saznam, najbolje je da sve raščlanim. Istraživači kažu da je period između 7 i 11 ujutru najbolji period dana za bavljenje matematikom i za rešavanje problema; ozbiljnom čitanju i učenju za ispite je najbolje posvetiti se između 13 i 17 sati po podne. S tim na umu, ukoliko ste jutarnji tip, iskoristite taj period dana da obavite važne zadatke, poput čitanja i učenja. Sve zavisi od osobe do osobe.

Dobrobit jutarnjeg čitanja

Sve ono zbog čega je čitanje izjutra dobro:

  • Manje stresa.
  • Može usporiti ili sprečiti pojavu bolesti.
  • Bolja komunikacija.
  • Utiče povoljno na inteligenciju.
  • Pospešuje pamćenje i poboljšava fokus.

Ovo je samo nekoliko dobrih stvari na koje čitanje utiče. Ukoliko istražite to na internetu, pronaći ćete još mnoštvo toga. Iznad sam naveo one koje su meni najvažnije. Ono na šta ćete na internetu najviše naletati jeste da čitanje smanjuje stres.

Moram da priznam da sam nakon istraživanja bio zapanjen da čitanje može da uspori ili čak spreči nastanak bolesti. Istraživači tvrde da čitanje može pomoći pa čak i sprečiti nastanak demencije i Alchajmerove bolesti. Ovu stavku je bilo zaista zanimljivo istraživati.

Na sopstvenom primeru sam iskusio kako čitanje može pospešiti vokabular i pružiti vam bolje razumevanje nepoznatih reči na koje možete naleteti kada čitate neki naučni rad ili o nekoj kompleksnijoj temi. Čitanje takođe utiče na razvijanje komunikacijskih veština, naročito ako čitate na nematernjem jeziku.

Izvor: shapeyourhappiness.com / Laguna.rs
Prevod: Aleksandra Branković
 
Natrag
Top