Da li je BIA uticala na izbor nosilaca tužilačke finkcije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Zahtev poverenika Državnom veću tužilaca

Da li je BIA uticala na izbor nosilaca tužilačke finkcije




Izvor: Blic MOMA ILIĆ | 15. 03. 2011. - 00:02h | Foto: Beta

BEOGRAD - Poverenik za informacije Rodoljub Šabić zatražio je od Državnog veća tužilaca (DVT) da se izjasni o autentičnosti zapisnika sa sednice ovog tela od pre 16 meseci čija sadržina navodi na sumnju da su prilikom opšteg reizbora nosilaca tužilačke funkcije korišćeni podaci Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
125216_0809-sabic-foto-beta-janko-petkovic_f.jpg

Rodoljub Šabić: Da se proveri autentičnost dokumenta o navodnom sastanku u BIA


Dokument pod nazivom „Zapisnik sa desete redovne sednice Državnog veća tužilaca održane 03. 11. 2009. godine“, broj 06-00-10/2009-01, objavljen je pre nekoliko dana na internet adresi zajednicapravda.wordpress.com. U njemu, između ostalog, piše da su dva člana DVT-a održala sastanak u Bezbednosno-informativnoj agenciji na temu prikupljanja podataka o dostojnosti kandidata koji su konkurisali na oglas za izbor za zamenika javnih tužilaca i da treba da održe novi sastanak. U istom zapisniku još stoji: ”Prilikom dobijanja informacija neće se saopštavati imena, ali će Veće biti upoznato o postojanju okolnosti koje ne preporučuju izbor.“

- Početkom vikenda, tačnije u subotu, 13. marta, moji saradnici su mi skrenuli pažnju da je ovaj dokument na internetu. On zaslužuje maksimalnu pažnju jer će sigurno probuditi sumnje da je u postupku reizbora nosilaca pravosudnih funkcija bilo i nezakonite obrade podataka o ličnosti. Zbog toga sam uputio zahtev Državnom veću tužilaca da me bez odlaganja obavesti o autentičnosti i svim relevantnim činjenicama u vezi sa predmetnim dokumentom - rekao je juče za “Blic” poverenik za informacije Rodoljub Šabić.

On podseća da je još početkom prošle godine, povodom javno iznetih sumnji u mogućnost upotrebe podataka BIA u postupku opšteg izbora nosilaca pravosudnih funkcija javno upozorio da bi takva obrada podataka o ličnosti bila protivpravna.

- Sumnja da je do toga došlo izazvala je i oštre reakcije stručne javnosti. Bilo je i konkretnih žalbi na povredu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Tada su ovlašćena lica poverenika, inspektori, sproveli postupak nadzora u Visokom savetu sudstva (VSS). Pregledom obimne dokumentacije, zapisnika o radu i dokumenata o opštoj ili poverljivoj komunikaciji VSS nisu pronađeni nikakvi dokazi koji bi potvrdili da je takva obrada podataka vršena. Tada nije vršen nadzor u Državnom veću tužilaca. Pored ostalog, jer i nije bilo konkretnih žalbi na eventualne povrede na zaštitu podataka o ličnosti od DVT, a istovremeno sam, lično, od nekoliko članova DVT-a dobio uveravanja da ni u postupku opšteg izbora tužilaca nisu korišćeni podaci BIA - iznosi Šabić.

DVT će sarađivati sa poverenikom

- Državnom veću tužilaca još nije stigao zahtev povernika za informacije od javnog značaja. DVT će sarađivati sa poverenikom Šabićem jer javnost ima prava da zna šta rade državni organi - izjavio je juče za “Blic” portparol Državnog veća tužilaca Bruno Vekarić.
 
Natrag
Top