Da li građani Srbije čitaju knjige: Iz koje biblioteke se najviše pozajmljuje Dostojevski, a gde nije zaboravljen Tom Sojer

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978

Da li građani Srbije čitaju knjige: Iz koje biblioteke se najviše pozajmljuje Dostojevski, a gde nije zaboravljen Tom Sojer

knjige.jpg


„Nikada nećete naći odanijeg prijatelja od knjige“, rekao je Ernest Hemingvej. Da li smo napustili tog prijatelja, da li nam ga je oterala „kompjuterizacija“, viruelni život, čitanje beskrajnih ispraznih rečenica plasiranog sadržaja sakrivenog iza klikbejt naslova ili nas on i dalje strpljivo čeka u nekom izlogu, na polici biblioteke ili sobi, teško je reći.

Jer, kako trenutno stvari stoje u bibliotekama širom Srbije, članova ima, a i knjige se pozajmljuju. Valjda i pročitaju.

Koliko čitamo, koje su knjige u ovom času najpopularnije među građanima, da li je zaboravljen Tom Sojer, gde je sve popularna autorka Lusinda Rajli, a gde nedavno preminuli Dejan Tiago Stanković, govore podaci do kojih su reporteri Danasa došli na terenu.

U Novom Sadu najviše čitaju građani između 30 i 45 godina

Gradska biblioteka u Novom Sadu jedna je od najvećih u našoj zemlji. Biblioteka raspolaže sa više od 550.000 knjiga i časopisa na srpskom, mađarskom, slovačkom, rumunskom i rusinskom jeziku.

Tu su i mnoge knjige na engleskom, francuskom, ruskom, nemačkom i drugim stranim jezicima.
Godišnje se u biblioteku upiše blizu 27.000 članova, a statistika pokazuje da je među čitaocima najviše Novosađana između 30 i 45 godina.

Kako nam kažu iz Gradske biblioteke, najčitaniji strani autor, odnosno autorka, tokom prošle godine bila je Lusinda Rajli.

StockSnap-2-1024x681.jpg


Od domaćih autora, najviše se tokom čitave minule godine čitao nedavno preminuli pisac Dejan Tiago Stanković. U prvoj polovini godine među najčitanijim su bili Miodrag Majić sa Decom zla i Ostrvom pelikana, te Siniša Kovačević sa delom Godine vrana.

Mali Zrenjaninci čitaju Asku i Vuka

Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin“ ima 7.616 članova, kaže bibliotekarka Jelena Đorđević Perc.

Prema poslednjoj statistici, broj usluga zaduživanja za proteklu godinu iznosio je 56.569 jedinica bibliotečke građe.

Najčitanije knjige na dečjem odeljenju prošle godine bili romani Leto kad sam naučila da letim Jasminke Petrović, Ne otvaraj ovu knjigu Lu Endi i Aska i vuk Ive Andrića.

Najčitanije knjige za odrasle su Sedam sestara – Lusinda Rajli, Žeđ – Ju Nesbe i Ostrvo pelikana – Miodrag Majić.

Gardska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin“ matična je biblioteka svim bibliotekama Srednjobanatskog okruga – Zrenjanin, Novi Bečej, Žitište, Sečanj, Nova Crnja.

U zaječarskoj biblioteci najpopularnije Ostrvo pelikana

Kako navode u zaječarskoj biblioteci, broj članova u prošle godine bio je 1.701, dok je broj izdatih knjiga bio 22.242, što je skoro za 800 knjiga više nego u 2021. godini.

Najčitanije knjige u prošle godine bile su romani Kristin Hane Slavuj i Zimski vrt, Neodoljivi markiz Sare Maklin, Kuba u mom srcu Šanel Kliton, Sedam sestara Lusinde Rajli, a među najčitanijim knjigama u Zaječaru je Ostrvo pelikana Miodraga Majića

U Kladovu najčitaniji Tom Sojer

Pandemija kovida odrazila se i na čitalaštvo i, kako nam kažu u kladovskoj biblioteci, od tada se čita manje i manji je broj aktivnih korisnika.

„Broj upisanih korisnika biblioteke u 2022. godini je 1.283, u istom periodu evidentirali smo 11.416 poseta, a izdato je 15.985 knjiga“, kaže direktorka biblioteke Žaklina Nikolić.

Knjiga koja je najviše puta izdavana u prošloj godini i u kategoriji dečjih i knjiga za odrasle je Tom Sojer Marka Tvena.

StockSnap-768x511.jpg


Na dečjem odeljenju na spisku najčitanijih knjiga pored Tvenovog klasika za decu su još i Agi i Ema Igora Kolarova, Tako mi mehurića Dejvida Lumana, Mali Partizanovac Gorana Markovića i Spajdermen vs Zeleni goblin Stiva Belinga.

Kada su u pitanju odrasli, najviše pozajmica imala je Kletva Jelene Bačić Alimpić, a među pet najčitanijih su Soba leptira i Ljubavno pismo Lusinde Rajli, Želja Nikolasa Sparksa i Pariska biblioteka Dženet Skeslin Čarls.

Majdanpek: Lusinda Rajli na vrhu liste

Uroš Vuletić, direktor majdanpečke Narodne biblioteke, kaže da je najčitanija knjiga prošle godine bila Sedam sestara Lusinde Rajli.

Lusinda Rajli intenzivno se čitala i u ogranku biblioteke u Donjem Milanovcu, kaže nam bibliotekarka Marija Nikolić.

„Osim Sedam sestara, čitale su se i Ponoćna ruža i Soba leptira ove spisateljice. Donjomilanovčani vole i domaće pisce – Dejana Stoiljkovića i Vjekoslava Rančića. Među najčitanijim knjigama su Znamenje anđela, Konstantinovo raskršće, Duge noći i crne zastave Stojilkovića i Ubistvo patrijarha i Žena srpskog konzula Rančića“, kaže Marija Nikolić.

Kragujevčani čitaju beletristiku, stripove i knjige iz oblasti istorije

Narodna biblioteka „Vuk Karadžić” Kragujevcu, u četiri svoja odeljenja – Odeljenje za rad sa odraslim čitaocima, Dečje odeljenje, Američki kutak i Ruski kutak i 10 gradskih i prigradskih ogranaka, ima 11.318 aktivnih članova.

Narodna-biblioteka-Vuk-Kardzic-Kragujevac-03-768x576.jpg


Po rečima Bojane Krstić Mihajlović, šefa Odeljenja za rad sa odraslim čitaocima, u poslednje vreme Kragujevčani najviše čitaju beletristiku, stripove, stručnu građa i knjige iz oblasti istorije i politike.

Najčitanija knjiga u prethodnoj godini u kragujevačkoj Narodnoj bibloteci bila je ,,Ljubavno pismo” Lusinde Rajli.

Užice: Deca čitaju Dnevnik šonjavka

Narodna biblioteka Užice ima 8.030 članova, što je za 484 korisnika više nego 2021. godine, a najveći porast se beleži među najmlađima.

Od tog broja, kako za Danas objašnjava Dušica Murić, direktorka te ustanove, 4.030 su odrasli i 3.170 dece, a ostali su članovi ogranaka biblioteke u Sevojnu i Ribaševini.

O najčitanijim knjigama, direktorka kaže da odrasle najviše privlače one koje su nagrađene.

„Najtraženija knjiga u prošloj godini je roman Milene Marković Deca, koji je dobio Ninovu nagradu. Među domaćim autorima se izdvajaju: Siniša Kovačević, Miodrag Majić, Enes Halilović i Dejan Tiago Stanković. Od stranih autora su traženi: Frederik Bakman, Lusinda Rajli, Elena Ferante, Sali Runi i Rumena Bužarovska“, navodi Dušica Murić i dodaje da mladi rado čitaju i serijale epske i naučne fantastike.

Na dečjem odeljenju, osim lektire, rado se čitaju enciklopedije sa različitom tematikom, poput dinosaurusa i svemira, knjige Dejana Aleksića, Jasminke Petrović i Slobodana Stanišića.

„Veliko interesovanje dece je za knjigu Zagrli mesec, naše sugrađanke Danice Bogojević. Popularni su i serijali Noćna škola (Kristi Doerti), Dnevnik šonjavka (Džef Kini), serijal o devojčici Ivi (Ketrin Džudi) i Pet prijatelja (Inid Blajton)“, kazala je Murić.

U Novom Pazaru među najčitanijima Haled Hoseini

Biblioteka „Dositej Obradović“ u Novom Pazaru, prema poslednjim podacima, ima oko 6.500 čitalaca, od toga najmlađih je nešto više od jedne trećine. Njima je na raspolaganju oko 80.000 knjiga svih žanrova.

Na dečjem odeljenju prošle godine najčitanija je bila lektira za osnovnu školu Agi i Ema Igora Kolarova.

Na odeljenju za odrasle od domaćih dela najčitaniji je bio roman Ljudi bez grobova novopazarskog književnika Enesa Halilovića. Među stranim autorima najčitaniji su bili Haled Hoseini, Ju Nesbe, Dostojevski i Lusinda Rajli.

Vranje čita Žarka Lauševića

Zaključno sa 31. decembrom prošle godine, Javna biblioteka „Bora Stanković“ u Vranju brojala je 2.497 registrovanih članova, rekao je za Danas Zoran Najdić, direktor ove ustanove.

Najpopularnije knjige su Kletva Jelene Bačić Alimpić, Padre, idiote! Žarka Lauševića i Mala Italijanka Lusinde Rajli.

„Korona je doprinela da ljudi više čitaju, a mi beležimo veći broj korisnika. Imamo akcije i aktivnosti kojima pokušavamo da povećamo broj korisnika i, donekle, uspevamo“, istakao je Najdić.

(Danas)
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ja najviše čitam knjigu Moć Kako je Steći i Kako je Koristiti by Anonimus. :give_r::give_r::give_r: Van toga baš pre neki dan sam nabavio knjige Slobodana Reljića Volja za Laž i Mediji i Treći Svetski Rat. Predivne knjige. :) A ove knjige pisane za proletrijat i sovjetsku sirotinju Dostojevski, Hana Karenjina i Tom Šojer, Rati Mir, Braća Karamazovi, Zločin bez Kazne ne. To je bilo muka iščitavati kao lektiru. Obično . Više sam naučio iz Winetua i Old Šaterhenda i Kara ben Nemzija nego od tog džubreta. Velike i zvučne a prazne reči me ne impresioniraju. Držim se inačice "pas nije dobar zato što dobro laje a čovek nije mudar zato što vešto govori."

I naravno mi Sithi imamo inačicu koja kaže: "Znanje je moć a pravi Sithi ne dele moć!" E sada je pitanje da li neko "znanje" daje moć ili pruža bezvrednu informaciju? Šta ćeš ljudi voledu bezvredne informacije. Umesto da čitaju literaturu tipa Pisanje za Web ili pisanje onoga Copywriting kak se već zvaše koje se baš skupo naplaćuje za one koji umeju da pišu naše školstvo se zamlaćuje bezvrednom literaturom koja je "lepo" napisana i potpuno beskorisna. E sada da idem u školu, e gosn profesori sada bi bilo mlogo drugačije sa tom vašom lektirom. :mad::mad::mad::mad:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Pa pazi, ja radim k'o copy i content writer, pa mi dobro dođe sve ono što sam nekad pročitala iz klasične literature, mada sam od svih Rusa najviše volela Čehova.
Elem, literatura koju najviše čitam i danas je ono što sam oduvek volela, psihologiju, filozofiju i umetnost. Čitam i stručne knjige vezane za posao, kao i dosta o zdravlju. S vremena na na vreme i ponešto ozbiljnije od ženske literature, kao što je Erika Jong.
Ali, beletristika je ipak potrebna, s tim što se ni ja ne slažem sa izborom lektire za dečurliju. Tu si u pravu. :)
 
Natrag
Top