Cyclo-cross

VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
brcccLogo.jpg
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Ciklokros
Ciklokros je vrsta biciklističke discipline i čija sezona počinje u septembru i traje sve do februara. Trku čini vise krugova od po 2-5km zavisno od kategorije. Prvo svetsko prvenstvo u ciklokrosu održano je 1950.

Trka
Staza trke mora da prelazi preko trave, zemlje, asfalta, peska kao i da sadrži prepreke. Prepreke vozač prelazi tako što siđe sa bicikla, preskoči prepreke noseći bicikl, zatim nastavlja da vozi. Vozač u svakom trenutku može da siđe sa bicikla i pregura ga preko dela staze za koji misli da ne može da preveze. Prepreke mogu biti jaki usponi, spustovi kao i neprolazni delovi staze (voda, šiblje, panjevi). Ciklokros trke su popularne u Belgiji i Francuskoj.

Bicikli
Ciklokros bicikli su slični drumskim biciklima, laki su, sa krivim ručicama upravljača i tankim gumama (ne debljim od 35mm), kao i drumskim pogonom. Razlika je u tome što su ovi bicikli jači od drumskih, zbog tehinčkih potreba i koriste se deblje gume. Za ovu vrstu biciklizma potrebna je kondicija, izdržljivost kao i veština na biciklu. Tokom trke postoji boks u kome se otklanjaju kvarovi (defekti) kao npr. puknuta guma i u kome se može zameniti bicikl.


 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Zdenek Stybar novi svetski sampion u Cyclo-cross-u , posle 2012 kada je isto bio sampion on je i sad bio najbrzi i popeo se na najvisu stepenicu, dok je drugi bio Sven Nys koji je zaostajao 21s, dok je kod dama neprikosnovena Marianne Vos osvojila po 7 put,

elite WOMEN

1 Marianne Vos (Netherlands) 0:42:59
2 Hanka Kupfernagel (Germany) 0:00:45
3 Daphny Van Den Brand (Netherlands) 0:01:02
4 Katerina Nash (Czech Republic) 0:01:20
5 Eva Lechner (Italy) 0:01:41
6 Christel Ferrier-Bruneau (France) 0:01:47
7 Caroline Mani (France) 0:01:53
8 Pauline Ferrand Prevot (France) 0:02:11
9 Sanne Van Paassen (Netherlands) 0:02:28
10 Lucie Chainel-Lefevre (France) 0:02:31
...

Elite MEN

1Zdenek STYBARCZE291:05:29
2Sven NYSBEL381:05:41
3Kevin PAUWELSBEL301:06:09
4Klaas VANTORNOUTBEL321:06:28
5Tom MEEUSENBEL261:06:36
6Lars VAN DER HAARNED231:06:51
7Rob PEETERSBEL291:07:12
8Francis MOUREYFRA341:07:22
9Radomir SIMUNEKCZE311:07:33
10Wietse BOSMANSBEL231:07:40
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Izveštaj pobednika sa Ciklokros Državnog prvenstva 2014


Došla je 2014. godina i u njoj prva trka. Datum 26. januar je bio rezervisan za ciklokros državno prvenstvo, nešto kasnije od ostalih država ali pošto kasnimo u svemu moramo i ovde. Šala mala naravno, meni je ovako više odgovaralo jer sam imao dug oporavak posle loma ključne kosti u jesen 2013. godine.

Preležao sam ceo oktobar, u novembru se polako navikavao na bicikl i trening, a od decembra sam počeo konkretno da treniram i da se spremam za novu sezonu. Svašta mi je prolazilo kroz glavu dok sam bio povređen, bilo je nagoveštaja da ću prestati da se bavim biciklizmom, zbog teških uslova, besparice i dr. ali inat je proradio u meni i motiv je skočio, jednostavno ne mogu bez bicikla i trkanja.

Skoro ceo januar je bio kao da je proleće, pa sam to vreme iskoristio za dobre treninge i par ciklokros trening trka da podignem intenzitet i da vidim gde sam u odnosu na ostale.

Došao je i taj vikend državnog prvenstva, ali je isto tako došla i prava zima kakva dolikuje ovoj disciplini. Sneg je napadao oko 10 cm. u Beogradu i temperatura je bila u minusu. Staza dobro poznata, na Partizanovom stadionu, na kojoj je održano i prošlogodišnje prvenstvo, gde sam pobedio. Još jedan pritisak na meni, trebalo je odbraniti titulu.

Na startu sam pokušao da budem prvi da izbegnem gužvu, zbog leda na asfaltu i da izaberem najbolju putanju kada se uđe na zemljani deo staze, odnosno snežni deo staze ovog puta. Ipak Aleksa je bio nešto jači i prvi je potegao, a ja sam mu bio na zadnjem točku, što mi biciklisti kažemo. Malo smo se čak i odvojili međutim Aleksa je popustio, ostali su nas sustigli i išli smo jedan za drugim svi. Uspeo sam da ga obiđem na delu staze gde je sneg to dozvolio i nametnuo sam svoj ritam. Pred kraj kruga sam se okrenuo i video da se Aleksa drži, tj. i obišao me je u jednom trenutku…. a za petama nam je išao i Ambruš Nemanja iz Partizana. Brzo sam vratio vođstvo i još jedan krug smo vozili zajedno Aleksa i ja dok polako nisam počeo da pravim prednost.

Vozio sam sve bolje iz kruga u krug iako su mi prsti bili smrznuti u prvoj trećini trke. Trudio sam se da ne pravim greške, da vozim pametno ali ujedno i što brže mogu naravno. Prednost je brzo porasla preko minuta, ali su uslovi postajali sve gori. Kočnice su slabo radile, pedale su se napunile blatom koje se smrzlo i uškljocavanje je bilo skoro nemoguće. Kaseta se takođe napunila snegom i zaledila, imao sam samo tri brzine nazad, tj. ukupno tri brzine jer sam napred vozio jedan zupčanik od 42 zuba. Imao sam i dobar rezervni bicikl ali ga nisam menjao, ni dan danas ne znam zašto J . Svi su imali iste probleme, zaista je bilo teško koncentrisati se na vožnju u takvim uslovima. Pored svega toga moja vožnja je bila veoma dobra i uspeo sam da održim prednost preko minuta do cilja. Pobedio sam po četvrti put uzastopno na ciklokros državnom prvenstvu, ukupno mi je ovo šesta titula u seniorima.

Super sam zadovoljan pobedom, pogotovo jer sam bio povređen do pre par meseci. Motivacija mi je na visokom nivou, trudim se mnogo na treninzima i nadam se da će i drugi to videti i da će biti uslova za biciklizam jer mnogo očekujem od ove godine.

Moram da pohvalim i organizatore trke, puno su se potrudili da se trka održi i u ovim teškim uslovima. Čestitam i svim takmičarima koji su vozili, pogotovo mlađima. Biciklizam je jako težak sport, nema para kao u ostalim sportovima a vozimo u najtežim mogućim uslovima.

Hvala i svima koji su navijali za mene.
Bojan Đurđić

(izvor: bicisvet.com)
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
Sjajna Jovana Crnogorac (BK Novi Sad) najbolja srpska bicikliskinja na planinskom bciklu, osvojila je izvanredno osmo mesto u drugoj etapi C 1 trke “Sunačni kup” na Kipru vozeći u majici ekipe Salkano Alanja (Turska). Ona je prema još nezvaničnim rezultatima i osma u generalnom plasmanu. U prvoj etapi (prologu na hronometar) bila je 14.

- Najduža etapa vožena je u dužini od 50 kilometra od Lefkare kroz Maheras planinu nazad do Lefkare – opisao je događaje na stazi Nemanja Vajs trener BK Novi Sad i srpski selektor za planinski biciklizam.- Kod prve tehničke zone na vrhu prvog i najdužeg brda, Jovana je izašla sedma sa najboljim biciklistkinjama sveta! Rame uz rame je vozila sa dvostrukom olimpijskom pobednicom Norvežankom Gun Ritom Dale Flesja, a u istoj grupi bile su Austrijanka Lizi Osl, Slovenka Blaža Klemenčić, Čehinja Tereza Hurikova i aktuelna svetska prvakinja u eliminatoru Aleksandra Engen iz Švedske. Malo su odmakle Nemica Morat, Dankinja Anika Langvad i Jolanda Nef iz Švajcarske. Malu pometnju na spustu su šravili rekreativci koji su vozili zajedno sa elitom, pa je dolazilo do kočenja. Na cilju, Jovana je bila osma, odmah iza legendarne Gun Rite Dale Flesja iz Norveške. Vozila je zrelo i pametno, nisam je još video u ovakvom izdanju. Nije respektovala nikoga na stazi, što me posebno raduje. Okrećemo se oporavku za sutrašnju etapu, uz analizu današnje. Očekuju nas još dva teška dana.

U drugoj etapi je pobedila Jolanda Nef (Švajcvarske), koja je bila druga u prvoj etapi (prologu) i sada je vodeća u generalnom poretku. Druga je bila Anika Langvad iz Danske, treća i četvrta Nemice Adel Morat i Sabina Spic, peta Čehinja Tereza Hurikova, šesta Slovenka Blaža Klemenčić, sedma Norvežanka Gun Rita Dale i osma Jovana Crnogorac.

Nemanja Vajs je posebno istakao pomoć Marka Pročikevića, generalnog sekretara Balkanske biciklistčke unije (BCU) i srpskog internacionalnog komesara za doping kontrolu, koji je obezbedio kod organizatora da Jovana Crnogorac ne plati startninu.

I treća etapa u subotu je dugačka, 39 km, jednim delom ide stazom prošlogodišnjeg maratona, ali su dodata brda i ima oko 2.000 metara visinske razlike. Poslednja etapa u nedelju je klasični olimpijski kros kantri. Žene će voziti četiri kruga.

(izvor: cikloberza.com)
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
21.09.2011
Poruka
1.067
to bi bilo to za ovu sezonu, posto sam poceo kasno nije imalo mnogo izvestaja, sledeca sezona krece oktobra, to tada, ciao.....
 
Natrag
Top