Cvetković: Telekom 100% srpski

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Cvetković: Telekom 100% srpski
[/h] Izvor: Beta

Beograd -- Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da je dogovor o otkupu 20 odsto akcija Telekoma Srbije od grčkog OTE-a "manje-više postignut".

4014322064ea54ae1b9697130498109_640x360.jpg
On je kazao da će dogovor biti objavljen u kratkom roku ali nije želeo da precizira koliko će biti plaćen taj paket akcija.
Cvetković je kazao da iznos od 300 miliona evra za otkup akcija Telekoma koji pominju mediji nije tačan, ali da je približan.
Premijer je dodao da budžet Srbije neće biti opterećen otkupom akcija Telekoma, niti će biti povećan javni dug.

Čitava operacija preuzimanja akcija biće okončana do kraja godine, što se uklapa i u plan države da se već krajem januara akcije nacionalnog teleoperatera nadju na berzi.

List Novosti objavio je da će novac za kupovinu grčkog udela u Telekomu Srbije biti obezbeđen iz kredita.

Početkom ove godine na tenderu za prodaju 51 odsto Telekoma Vlada Srbije je za taj paket tražila minimalno 1,4 milijarde evra, dok je austrijska kompanija A1 (Telekom Austrije), jedini učesnik na tenderu, ponudila 950 miliona evra.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Telekom kreditom do 100% vlasništva

[h=1]Telekom kreditom do 100% vlasništva
[/h] Izvor: Blic, Politika

Beograd -- Telekom Srbija razmatra da uzme kredit od 470 miliona evra kojim bi otkupio manjinski paket od 20 odsto akcija grčkog OTE i refinasira zajam za Telekom Srpsku.

21327030964ee06bb831829212321811_640x372.jpg
Kako „Blic“ saznaje, čak 14 velikih svetskih banaka organizovanih u tri konzorcijuma spremno je da ponudi kreditiranje otkupa vlasničkog udela OTE u Telekomu.
Prema pisanju Blica pregovori sa OTE su u završnoj fazi, ostalo je još samo da dogovor odobre i bordovi direktora grčke kompanije, Dojče telekoma koji je njen najveći akcionar, kao i Telekoma Srbija. Kako saznajemo, Grci će za svoje akcije u srpskoj kompaniji dobiti 380 miliona evra, što je proporcionalno prvoj ponudi Telekoma Austrija na tenderu za kupovinu 51 odsto vlasništva Telekoma Srbije.

Tada je za taj paket akcija Vlada Srbije tražila minimalno 1,4 milijarde evra, dok je Telekom Austrije, inače jedini učesnik na tenderu, ponudio 950 miliona evra.

[TABLE="class: antrfile left, align: left"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Srpski posle 14 godina
Grčkoj kompaniji OTE i „Telekomu Italija” je 1997. godine prodato 49 odsto akcija „Telekoma Srbija”, za šta je tada plaćeno 1,56 milijardi nemačkih maraka. Italijani su kontrolisali 29, a Grci 20 odsto akcionog paketa, dok je državi ostalo većinskih 51 odsto. Srbija je potom od Italijana otkupila i povratila 29 odsto akcionog paketa, dok su Grci svoj deo zadržali sve do sada.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Od kredita koji Telekom planira da podigne, osim za otkup dela akcija OTE, 90 miliona evra biće uloženo u refinansiranje pozajmice koju je Telekom uzeo od Siti banke 2007. godine za kupovinu 65 odsto vlasništva Telekoma Republike Srpske.

Izvor iz Vlade Srbije tvrdi za „Blic“ da se eventualnim uzimanjem kredita Telekom Srbija neće previše zadužiti, pošto je neto dug kompanije smanjen u poslednje četiri godine. Neto dug kompanije u tom periodu je umanjen za više od 50 odsto. Kako kaže, novo zaduživanje uvećalo bi dug Telekoma samo za iznos otkupne cene za akcije (380 miliona evra), a ne i za iznos refinansiranja otplate zajma za kupovinu Telekoma Srpske koji bi po planu trebalo da bude otplaćen sledeće godine.

Da će kupovinu udela grčkog OTE finansirati Telekom Srbije, a ne država, nagovestio je i premijer Mirko Cvetković koji je rekao da budžet Srbije neće biti opterećen otkupom akcija, kao i da zbog toga neće biti povećan javni dug.

Čitava operacija preuzimanja akcija trebalo bi da bude završena do kraja godine, što se uklapa i u plan države da se već krajem januara akcije nacionalnog teleoperatera nađu na berzi.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Iz „Telekoma” se juče nisu oglašavali ovim povodom i sa istupima u javnosti će sačekati dok se ne potpiše ugovor sa OTE. Za 20 odsto akcija grčkom partneru će biti isplaćeno oko 380 miliona evra, a kako je ranije istakao premijer Mirko Cvetković, budžet Republike Srbije neće biti opterećen niti dodatno zadužen za taj iznos, budući da će „Telekom” sam, iz kredita, finansirati kupovinu akcija od OTE.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Ivan Nikolić, ekonomista, veruje da će nakon što bude 100 odsto u vlasništvu Srbije, „Telekom” biti mnogo atraktivniji budućim kupcima.

"Kada govorimo o „Telekomu”, bitno je istaći da postoji jasna rešenost da se ta kompanija proda. Zbog toga, koliko god ovo sad platili, taj novac će prodajom biti nadoknađen i mislim da se akcije od OTE kupuju baš zbog toga. Državni „Telekom” će biti atraktivniji nekom budućem kupcu, jer će on znati tačno šta kupuje", kaže Nikolić, ali dodaje da vidi jedan problem u otkupu akcija od OTE.

"Ono gde ja vidim problem je cena, odnosno 380 miliona evra koji se pominju. Mi ne znamo da li je ona određena na osnovama procene rađene u tenderu prilikom pokušaja prodaje „Telekoma” ili nije, jer shodno sadašnjoj situaciji u Grčkoj, možda smo mogli da kupimo tih 20 odsto za manje para", kaže Nikolić.

Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, smatra da odluka o kupovini 20 odsto akcija „Telekoma Srbija” od OTE nije doneta u najbolje vreme.

"Ulazimo u neizvesnu i tešku godinu i zbog toga nije dobar trenutak da se povećava državni kapital, što se ovim radi. Zašto se to dešava baš sada, iako smo nedavno mi pokušavali da prodamo „Telekom”, teško je reći. Mislim da postoji politički dogovor sa Grčkom da se to učini. Verovatno je Grčka želela da se toga reši ili postoji neka naša obaveza prema Grcima. Verujem da je u pitanju nešto od toga", kaže Kovačević, dodajući da postoji i mnogo nepoznanica o odnosu „Telekoma” i OTE.

" Telekom” nije nikada bio dovoljno transparentan i mi nikada nismo znali u kojoj meri zapravo OTE utiče na njegovo poslovanje", zaključuje Kovačević.

 
Natrag
Top