Cvetković: Kriza će da jenjava

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Cvetković: Kriza će da jenjava
[/h] Izvor: Tanjug

Beograd -- Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da nema osnova da se projekcija privrednog rasta Srbije za 2012. godinu dalje snižava sa prognoziranih 1,5 odsto.

8013589764ef91120c10e5392556695_orig.jpg

On je izrazio očekivanje da će sa rešavanjem krize u evrozoni i uticaj ekonomske krize u Srbiji početi da jenjava.
"Mi smo više nego prepolovili očekivanja za 2012. u odnosu na prognoze od pre godinu dana, zbog toga mislim da u ovom trenutku nema osnova da vršimo dalju redukciju iako su sasvim legitimna razmišljanja da možda neće biti ni toliko, ali za mene su podjednako legitimna razmišljanja da će možda biti više", istakao je Cvetković.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Prema njegovim rečima, vlada je prognoze za narednu godinu radila na osnovu saznanja od pre mesec-dva dana, "ali se situacija na tržištima menja i kroz dva meseca može biti drugačija, odnosno pogoršana, tako da kada bi neko sada pravio prognoze one bi možda bile konzervativnije, ali može se desiti i da bude bolje". "Zbog toga ja mislim da mi možemo da imamo puno poverenja u ono što smo prognozirali, da će se to i ostvariti", naglasio je premijer.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Mi smo više nego prepolovili očekivanja za 2012. u odnosu na prognoze od pre godinu dana, zbog toga mislim da u ovom trenutku nema osnova da vršimo dalju redukciju iako su sasvim legitimna razmišljanja da možda neće biti ni toliko, ali za mene su podjednako legitimna razmišljanja da će možda biti više", istakao je Cvetković.

Premijer je izrazio očekivanje da će rešavanje krize u vezi sa zajedničkom valutom EU biti pozitivan signal i da će doprineti poboljšanju ekonomske situacije u zapadnoj Evropi, a posledično i u Srbiji.

"Videćemo za dva do tri meseca kakva je situacija. Ako je potrebno da se ulazi sa nekim novim merama, mi ćemo ih preduzeti, ali ja se ipak nadam da će kriza polako početi da jenjava", naveo je Cvetković.

Cvetković je istakao da bi kriza iz zemalja evrozone u Srbiju mogla da se prelije putem dva glavna kanala - smanjenjem stranih direktnih investicija i smanjivanjem izvoza iz naše zemlje, zbog smanjene tražnje na tržištima tih zemalja.

"Taj kanal direktnih stranih investicija može biti ugrožen ukoliko u tim zemljama bude velika kriza i onda ti investitori budu u lokalnim problemima, pa odluče da odlože neka svoja ulaganja", precizirao je premijer.

On je ukazao da je u pogledu privlačenja investitora protekla godina bila prilično uspešna za Srbiju, sa oko dve milijarde dolara stranih direktnih investicija, "što je suma koja je ogromna u odnosu na ono što je postignuto u drugim zemljama, i efekti tih investicija će u većoj meri biti vidljivi u sledećoj godini".

"Za 2012. godinu predviđam nastavak priliva stranih investicija, i verujem da ćemo ostvariti rezultat najmanje na nivou protekle godine, a nadam se i nešto malo više", rekao je Cvetković ističući da se to već sada može reći na osnovu nekih ulaganja koja su u planu i razgovora sa investitorima.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Podsetivši da je u poslednje dve do tri godine Srbija imala izražen rast izvoza, Cvetković je ukazao da je to i podržavalo dosadašnji naš pozitivni rast. "Ako bi se taj trend nastavio u narednoj godini, ja sam veliki optimista u pogledu efekata rezultata naše privrede", dodao je on. "Ukoliko, pak, dođe do kontrakcije tih tržišta i nemogućnosti da plasiramo našu robu u meri u kojoj bismo to želeli, onda će praktično to negativno delovati i na naš sektor proizvodnje jer neće imati tržište i samim tim će se smanjiti proizvodnja", objasnio je premijer.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Mi imamo još nekoliko velikih investitora koji ulaze, oni obično ne vole da im se imena pominju, ali radi se o svetskim imenima i mislim sa sigurnošću da će oni otpočeti investicije ove godine. "

Premijer je naveo i da stotine miliona dolara stranih investicija mesečno ulazi u Srbiju putem sitnijih transakcija, koje pokazuju da je stvorena "jedna kritična masa mesta atraktivnih za investiranje i da se te investicije praktično nastavljaju".

Govoreći o drugom mogućem kanalu uticaja ekonomske krize, Cvetković je naglasio da je to pitanje sužavanja inostranih tržišta, "pošto naš razvoj sada u najvećoj meri mora da bude baziran na izvozno orijentisanoj privredi, a izvoz to znači da vi zavisite od eksternih tržišta".

"Ako ta eksterna tržišta, zbog krize koja se tamo pojavljuje, budu smanjena onda ćete imati na njima veću konkurenciju i manju mogućnost da baš vi budete ti koji će biti uspešni u prodaji svoje robe", rekao je on.

 
Natrag
Top